Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Dëmet që sjellin takat  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Dëmet që sjellin takat  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dëmet që sjellin takat

2 posters

Shko poshtë

Dëmet që sjellin takat  Empty Dëmet që sjellin takat

Mesazh nga LaDescarada Tue 7 Sep 2010 - 1:36

Këpucët femërore të propozuara nga moda janë të papërshtatshme për mirëmbajtjen e këmbëve. Ja se pse...
Shpesh të gjitha vajzat janë të prirura të veshin këpucët e gabuara: me këpucë të mira e të rehatshme evitohen kallot dhe për më tepër këmbët janë të mbrojtura nga gërvishtjet dhe incidentet e vogla që ndodhin gjatë ditës.


Në të gjitha situatat e tjera, kryesore është zgjedhja e këpucës së rehatshme.Ato që bëjnë më shumë gabime në këtë drejtim janë femrat, të cilat mbi gjithçka vënë pamjen estetike, duke lënë mënjanë rehatinë e këmbës.

Pikërisht për këtë, në 70% të rasteve janë femrat, më shumë sesa meshkujt, që kanë probleme me këmbët.

Taka më e përshtatshme për këmbët tona është 3-4 cm. Kjo lartësi ndihmon që pesha e trupit të mos peshojë vetëm në një vend, por të shpërndahet mes shputës dhe thembrës. Takat e larta dhe shumë të holla e shtyjnë këmbën përpara dhe e gjithë pesha bie mbi shputë, duke u shkaktuar kështu dëme të mëdha muskujve të këmbës dhe shpinës.

Dhimbja e shpinës, që mund të shfaqet kur mbahen takat e larta, i detyrohet faktit që trupi duhet të përshtatet me një ekuilibër të ri. Nëse kjo dhimbje zhduket pas disa orësh, nuk është ndonjë sinjal alarmi. Gjithsesi, takat e larta mund të shkaktojnë probleme edhe në shtyllën kurrizore. Kjo lloj këpuce duhet të vishet vetëm me raste të veçanta dhe për disa orë, duke mos e bërë një zakon të përhershëm.

Edhe balerinët me këpucët e tyre të sheshta nuk duhet t’i përdorin për një periudhë të gjatë, apo të ecin me to gjatë gjithë ditës, sepse lodhin thembrat dhe mund të shkaktojnë ënjtjen e këmbëve.

Përveç takave të larta, edhe sandalet dhe shapkat me gisht, që nga pamja e jashtme duken mjaft komode, fshehin shumë gjëra. Këto lloj sandalesh dhe shapkash mund të përdoren nëpër pishina, ose plazhe. Përdorimi i tyre në qytet dhe ecja me orë të tëra duhen shmangur medoemos.

Ortopedët amerikanë theksojnë se kjo lloj sandaleje nuk është e përshtatshme për këmbën gjatë ditës. Zakonisht këto lloj sandalesh dhe shapkash janë të përbëra me materiale jo cilësore dhe mund të shkaktojnë dhimbje kyçesh, thembrash dhe ënjtje mes gishtave të këmbës. Më të papërshtatshme janë ato plastiket. Mes gishtit të parë dhe të dytë të këmbës ka arterie dhe muskuj nervorë që mund të dëmtohen nga këto lloj shapkash, apo sandalesh dhe kryesorja nuk i mbrojnë këmbët.

Shapka

Defektet. Edhe pse janë shumë të lehta, shollat nuk janë të përshtatshme për harkun e këmbës.
Probleme: Ënjtje këmbësh, lodhje të thembrave.
Kujdesi: Nuk duhet t’i vishni për rrugë të gjata, apo periudha të zgjatura. Duhet të zgjidhni modelet me taban të butë. Të keni gjithmonë parasysh që sholla të mos jetë shumë e përkulshme.

Sandale me gisht

Defektet: Mungesë mbështetjeje për këmbën, mungesë mbrojtjeje.
Problemet: Irritim mes gishtit të parë dhe të dytë, lodhje dhe ndrydhje.
Kujdesi: Duhet të shmangni materialet plastike. Nuk duhet të vishni sandale apo shapka me një gisht, nëse udhëtoni për orë të tëra.

Dëmet që sjellin takat  Japonke_white

Këpucë baleti

Defektet: Mungesa e takave i lodh më tepër thembrat; materialet me të cilat përbëhen mund t’i dëmtojnë këmbët.
Problemet: Lodhje, ënjtje të thembrave, ashpërsim.
Kujdesi: Nëse shapka fërkohet pas këmbëve, duhen përdorur medoemos antikallo; nuk duhet të vishen në rrugë të gjata.


Dëmet që sjellin takat  Zp409352


Takat e larta

Defektet: Nëse lartësia e takës e kalon 5 cm, këmbët sforcohen, bariqendra e trupit spostohet përpara.
Problemet: Dhimbje të këmbëve dhe shpinës, ndrydhje.
Kujdesi: Duhet të përdorni sandale me takë 3-4 cm; nëse sandalja fërkohet pas këmbës, përdorni antikallot e duhura; sandalet me taka të larta mos i vishni çdo ditë; përdorimi maksimal duhet të jetë 2-3 orë.

Dëmet që sjellin takat  Sandali-gioiello

Sandale ortopedike

Defektet: Bariqendra e trupit spostohet përpara. Shpesh sholla e ul ndjeshmërinë e këmbës në lidhje me terrenin.
Problemet: Dhimbje shpine dhe kyçesh, ndrydhje, dhimbje dhe ashpërsim të tabanit të këmbëve.
Kujdesi: Nuk duhen veshur çdo ditë, përdorini 2-3 orë; evitojini shollat plastike, pasi nuk janë në gjendje të ndiejnë goditjet.
Çekuilibri: Takat e larta, përveç problemit të deformimit, mund t’u shkaktojë dëme muskujve dhe tendinave. Nëse përdorni këpucë të rehatshme, pesha e trupit përhapet në të gjithë këmbën, pa sforcuar pjesë të ndryshme.

Dëmet që sjellin takat  53601_2

LaDescarada
LaDescarada
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11767
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dëmet që sjellin takat  Empty Re: Dëmet që sjellin takat

Mesazh nga Anakonda Sun 8 Apr 2012 - 18:15

me mire un qe rri me te sheshta,jam rehat fare

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi