Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ndertohet harta e sistemit tone diellor People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ndertohet harta e sistemit tone diellor People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ndertohet harta e sistemit tone diellor

2 posters

Shko poshtë

Ndertohet harta e sistemit tone diellor Empty Ndertohet harta e sistemit tone diellor

Mesazh nga Aяtємιѕα Sat 18 Feb 2012 - 5:48

Ndertohet harta e sistemit tone diellor ImagesNese do te kishit mundesin te vezhgonit nga qendra e Sistemit tone Diellor, çfare do te shikonit?Thuajse një pamje të tillë fotografoi anija hapësinore MESSENGER, e cila ndodhet në orbitë rreth Diellit në një distancë saç është dhe Hermesi.
Të gjithë planetët e Diellit, shfaqen si objekte të ndritshme, ku më të afërmit të dallojnë për një shkëlqim më të theksuar.

Të gjithë planetët duken sikur lëvizin për në një drejtim të përbashkët dhe janë (thuajse) të kufizuar në të njëjtin cikël të madh, rreth qiellit -niveli ekliptikë. Hermesi, Afërdita, Toka, Marsi, Jupiteri dhe Saturni janë të gjithë të dukshëm në imazhin se sipër-paraqitur horizontalisht, ndërsa pozicionet e Uranit dhe të Neptunit, etiketohen edhe pse ata janë shumë të dobët për t’u parë.
Plutoni, i cili e ka humbur titullin planetit, thuajse nuk dallohet fare. Hëna e Tokës, është e dukshme ashtu siç edhe dukej “Hëna” e Galileut tek Jupiteri. Imazhi i mësipërm, është fiks e kundërta e një pamjeje të mëparshme, e kapur nja ana e jashtme e Sistemit tonë Diellorë në 1990-ën nga Voyager 1.
Por anija hapësinore, MESSENGER, pasi kreu xhiron rreth orbitës së Hermesit tre herë, tashmë ka hyrë në orbitën e planetit më të thellë të Sistemit tonë Diellorë.Ndertohet harta e sistemit tone diellor Sistemi-Diellore-1-300x200

Ndertohet harta e sistemit tone diellor Sistemi-Diellore-2
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ndertohet harta e sistemit tone diellor Empty Re: Ndertohet harta e sistemit tone diellor

Mesazh nga Anakonda Fri 1 Jun 2012 - 19:44

po planetin tone ne fare vendi e paskan cuar,ne fund fare

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi