Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Thatësira e Amazonës, alarm nga CO2 People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Thatësira e Amazonës, alarm nga CO2 People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Thatësira e Amazonës, alarm nga CO2

Shko poshtë

Thatësira e Amazonës, alarm nga CO2 Empty Thatësira e Amazonës, alarm nga CO2

Mesazh nga Vizitor Mon 7 Feb 2011 - 13:16

Thatësira e Amazonës, alarm nga CO2 Amazona-thatesira
Dy thatësira të mëdha në gjashtë vitet e fundit kanë prekur pyjet e Amazonës, duke minuar statusin e saj si “mushkëria e planetit”.
Sipas CNN, ekziston një shqetësim serioz se si rrjedhojë e thatësirave, është ulur dukshëm aftësia e bimëve të dendura në këtë rajon për të përthithur dioksidin e karbonit, duke çliruar oksigjen.

Shkencëtarët brazilianë dhe ata britanikë arritën në përfundimin se thatësira e vitit 2010 ishte më e madhja në një shekull. Lumi i Amazonës preku nivelet e tij më të ulta në dekada, ndërsa degë të rëndësishme të tij, si Rio Negro, u thanë farë në disa pjesë.

Me mijëra njerëz që vareshin në korridoret ujore për të mbijetuar, një gjendje katastrofe natyrore u deklarua në Brazil. Megjithatë, situata mund të sjellë implikime për të gjithë planetin.

Si rrjedhojë e këtyre kushteve, aftësia e Amazonës për të përthithur dioksid karboni pritet të reduktohet nën pesë miliardë tonë gaz, ndërsa vetëm industria amerikane ka rritur në 5,4 miliard tonë çlirimin e dioksidit të karbonit në atmosferë.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi