Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kur një “engjëll” vjen në jetën tënde People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kur një “engjëll” vjen në jetën tënde People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kur një “engjëll” vjen në jetën tënde

4 posters

Shko poshtë

Kur një “engjëll” vjen në jetën tënde Empty Kur një “engjëll” vjen në jetën tënde

Mesazh nga WebMaster Sat 30 Apr 2011 - 11:43

Kemi hyrë në vitin 2011, një vit i ri që ndoshta, mund të jetë vitit juaj. Njëra prej jush, këtë vit
ndoshta do të diplomohet ose të fi toj një vend të mirë pune. Një tjetër, ndoshta do të dashurohet
dhe do t’i duket bota shumë më e bukur. Njëra prej jush mund të lidh kurorë dhe të krijojë
familjen e saj dhe ndoshta…njëra prej jush, të bëhet për herë të parë nënë, dhe të përjetojë atë
ndjenjë të fortë, që i bën femrat “të marra” për fëmijët e tyre. Pikërisht për ju të fundit ne do të
shkruajmë këtë herë. Foshnjat e porsalindura janë një mrekulli dhe për ato që bëhen nëna për
herë të parë, ka edhe pak stres nga mos-njohuritë e duhura. Ne do të sjellim disa informacione
për sjelljen e fëmijën në muajt e parë të jetës së tij.
Kur foshnja qan…
Të gjitha foshnjat në fi llim qajnëmë shumë, se në muajt e ardhshëm.
Sidoqoftë, kur një i porsalindur qan vazhdimisht javët
e para, duhet të kontrollohet tek pediatri. Një fëmijë normal,
shpenzon dy deri në tre orë të ditës duke qarë, dhe 20% – 30%
të foshnjave e kalojnë këtë limit. Kjo është mënyra e vetme e
komunikimit të një foshnje të porsalindur. Ndaj ju duhet të
mësoni gjuhën e tyre, të interpretoni klithmat e fëmijës duke reaguar
në përputhje me rrethanat. Kështu, do të fi lloni të kuptoni se
çdo lloj e qare, korrespondon me nevoja të ndryshme. Me kohë, do
të fl isni të njëjtën gjuhë me beben tuaj dhe do të kuptoni menjëherë,
nëse qan nga uria, apo ka dhimbje barku.
Edhe pse të qarit është i padëmshëm, shpesh herë lodheni dhe
mundoheni të gjeni një shpjegim për këtë. Duhet të dini se, ata qajnë
më shpesh gjashtë javët e para dhe më pas pakësohet gradualisht.
Pas tre muajsh, foshnja fi llon të qajë më pak. Reagimi ndaj
fëmijëve në këtë moshë, duhet të jetë më i vëmendshëm. Kur qan,
duhet të shkoni menjëherë pranë tij. Foshnjat e sapolindura nuk
“përkëdhelen” nëse i qëndroni shumë pranë, përkundrazi, studimet
kanë treguar se forcohen marrëdhëniet e besimit midis
jush. Pra, mirë do të ishte të mos vonoheni t’i shkoni pranë foshnjës,
kur qan. Sa më shumë të qajë, më shumë do të zemërohet
dhe do të jetë më e vështirë për ta qetësuar, ndërkohë që ekziston
edhe rreziku i krijimit të një lloj pasigurie tek foshnja.
Si t’a qetësoj?
Hapi i parë që ju duhet të bëni për të qetësuar fëmijën, është i njohur që
në kohët e vjetra. Merreni një xhiro! Kur ta vendosni pranë trupit tuaj dhe t’i
fl isni me zë të qetë dhe të butë, përpiquni të zbuloni shkakun pse qan, për të
plotësuar nevojat e tij. Fëmija mund të qajë, sepse:
Ka uri. Ju mund ta ushqeni atë, nëse kanë kaluar dy orë nga vakti i fundit, ose
ndryshe, t’i jepni pak kamomil.
Ka nevojë të ndryshohet pelena. Ka vapë apo të ftohtë.
Është i lodhur apo i mërzitur. Ka dhimbje barku ose diçka tjetër e shqetëson.
Kërkon kontakt me nënën ose babanë, që të ndihen i sigurt.
Mund të jetë i sëmurë, kështu që kontrolloni temperaturën dhe nëse ka
simptoma të sëmundjes (zënie të hundës, kollë, diarre, të vjella) kontaktoni
me pediatrin tuaj.
Pasi t’i keni ndryshuar pelinën dhe ta keni ushqyer, kontrolloni nëse ka vapë
ose të ftohtë dhe mbajeni për një moment pranë jush. Më shumë gjasa ka që
fëmija juaj të ndalë së qari por nëse vazhdon, mbajeni drejt në krahë dhe ecni
nëpër shtëpi, duke i fërkuar kurrizin dhe duke i folur ose kënduar me zë të
butë. Vërini muzikë dhe bëjini një shëtitje me karrocë fëmijësh. Shmangni,
tronditjet e forta të fëmijës, që të mund të fl ejë. Tronditjet e forta mbartin
rreziqe, pasi shkaktojnë ndryshime neurologjike në tru.
Nëse, pas gjithë këtyre foshnja juaj vazhdon të qajë, për dy orë pa pushim,
duhet të njoftoni menjëherë pediatrin tuaj, edhe nëse nuk keni parë shenja të
ndonjë sëmundjeje.


Edituar për herë të fundit nga Klea@Love në Wed 15 Jun 2011 - 6:32, edituar 1 herë gjithsej
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kur një “engjëll” vjen në jetën tënde Empty Re: Kur një “engjëll” vjen në jetën tënde

Mesazh nga Durrsaku Wed 15 Jun 2011 - 6:30

kam qere kur e kam pare per here te pare vajzen time dhe sme vjen turp ta them ai ka qene casti me i bukur i jetes time
Durrsaku
Durrsaku
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Durres
Postime Postime : 12675
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 16/06/2009
Mosha Mosha : 46
Hobi Hobi : cigarja

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kur një “engjëll” vjen në jetën tënde Empty Re: Kur një “engjëll” vjen në jetën tënde

Mesazh nga WebMaster Thu 16 Jun 2011 - 9:03

Eshte emocion shum i bukur thone kur te vjen nje engjell ne shtepi uroj ta provoj edhe un se shpejti kete emocion 432965
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kur një “engjëll” vjen në jetën tënde Empty Re: Kur një “engjëll” vjen në jetën tënde

Mesazh nga Space Thu 16 Jun 2011 - 9:45

Akoma se kam provuar kete emocion por sepse jam beqo :P porduhet te jete dicka ebukur vertet
Space
Space
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne levizje
Postime Postime : 1354
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/06/2011
Mosha Mosha : 32
Hobi Hobi : Informatika

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kur një “engjëll” vjen në jetën tënde Empty Re: Kur një “engjëll” vjen në jetën tënde

Mesazh nga Anakonda Sun 26 Feb 2012 - 7:28

Duhet te jete dicka e mrekullueshme,madje pres me padurim qe te rritem pasi i adhuroj femijet.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kur një “engjëll” vjen në jetën tënde Empty Re: Kur një “engjëll” vjen në jetën tënde

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi