Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?!

+10
Emona
WebMaster
Intriganti
Amazone
Tonii
Anila
Poeti Dhimbjes
xhoni_bravo
Kejla_mezemer
Єямєℓiиdå
14 posters

Shko poshtë

Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?! Empty Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?!

Mesazh nga Єямєℓiиdå Wed 23 Feb 2011 - 23:59

Jeta e një çifti bashkëshortësh nuk do të kishte kuptim apo jetëgjatësi pa prezencën e një fëmije në familje. Dhe rrallë ndodh që të gjendet forca për të vendosur që të “birësosh” një fëmije, duke i dhënë atributet sikur ta kishin lindur vetë.
Të presësh dy dekada për të patur një “bebe” dhe papritur bëhesh me dy. Në moshën 43 vjeçare kjo grua mbeti shtatzënë, 7 muaj pas birësimit të një djali. Kjo mrekulli i ka ndodhur Marjanës, fëmijën që ka marrë në shtëpinë e foshnjes e quan “prijes fati”.

“Që kur jam regjistruar unë, ka lindur djali. Duke bërë terapi atje, endrra për të pasur një fëmijë ishte akoma më e madhe”, shprehet Marjana.

Historia e Marjanës na kthen “tek emocionet” e një nëne në kërkim të një fëmije. Ajo thotë se “për 23 vjet jeta e saj dhe e bashkëshortit ka qenë bardhë e zi”.

Për shumë vite të tëra kjo grua nuk ka dëgjuar fjalën “nënë”. Frika e mungesës së një trashëgimtari biologjik e detyroi Marianën që të merrte këtë vendim në moment të tillë.

“Gjatë kësaj kohë më ziente nga brenda të kisha një fëmijë, si çdo grua të ketë fëmijën e vetë. U drejtova në komitetin e birësimit, u regjistrova, atje bëra terapitë me psikologët dhe ndoqa proçedurat e duhura” thotë Marjana.

Hapi i guximshëm, përtej paragjykimeve erdhi menjëherë pasi pa një ëndërr:

“Shikoja dy vajza të vogla sikur më drejtonin duart dhe më thoshin na merr dhe unë isha e pavendosur për kë të merrja dhe vendosa t’i merrja të dyja”, rrëfen Marjana.

Ajo shkoi në shtëpinë e foshnjes për të “birësuar” një vajzë, por belbëzimet e një djali i ndryshuan mendjen dhe duket sikur “djali” e zgjodhi vetë nënën e tij.

“Çasti i parë që më bëri përshtypje, ishte ku djali u mek kur më pa. Bëri një veprim që unë u çudita. Një zonjë që kisha në krahë më tha se ky djali të do ty”, tregon Marjana.

Instikti i “nënës” thotë Mariana më afroi me fëmijën që në momentet e para kur ai ende ishte nën kujdesin e shtetit.

“Kur më thanë se është ky fëmija gati sa s’u mpiva. Dhe djali me vërtet na ngjan neve dhe Zoti e kishte krijuar se ky fëmijë do rrinte në shtëpinë tonë”, thotë Marjana.

Shpesh herë “e vërteta” për prejardhjen genetike, krijon hendekun mes fëmijës se birësuar dhe prindërve të tyre, edhe pse është herët, për Marianën ky moment krijon dilema të mëdha. Mariana thotë që do të donte që djali i saj ta mësojë të vërtetën kur të bëhet prind.

“Në ditën që unë do t’i them fëmijës që je i birësuar, unë do i lexojë një vjershë që i bëra në periudhën që nuk kishte zë dhe nuk dinte të fliste me të tjerët”, shprehet Mariana.
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 38
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?! Empty Re: Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?!

Mesazh nga Kejla_mezemer Thu 24 Feb 2011 - 2:07

normale qe po edhe po te kisha femije do e krijoja mundesine te adoptoja nje femije .....ka kaq shume nevoje per ngrohtesi nje femije
Kejla_mezemer
Kejla_mezemer
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : andej nga veriu
Postime Postime : 587
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 05/02/2011
Mosha Mosha : 38
Hobi Hobi : yyyyyy sa shume

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?! Empty Re: Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?!

Mesazh nga xhoni_bravo Thu 24 Feb 2011 - 2:37

se di po jo sbesoj ouhoo
xhoni_bravo
xhoni_bravo
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : tiran albania
Postime Postime : 4241
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/07/2010
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : sekret

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?! Empty Re: Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?!

Mesazh nga Єямєℓiиdå Thu 24 Feb 2011 - 4:44

Une personalisht edhe pse do ishte nje gjest shume i mire, ti jepja streh nej femije, se di nese do mundesha ta dua sikur ate qe e lind vet psh.

Se di
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 38
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?! Empty Re: Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?!

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Thu 24 Feb 2011 - 4:48

S'ma merr mendja se do te mundja t'a beja nje gjest te tille.
Jo per faktin se eshte ndeonje gje anormale, perkundrazi eshte nje gjest shume bujar qe nje cift mundet te beje, por nuk e di, per vete s'e bej dot...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 40
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?! Empty Re: Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?!

Mesazh nga Anila Thu 24 Feb 2011 - 4:51

nuk i dihet se si do jete jeta per mua,por nese eshte nevoja po pse jo,dhe une nuk them se nuk munde ta dua si ate qe lindi vete,ate qe rriti ai do jet dashuriaaa dhe kranaria ime,
Anila
Anila
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Ku ka dashuri
Postime Postime : 1643
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 24/10/2010
Mosha Mosha : 35
Hobi Hobi : sporti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?! Empty Re: Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?!

Mesazh nga Tonii Thu 24 Feb 2011 - 8:05

po pse sbej dot vet femij une !!!? skam nevoj te biresoj vetem me me dal gruja me difekt
qesh ne fakt ata qe biresoj femij vertet bejne nje pun mjaft te bukur sepse rrisin dhe edukojne nje qenje te vetme qe ka nevoj per perkujdesje
Tonii
Tonii
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5860
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?! Empty Re: Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?!

Mesazh nga Amazone Thu 24 Feb 2011 - 8:11

te japesh jete...fryme...kenaqesi...nje ngrohtesi...nje shtepi te ngrohte ...te japesh mendimet e tua ....te japesh sjelljen tende....ku ka gje me te mire te japesh cdo gje te mire tek nje femi qe skan asgje n ekete bote vetem dy sy te mallengjyer qe mundohen te qeshin dhe momnetin qe nuk duhet.....me gjithe zemer do e beja dhe as do e mendoja fare dicka te tille te japesh jete eshte mrekulli dhe pse nuk e sjell vete ne jete ....eshte nje fjale e urte prind nuk eshte vetem ai qe te lind por ai qe te jeo gjthcka kur ke nevoje
Amazone
Amazone
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Greece
Postime Postime : 4385
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/12/2010
Mosha Mosha : 113
Hobi Hobi : Hipizem /tenis

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?! Empty Re: Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?!

Mesazh nga Kejla_mezemer Fri 25 Feb 2011 - 9:24

prind nuk eshte ai qe te lind eshte ai qe te rrit , qe te jep dashuri dhe te pergatit te perballesh me kete jete te ashper
Kejla_mezemer
Kejla_mezemer
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : andej nga veriu
Postime Postime : 587
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 05/02/2011
Mosha Mosha : 38
Hobi Hobi : yyyyyy sa shume

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?! Empty Re: Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?!

Mesazh nga Єямєℓiиdå Tue 20 Sep 2011 - 10:27

Do ishte mrekulli...por sjam e sigurte.
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 38
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?! Empty Re: Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?!

Mesazh nga Intriganti Tue 20 Sep 2011 - 10:32

Nese nuk do kisha nje femije timin pse jo! jeta eshte e veshtire pa femije prane!
Intriganti
Intriganti
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Elbasan
Postime Postime : 712
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/08/2011
Mosha Mosha : 41
Hobi Hobi : Futbolli

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?! Empty Re: Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?!

Mesazh nga WebMaster Tue 20 Sep 2011 - 10:34

Patjeter qe po edhe pse un kam nje te adoptuar ne distance edhe me pelqen jasht mase kjo gje
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?! Empty Re: Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?!

Mesazh nga Emona Tue 20 Sep 2011 - 10:42

Pse jo,me kenaqesin em te madhe do adoptoja ,eshte dicka qe un e kam ne mendje gjdohere i jape streh dhe familje nje femije i cili ka nevoje...vetmja gje te cilen do e beja pamenduar 2 here...!!!

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?! Empty Re: Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?!

Mesazh nga Kejla_mezemer Wed 21 Sep 2011 - 1:53

kur edhe vellai im qe eshte shume egoist tha qe edhe po pata femije te mi pse jo , ka shume femije qe mund te adoptohen kjo dtth vetem qe e kemi si familje kete ide
Kejla_mezemer
Kejla_mezemer
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : andej nga veriu
Postime Postime : 587
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 05/02/2011
Mosha Mosha : 38
Hobi Hobi : yyyyyy sa shume

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?! Empty Re: Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?!

Mesazh nga T_o_n_i Wed 21 Sep 2011 - 2:15

eshte nje gjest shume bujar qe nje cift mundet te beje ne jete nese fatkesisht nuk do mund te ket femijet e tije natyral....
T_o_n_i
T_o_n_i
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 18036
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?! Empty Re: Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?!

Mesazh nga Anakonda Mon 13 Feb 2012 - 9:15

Edhe pse jam e vogel,do ta biresoja te shpetoja nje jete femije.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?! Empty Re: Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?!

Mesazh nga Aяtємιѕα Mon 13 Feb 2012 - 9:20

Une personalisht e kam adoptuar nje femije nga Afrika te gjinise femerore edhe per festa apo pushimet e veres vjen nganjehere i kalon ketu me mua.Tani une do doja te adoptoja nje femije ne te ardhme edhe pse mund te kem bere femijet e mi do me pelqente te adoptoja nese mundesite e kushtet e bejne te mundur kete gje...
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?! Empty Re: Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?!

Mesazh nga Besa Mon 13 Feb 2012 - 11:46

Po te kisha mundesi ,pse jo?
Besa
Besa
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne zemren e trojeve shqipatre
Postime Postime : 1402
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/10/2011
Mosha Mosha : 38
Hobi Hobi : muzika,leximi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?! Empty Re: Si mendoni? A do mundeshit te birësoni nje femije?!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi