Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shpërthimi i supernovës fatal për Tokën?  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shpërthimi i supernovës fatal për Tokën?  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shpërthimi i supernovës fatal për Tokën?

Shko poshtë

Shpërthimi i supernovës fatal për Tokën?  Empty Shpërthimi i supernovës fatal për Tokën?

Mesazh nga Alberti Sun 25 Jul 2010 - 23:19

Ylli i quajtur T Pyxidis brenda një kohe të shkurtër do të eksplodojë me fuqi prej 20 miliardë miliardë miliardë megatonësh TNT (10 në fuqinë 27 megatonë). Ndonëse ky yll është lag mbi 3 000 vjewt drite, që për përmasat e gjithësisë megjithatë nuk është ndonjë distancë e madhe, eksplodimi termonuklear do të mund të shkatërronte shtresën e ozonit, thonë ekspertët.
Astronomët nga universiteti Villanova në Philadelphia thonë se të dhënat nga sateliti International Ultraviolet Explorer tregojnë se ylli T Pyxidis përbëhet nga dy yje; njëri është yll që thihtë gazrat dhe rritet gjatë kësaj kohe derisa nuk e arrin masën kritike dhe shpërthen në copëza, me ç’rast bëhet i ndritshëm sa të gjitha e universit bashkërisht, shkruan ueb faqja e të përditshmes sllovene Delo.
Teleskopi hapësinor Hubble ka bërë fotografi të këtij ylli, i cili po përgatitet për një “shpërthim të madh” me shumë shpërthime tjera përcjellëse më të dobëta. Sipas ekspertëve amerikanë të shoqatës së astronomëve në Washington, shpërthimi i ardhshëm i dobët do të duhej të ndodhë pas 20 vjetësh.
“Ylli do të shndërrohet së shpejti në supernova, por kjo ‘së shpejti’ mbase është shumë larg, andaj nuk ia vlen të mërzitemi për këtë”, tha Robin Scagell, nënkryetare e shoqatës britanike për astronomi.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi