Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Femra dhe integrimi i saje...ne fusha te ndryshme.. People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Femra dhe integrimi i saje...ne fusha te ndryshme.. People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Femra dhe integrimi i saje...ne fusha te ndryshme..

2 posters

Shko poshtë

Femra dhe integrimi i saje...ne fusha te ndryshme.. Empty Femra dhe integrimi i saje...ne fusha te ndryshme..

Mesazh nga WebMaster Tue 17 May 2011 - 10:20

E nise kete teme nise nga respekti dhe vlersimi qe kam ndaje femres..duke e konsideruar si qelizen baze te jetes dhe te shoqerise..
Ne cofte se hedhim nje shikim mbrapa ne kohe jemi te tere te vetedijshem qe femra ka kaluar neper stade te forta te integrimi por gjate kesaje rruge ajo eshte perballur me shume veshtersi qe krijoheshin nga idete dhe tabute patriarkale koherente te atehershme...duke e konsideruar femren si nje qenje per shtimin e polpullsise dhe perkujdesjen e familjes..duke e lene ne konuret e nje shtepijakje per plotesim novojashe te familjes...
duke e privuar nga impenjimet ne fusha te ndryshme te shoqeris..si ato prefesjonale politike ekonomike dhe shkencore...Duke kontribuar ne kete drejtim dhe feja duke e bere femren nepermjet tabuve te saje si dicka qe eshte ne sherbim te mashkullit dhe te familjes.
duke kaluar ne ditet tona..ne vendet jo prendimore sidomos akoma femra konsiderohet e tille.
Pra ajo nuk gezon te drejta ne shoqeri njelloij si mashkulli...duke e lene jashte impenjimev profesjonale dhe kulturore..
Duke kaluar tek shoqeria shqiptare dhe roli i femres integrimi i saje..
Ne si shoqeri nuk vijme nga nje shoqeri demokratike si rrjedhoje e historis pastaje komunizem..pra kemi shume pake vite ne demokraci dhe akoma ajo eshte e brishte ne rrenjet e saje..
si rrjedhoje femra ne integrimin e shoqeris shqiptare ose pjese aktive e saje len shume per te deshiruar..pra numeri i femrave te integruara ne jeten profesjonale ,politike,ekonomike etj..eshte shume i vogel ne lidhje me mumerin e femrave qe gezojne vetem statusin e femres shtepijake.
Kjo per shume arsye disa me te fortat..
Shumica e meshkujve ne shqiperi mendojne se nuk duhet te jene te drejtat e barabarta ne shoqeri mes mashkullit dhe femres..duke qene besnik te verber ndaje ideve patriarkale dhe duke cunguar femren duke e lene ate vetem ne te qenit e saje shtepijake.Pra shoqeria shqiptare akoma done rruge perpara dhe shume pune qe te ndergjegjsohet per te drejtat dhe kapacitetin dhe energjin e femres qe ti japi vlersimin dhe shancet e barabarta me mashkullin.
Qofte ne jeten shoqerore prefsjonale apo shkencore..
pasi shume meshkuje dhe sote mendojne se femra nuk ka aftesine ose kapacitetin e nje mashkulli per te drejtuar ose per te qene ne pika kyce te jetes aktive ne gjdo lloj drejtimi shoqerore..
duke qene besnik te atyre ideve patriarkale..
Dua te theksoij ce as shkenca nuk ka vertetuar ndonjehere qe neuronet ose zhvillimi i trurit tek mashkulli ka ndryshim me ate te femres .

Jo i vogel eshte numeri i femrave ne shqiperi qe lindin dhe rriten dhe e vetmja enderr e tyre eshte te martohen dhe te krijojne familje te jete nje bashkeshorte e devotshme ne sherbim totalishte te mashkullit dhe familjes..pra keto femra nuk shohin me large me gjere per veten e tyre..
dhe e tere kjo per shkake te nje shoqerija te pacivilizuar..e te prapambetur..
pasi keto femra shpeshe here nuk kane as mundesin e shkollimit perkates te domosdoshem qe femra te krijoje nje vizjon te saije per veten dhe per boten jashte familjes se saje..qe te beje te mundure ti lindin deshirat dhe idete per te qene pjese aktive integruse e shoqerise..pasi tutori i saje eshte pikrishte bashkeshorit..babi..ose vllai...pra ajo nuke gjene dote fajtore per kete situate pasi tutori eshte idhulli i saje..dhe rregullat patriarkale ne keto raste jane ace te renda e te pathyshme sa ajo nuk dine rrugen ose formen per te dale nga kjo gjendje pasi e quan normale dhe te detyrushme respektimin e ketyre rregullave ..pjesa qe e kupton dhe done te reagoje hase shume veshtersi duke filluar qe nga dhuna psikologjike dhe shpeshe here duke arritur dhe ne ate fizike...
Kjo eshte per te ardhur kece..Per kete duhet te reagojme duke nisur nga
UNE..TI SHOQERIA NE TERESI..BREZI I RI QE RRITET.
Duke vepruar ligji qe mos te lejoje braktisjen e shkolles se detyrushme sidomos ne zonat rurale..te shqiperis..
aty ku femra eshte dhe me e dobet me e shtypur dhe me e pa ndihme..
Duhet te dine se ligji eshte i barabarte per te tere para tije nuk ka femer mashkull por te tere njelloj..dhe duhet punuar per ndergjegjsimin e kesaje kadegorije te caktuar qofte ne anen ekonomike kulturore ..qe gjerat te permirsohen dhe ato femra te kene shancin dhe mundesine per nje jete me te mire te lire dhe me vlerat qe u takojne,..
duke u bere pjese e shoqerise demokratike dhe integruse ne punen dhe profesjone te ndryshme...politike kulturore shkencore...
Sote ne vendet prendimore femra ka integruar me shance te barabarta me mashkullin..duke i gjetur ne pika kyce dhe kordinative te jetes politke ekonomike dhe shkencore..
Nuk duhet te harrojme se FEMRA ESHTE:
QELIZA E JETES E DASHURISE DHE INTEGRIMIT TE NJE SHOQERIE ..
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Femra dhe integrimi i saje...ne fusha te ndryshme.. Empty Re: Femra dhe integrimi i saje...ne fusha te ndryshme..

Mesazh nga Anakonda Tue 6 Mar 2012 - 17:40

Jan te rralla ATO femra qe po integrohen ne fusha te ndryshme te jets,pasi sipas meshkujve gruaja ka per detyre te gatuaje,te laje,te kujdesetper femijet,dhe te qendroje e mbyllur ne shtepi per te mos dalur jashte saj.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi