Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shkencat e Tokës  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.

Shkencat e Tokës

Shko poshtë

Shkencat e Tokës  Empty Shkencat e Tokës

Mesazh nga Alberti prej Sun 25 Jul 2010 - 22:41

Shkencat e Tokës janë të gjitha shkencat të cilat në mënyrë direke apo indirekte kanë të bëjnë me studimin e strukturës së tokës.

Disa nga Shkencat e Tokës janë:

* Gjeodezia - Shkenca që studion trajten e tokës
* Gjeografia - Shkenca që studion kushtet natyrore në tä cilat jeton njeriu.
* Gjeologjia - Gjeologjia është shkenca që e studion Tokën në menyrë të gjithanshme.
* Gjeometria - Degë e matematikës që studion format dhe marrdhëniet e trupave në hapësirë.
* Gjeopolitika -
* Petrologjia -Shkenca që merret me studimin e shkëmbijve.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 32
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi