Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Fillon studimi i planetëve jashtë sistemit diellor  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Fillon studimi i planetëve jashtë sistemit diellor  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fillon studimi i planetëve jashtë sistemit diellor

2 posters

Shko poshtë

Fillon studimi i planetëve jashtë sistemit diellor  Empty Fillon studimi i planetëve jashtë sistemit diellor

Mesazh nga Katniss Tue 1 Mar 2011 - 5:51

Agjencia Hapësinore Evropiane është duke përgatitur një mision në vlerë prej 400 milionë funtesh, qëllimi i të cilit është studimi i planetëve jashtë-diellore.

Qëllimi kryesor i këtij misioni është kërkimi i shenjave të jetës në planetët të cilat rrotullohen rreth yjeve në afërsi të sistemit diellor.

Misioni i quajtur EChO (The Exoplanet Characterisation Observatory) udhëhiqet nga dr. Giovanna Tinetti, nga departamenti i fizikës dhe astronomisë në UCL, ndërsa me të do të punojnë edhe 150 astronomë evropianë.

Studimi do të kryhet përmes një teleskopi të dizajnuar për hulumtimin e spektroskopisë së atmosferës së planetëve ekstrasolare, i cili pritet të lansohet ndërmjet viteve 2020 dhe 2022.

Misioni që do të kushtojë 400 milionë funte (471 milionë euro), ishte një nga 50 misionet e propozuara në Agjencinë Hapësinore Evropiane. /Telegrafi/
Katniss
Katniss
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11002
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2011
Hobi Hobi : Computer Science

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fillon studimi i planetëve jashtë sistemit diellor  Empty Re: Fillon studimi i planetëve jashtë sistemit diellor

Mesazh nga Anakonda Fri 1 Jun 2012 - 20:36

tashi po e merrkam vesh se paska edhe plasnete te tjer jashte sistemit diellor

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi