Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Topalli: Shqipëria, një hap afër Evropës People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Topalli: Shqipëria, një hap afër Evropës People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Topalli: Shqipëria, një hap afër Evropës

Shko poshtë

Topalli: Shqipëria, një hap afër Evropës Empty Topalli: Shqipëria, një hap afër Evropës

Mesazh nga L!nndy' Sun 9 May 2010 - 0:55

Topalli: Shqipëria, një hap afër Evropës F.0509134920594_m

Dita e Evropës e gjen Shqipërinë një hap më afër saj- është mesazhi që ka përcjellë kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, gjatë një takimi me studentët dhe pedagogët e Masterit të Studimeve Evropiane, pranë Universitet të Tiranës, në cilësinë e të ftuarës speciale.
“9 maji, është një ditë krejt e veçantë. Ishte 9 Maj 1950 kur Robert Shuman mban një fjalim të bazuar mbi idetë themelore të Zhan Monesë, mbi atë që do të ishte Evropa e Bashkuar, ndaj dhe unë e konsideroj 9 majin një datëlindje të Evropës. 9 Maji është vërtet dita e Evropës, për të cilën ne shqiptarët kemi shumë për të thënë”, u shpreh Topalli.

Kryeparlamentarja theksoi se që nga rënia e komunizmit e deri më sot, asnjë ka vend tjetër nuk ka bërë një rrugë kaq të gjatë në një kohë kaq të shkurtër.

“Vetëm për një vit kemi ngjarje të jashtëzakonshme. Në prill të 2009-ës dorëzuam kërkesën për marrjen e statusit të vendit kandidat, më 28 qershor bëmë zgjedhjet më të mira që Shqipëria ka pasur, më 26 nëntor të 2009-ës mblidhet Këshilli dhe i kërkon Komisionit Evropian, opinionin për statusin e vendit kandidat. Më 18 dhjetor 2009, Komisioni dorëzon pyetësorin, pak javë më parë ne dorëzuam në Komision përgjigjet e pyetësorit, ndërkohë që ka ardhur raporti për liberalizimin e vizave, me vlerësimin ‘exelent’, shkëlqyeshëm, në të gjitha blloqet e këtij raporti dhe tashmë, pritet ajo që, ne shqiptarët kemi kohë që e presim, lëvizjen e lirë”, është shprehur Topalli
L!nndy'
L!nndy'
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : n'Matiqan
Postime Postime : 160
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 06/05/2010
Hobi Hobi : Design

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi