Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ne planetin Mars bie bore? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ne planetin Mars bie bore? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ne planetin Mars bie bore?

2 posters

Shko poshtë

Ne planetin Mars bie bore? Empty Ne planetin Mars bie bore?

Mesazh nga Binni Sat 1 May 2010 - 13:18

Sonda Phoenix Lander e Nasa-s, me ndihmën e një aparati matës me rreze laser, ka gjetur dëshmi se në retë e Marsit ka borë, në një lartësi prej katër kilometrash. Flokët e dëborës avullojnë përpara se të bijnë në tokë.
Njëkohësisht një instrument tjetër ka gjetur karbonat kalciumi në tokën e Marsit - përbërësi kryesor i gëlqeres dhe një lidhje kimike e cila në Tokë formohet kryesisht pranë ujit të rrjedhshëm.
Që nga mbërritja e saj, kjo sondë kishte gjetur dëshmi mbi praninë e një shtrese të ngurtë uji në formë akulli nën sipërfaqen e tokës së Marsit.

Misioni Phoenix ishte i planifikuar të zgjaste vetëm tre muaj, por ai ka mbijetuar më tepër ngase ishte planifikuar duke hyrë tashmë në muajin e tij të pestë. Për rreth tre muaj dielli nuk ka përënduar në vendin ku është ulur sonda. Por tani ai zhduket çdo natë për më tepër se katër orë dhe efekti i velës diellore po humbet gjithnjë e më tepër nga java në javë. Nga fundi i tetorit, energjia nuk do të mjaftojë më për të lëvizur krahun e robotit.
Binni
Binni
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mendjen Tuaj!!
Postime Postime : 7205
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/01/2010
Mosha Mosha : 35
Hobi Hobi : Sporti,

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ne planetin Mars bie bore? Empty Re: Ne planetin Mars bie bore?

Mesazh nga Anakonda Sun 24 Jun 2012 - 5:29

po me duket ca si shum e habitshme;me then te drejten...

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi