Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

+9
Daku
WebMaster
exploreri
dajti modh
Emona
Durrsaku
Yll Qielli
Docteur
Ariel
13 posters

Faqja 1 e 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga Ariel Tue 31 May 2011 - 2:08

E hapa kete teme per nostalgjiket e viteve te mia...brezit qe jetoi tre periudha...por sidomos te kujtojme periudhen e para 90-tes, periudhen e diktatures se Enver Hoxhes dhe Byrose Politike te asaj kohe...

Pak nostalgji dhe kujtime te asaj kohe...sa per fillim...shkrim qe e gjeta diku dhe me kujtoi femijerine dhe adoleshencen.

Ka pas qen njoni qe shiste akullore dhe gerthiste: Akullore me kajmak krem e cokollat, I bo xhaxhi per merak, mer parat dhe zbrit me vrap.Dhe kur ta blejshin akulloren (kuptohet per raste festash) ja futshe vrapit per n’shpi qe ta shijoje avash avash.
 Po kur e lynim macen me vajguri ne I vejshim zjarrin (ca katilash kena pas qen).
 Te liqeni tu hyp neper pisha si moca me kap bocet, llastiqet qe nuk i lejshim kumriet me mor frym.
 Shkojshe me ble buk ne perfundoje m’shpi me gjys buke se fillote lagjja: na tja fus nji cap.
 Po komisar Katanin ku e late? Ky serial filmi ka qene legjende ne ate kohe, edhe mo e forta ka qene kur e vrane ket Katanin edhe per nja i jave a dy boshin llogarine kalamojt se me sa pluma e kane vra.
 Mu kujtu nje e forte me Hilalet. Ne qofte se keni kalu andej nga banka, atje ku ka stacionin autobuzi qe vjen nga kombinati per ne kinostudio, dhe keni degjuar nje cerr te vogel te bertasi “HIIIIIILAL! 100 lek copa! HIIIIIILAL! 100 lek copa” ai isha une. Perdite e perdite pas shkolle t’u bertit HIIIILA 100 lek copa. Kur nje dite, ne klase, sa mbaroi ora e trete e mesimit, para fillimit te pushimit te gjate, ndjeva nje clirim qe e ndjeja gjithmone ne kete ore, nje nga ato clirimet qe jane aq te kendshme sa qe shoqerohen me ndonje pordhe. Vetem se ne vend te pordhes, me shpetoi goja dhe bertita HIIIIILAL 100 lek copa! Nejse mo, pata aq turp edhe aq frike se do ma ngjitshin emrin Hilali ne klase pas asaj, po bereqarvers, po t’ma vinin mua emrin Hilal, Xonit duhet t’ia vejshim Banana, Mandit Faraluledielli, ndersa Eltonit Paqeta Cumcakiza. Fukarallek hesapi, solidarizim.
 Ke “It’s my life” e Dr.Alban, deri vone na u ka duk sikur thosh “Stop Agimi, stop Bashkimi, stop Pajtimi, Stop Blerimi, stop Qerimi, it’s my life”
 Po kur flinim me cumcakiz thuaj edhe ne mengjes kur coheshim ishte ngjitur te floket e duhet te prisnim floket. Ose e futnim ne gote me uje gjate nates dhe te nesermen prape te njejtin cumcakiz.
 Jemi dhe brezi i pare qe provuam Koka Kolen…shishja e pare mbijetoj gati 4 muaj …po e para fare ama!!…andej nga 89a! Vetem i merrnim ere dhe kenaqeshim, dikush e fuste ne vitrinen e bufese me e tregu me krenari…
 Ah brez i uritur, thuaj! Era e mandarinave na kujtonte Vitin e Ri, gjithmone, se kush kishte te blinte gjithe vitin? Nje dite, mesuesja e fillores na pyeti “Cfare keni ngrene per mengjes?” dhe njeri qe u pergjigj: “Mish, mësuese.” Gjithë klasa e qeshi të shkretin… Kurse atë që tha “bukë me çaj” s’e përfilli njeri.
 Ju kujtohen akulloret “EVGA”? Ah, ato frigoriferët e bukur. “O ma, çfarë ka aty te ai frigoriferi?” (A thua se s’e dinim.) “Mish të ngrirë, të keqen mami. Hajde, ikim.”
 Xixellonjat. Sa bridhja per t’i kapur e pastaj benim trupin me to qe te shndriste, sa ere e shpifur vinin.
 Ne jemi brezi i fundit që kemi bërë dituri makinash dhe që kemi pasë fatin të dëgjojmë shprehjen “a t’ta saldoj zysha ‘i katër?”
 Po aranxhata vapik? Vapikun nuk e pija por e haja ashtu pluhur, e shkulshim me dhom cepin e qeses dhe e thithnim si biberon…Ime me kur i kerkojsha najehre Vapik ndonje jave jashte “sezonit” ,dmth kur sa kish dale vera, thoshte “Cer vapiku mre, tani s’eshte me per vapik, eshte per vape-hajde”. Une ashtu e hajsha shumicen e kohes, pluhur. Ama dileme e madhe ishte, pluhur a te trazume ne uje….une gjithsesi pishman u bejsha kur mbaronte…ah, ta kisha bere me uje me mire dreqin.
 Po leng trendafili keni pire ju? Bohesh me petalet ne shishe qumeshti me uj e sheqer. -Jo mer me sheqer, i futshim ne shishe petalet e trendafilit me uje e limontoz, masanej kur ishte bere uji i kuq ne petaleve u kishte dale ngjyra, e merrshe ujin, ne i vijshe sheqer. Limonate e cer limonate, s’ka shume qe me kishte shku menjda po me cer ta besh ketu, keta trendafilat ketu nga ne vijne ere po.rdhe…-ku ma gje të vijnë erë pordhë por s’vijnë erë hiç
 hmm po kur me bente mami buke me gjalpe e sheqerr e mblidheshin kalamanjte e lagjes “me jep nje kac”, te gjithe hanin nga nje kafshate, ose buke me vaj e sheqer
Me kujtohen edhe farat lule dielli, tere kohen ne klasa ato hanim, mbushej poshte bankes plote edhe vete i pastronim klasat,
 Ej, po pesmetditshin e pushimit në plazh në ato kabinat një dhomë e një aneks me hale kolektive 50 metra larg? Dhe të shplamen me ujë shishesh? Dhe të lymen me domate e me kos?
 Po kur conim mishin tek komshiu qe kishte frigorifer. I vinim dhe emrin siper qe mos ngaterrohej me te tjeret.
 Po topa zhytesi? Te lagja jone luanin “me te medhenjte” topa zhytesi (ne te vegjelit ishim kota biskota) dhe kur nje cun gjuante nje goce me top dmth qe e pelqente
 Po pra, e pelqente… Po kur e hapje krahun fort me zhyt dhe hante ndonje top ballit ajo goca qe e linte me nje sy mbyllur dhe me nje rreth te kuq ne fytyre a e pelqente kete cunin?-O rrot ka qene kohe gangsteresh o burre ... Kane qene ne mode ata qe gjujshin fort
 Ve bast qe jemi te funit qe ziheshin kush bohej gjermoni dhe kush partizoni ne loje luftash Apo nuk e keni lujt
 Kush e mban mend kete le ta thote titullin se mu kujtua tani rastesisht…“jam ari gjuetari, ari peshkatari Do ha mushtin e do pi mishin” Ditelindja e Pinokut
 Kush s’i ka perdor nanjehere veprat e Enverit per leter higjenike te ngreje doren…Ishin ca te serta ato dreqi e mori, dynjane hajshim….
 ku i lanim këmbët e? me zorrë, në haletë allaturka, ku tjetër?… po si shkretohej qyteti kur jepej skllavja Izaura? po emrat brazilianë që vlonin në atë kohë?—Si kemi qen t’gjith isoj…edhe ne kishim nje zorre nga lavamani ne allaturken…dhe ime me qe me bertiste se dilja nga banja pa i thare kembet dhe linja shenja ne pllakat…
 Po po, hec e t’u thush robve ketu qe u lajshim i here ne jave, ne zijshim morra mesatarisht ka i here ne vit….koka ere vajguri te kerrmonte i ore larg.
 Po ne vere, ne darke kur mblidheshit ne shtepi, ku i lanit kembet qe m’i kishit zhul deri ne rreze?
I mbani mend si na therrisnin: -Blendi! Hajde brenda.
-Po edhe pak o ba…
-Hajt se filloi fimi me herkulin…
-Yyyyy filloi fimi…dhe u shperndashim te gjithe..
 Ne ishim te paret qe pame “Hirushen” dhe “Borebardhen” ne televizor me ngjyra, kuptohet te komshiu….turqisht. “O Çiçí, o pasha”.
 Po kasatat 10 lekshe ne plazh qe sa ta mershe ke karroca me shume u shkrite se e hajshe, ene t’arrite qumshti deri ke brryli? Mire kasatat, po dhe akulloret ama, ta sillshin shpirtin m’ven. Tu i gjemu xhaxhit me karrocen e akullores ka prapa, qe gerthiste sa ja kishte ne koke: akuuullloooorreeeeeeeeeeeeeeee; se mazalla se ndalonte pa mberrit der ke sheshi maskarai. Ato kaushet e shkrete o u squllshin ka siper, o u squllshin ka poshte, na pikojshin qamet...
 I mani men ato rreshkitset e tuneleve “strehimet“ (ka nji per lagje ku duhet tu futshim kur vite armiku) tu lujt me kalamojt me top te kuq me pika te bardha u hap kapaku rreshkitses ene rash mrena ku u cava e u bona pis. Kur erdhi mami n’shpi ma mori topin ene dote me ma ca me sqepar, Ajo i bite, topi kercete perpjet, vazhdoi kshu nja 4 -5 here dhe kur pa qe une ene pse kisha honger dru qeshja qe nuk cate topin i t’mor i thike ene nji ta ca n’4 pjese. 2 jave lagja pa top, po shyqyr qe ishte vere ene do shkojshim ne plazh ke plepat n’Durres ene ma bleu prap.
 ishim brezi i pare i rrujtjes ne krrujtjes masive. Kaluam nga breket e Korces, tek trikotazhet e huja, deri ke tangat. Ne sasia e leshit per pasoje gjithmone ne renie e siper simas modelit. per breket e korces qe nga madhesia ngatarrohen me kellefat e jastikut.
 raqi, raqi - kiki ko ka qene loje e forte fare. Me vone u zevendesua nga loja shtyllash, shkopa xinkthi…topa-rasa dhe topa-djegesi i kishim luajtur me te vegjel, me gocat…me vone pastaj gocat na pelqenin dhe prej kesaj u rrinim larg. E shumta i sulmonim tek shkallet e pallatit ne behar dhe u rrembenim librat me letra cumcakizi qe koleksiononim. ua flaknim……ato therrisnin me te madhe…i tallnim qe mblidhnin letra, deri sa dolen “Turbo”-t dhe nisem dhe ne koleksionin e makinave. Luanim me pulla, kopaca,
 Pse me harrut qe nga byreku me presh kena kalu ke pica, nga kacurreli ke HIVI (arancata).
 Na thotë “zhulc” po ne jemi krenarë se jemi brezi i parë që filloi të lahej edhe të mërkurën, megjithëse na bërtisnin të mos e zbraznim depozitën e ujit.
 …respekte, per brezat poshte viteve ‘80…..
 Ik o gjyshi..se ta shtriva nje me karate te te coj ne vitet para prishjes me jugosllavet.
 Po Leonard Bombaj, Disko-Klub Albania dhe ajo bjondja që thoshte “Jetë makabre, pa pikë intimiteti!” dhe ne qe shkriheshim, megjithese nuk e dinim as çfare ishte makabriteti, se per intimitet nuk behej llaf te kishim zhvilluar ndonje ide brenda apartamentit 1 dhome e 1 kuzhine…
 Adi Krasta tek 12 vallezime pa nje te shtune…Eli Fara te ai konkursi me kenge popullore kendonte “25 gershetat” dhe fitoi nje manjetofon “Sherebel”.
 Jemi brezi i fundit qe kemi bere patina/motor (spo e permend karrocen hic) me dru dhe kuzhineta.
Jemi brezi qe e mesuam italishten nga televizori duke pare Bud Spencer dhe Terense Hill (Kembemadhi ne Egjipt, Me mire nje mik se nje thesar etc).
Brezi qe e ka pare Rambo’n dhe Terminatorin turqisht.
Jemi brezi i fundit qe kemi pare rradhet per buke, qumesht etj dhe tollonin.
Brezi qe u kenaq duke ngrene cokollata turke “HILAL”.
 Filmat : Kallamishte dhe balte. Arriten titanet. Thanasi, Skllavja Izaura !
 Sallami tophat (mami sallami)
Asaj kenges "dancing with an angel” njeri te lagja ime qe nuk kuptonte anglisht i thoshte ‘genci me valixhe’
 Emisioni me kenge dhe pershendetje (Silvana Brace):
 Gimja, rrefugjat ne itali, pershendet nenen Mereme, babane Shefqet, tre motrat Sanije, Zylyfe, Sadete, burrat e tyre Hasan, Hamit, Xhemal, femijet e tyre Vera, Goni, Ina, Ola, Eri, Toni, Tani, Ani, Eni, Beni, dhe Genti, shoket Tomi, Taqi, Raqi, Tonce, Gonce, Gimce e Like me kengen “Ooo Xhimi Xhimi” nga Madona.
 Po librat me Tipin e Cufon, teatrin e kukllave te djelen ne dreke, prrallat te shtunen ne darke?
E sa nostalgji per ato vite per simite me djathe qe te thote mami: mos dil ha i her buken n’shpi, po te shijote me shume perjashta ku te gjithe shoket e grupit te thoshin me jep i cap, me jep i cap se edhe une sa here te kam dhone ty?
 Jeta rreth nesh, Trupi e Shendeti
 Brezi i pare qe kaloi nga sapuni i Rrogozhines ke Duru-ja e turkut, tek Palmolive-ja, nga kanocja tek dushi i vajgurit, tek dushi “moderrn”, e masanej nje hap prape ke kanocja kur s’ka uje.
 “Po ku i grrise pantallonat keshtu more gomar?” “Ne ferra usta! Usta u bene gati?!” (Arushi qe kerkonte babane)
 Po celsi m’qafe me llastik brekesh te blem te kinkaleria? Cer llastiku mer ti, ushkur thuj, se me qene llastik tamom e kishe zevendesu ushkurin e brekeve te Korces qe sa vinte e behej si tespije nga gonglat e ushkurit. S’e kam marre vesh najhere pse breket e korces i kishin gjithmone i kembe me te gjere se c’duhej (ndoshta per ajrosje), tjetren te ngushte sa ta ndante mollaqen me dysh.
 Nga viti 90 e tutje, cdo xhep i pantallonave s’ishte me xhep, po traste farash luledielli. Me 10 leke te vjetra shtyjshe nja dy ore, ama me 30 leke te vjetra hikte dita e mesimit pa u marre vesh hic. Ama biznesmenet e farave ishin hilexhinj te medhenj, sa vinte e hynte ne uje ai filxhani i shkrete i mases, derisa e kthyen ne gote rakie.
 Ca me ke kujtu ti mu me reklamat…KAMAKROUUUUUUUUUN !!! TV qe i nevojitet familjes tuaj

Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 104
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga Ariel Tue 31 May 2011 - 2:11

Autori qe e ka shkrujt duhet te jete ne moshe pak a shume me Dakun..
po une sapo te kem pak kohe do kujtoj historite e mia. 00027003
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 104
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga Docteur Tue 31 May 2011 - 2:23

a ben me shkru une qe jam aty afer 90
Docteur
Docteur
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Afrike
Postime Postime : 5764
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/05/2011
Hobi Hobi : Ngacmime

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga Yll Qielli Tue 31 May 2011 - 2:24

une isha vec 5 vjec ather qe keshtu skam momente nostalgjike nga kjo periudh vetem mbaj mend qe rrihesha grusht me vllan kaq vetem qesh qesh
Yll Qielli
Yll Qielli
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 3964
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/02/2011
Mosha Mosha : 39

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga Ariel Tue 31 May 2011 - 2:27

Psikologu_wolf shkruajti:a ben me shkru une qe jam aty afer 90


mos merr leje hic po shkrije talentin tend dhe ti... 00027003
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 104
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga Docteur Tue 31 May 2011 - 2:37

mbaj mend kur me pat qu babi me mare nje buke te zeze te dyqani prita ne radhe tan ato ore dhe ma dhane nje buke dhe ne te me doli nje krimb lol ja heqa krimbin dhe bona sikur ska pas gje ne te se na ka qene merzit misri dy themb pata thy nje here
Docteur
Docteur
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Afrike
Postime Postime : 5764
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/05/2011
Hobi Hobi : Ngacmime

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga Ariel Tue 31 May 2011 - 2:49

Kur kam lindur une ka qene koha e kinezit...
kujtimet e asaj moshe ...deri ne 5 vjec i kam si te mjegullta por ato qe me jane fiksuar nuk i harroj kurre.
2-4 vjec me kane mbajtur kinezet....se me shume "modesti" e them qe kam qene femije i bukur qesh
Ne ate te kohe ne '71-'72 kishin ardhur kinezet dhe ndertonin fabriken plastike dhe sa here vinin nga puna me merrnin dhe me mbanin ne shpi...me kujtohet gjithmone ajo guzhinjerja nje kineze e dobet dhe qe sa here vija ne darke ne shpi me mbushte gjoksin me biskota dhe karamele plot dhe qe sa vija mi merrte motra e madhe... me eshte fiksuar njehere kur isha e semure me temp...sec me vune nje ilac qe me ftohu ballin dhe u sherova direkt...
ne ate kohe nuk kishte televizore dhe i vetmi televizor qe ishte...e kishin kinezet...
dhe gjate veres e nxirrnin ne dritare dhe mblidheshin gjithe kalamajte e lagjes uleshin ne toke dhe shikonin tv..
atehere vetem 4 ore program kishte, fillonte TVSH ne 18.00 dhe mbyllte programin ne 22.00 kaq...
Kinezet kane qene njerez shume te mire...
Kur u larguan i lane disa foto babit dhe i thane qe do rikthehemi pas nje viti...kjo ishte ne 1974-en..
ne 1976 vdiq Mao Ce Dun udheheqesi kinez, miku i madh i popullit shqiptar...e zija madhe dhe ne Shqiperi a thu se kish vdek Enveri... pas nje a dy vjetesh me duket (nuk me kujtohet mire) u prishen marredheniet me Kinen ... diku ne '77 a '78.
Babi im i shkreti nga frika...sa u dha lajmi direkt morri dhe grisi fotot dhe adresat e kinezeve dhe i dogji nga frika se mos ja gjenin ne shtepi dhe si kot hante burgun...
Me vone kur u rrita ca... degjova babin kur fliste me xhain tim dhe i tregonte qe ne kohen kur kinezet me mbanin mua dhe na benin vizita ne shpi ...se i kishim komshinj...babin e kishte thirrur 2 here i plotfuqishmi i lagjes qe ishte nje polic qe e kishin frike te gjithe dhe nje oficer sigurimi qe e dinin te gjithe qe te bente gropen nese te merrte inat... se perse kinezet hynin ne shtepine tone...
dhe qe une nuk e mbaj mend por qe babi pas kesaj ndodhie me zbriste mua poshte me motren per te shmangur vizitat e tyre ne shtepine tone nga frika...

pra thelbi i kesaj qe tregova ishte qe...une si femije isha i lumtur sepse po shijoja disa te mira qe femijet e tjere nuk i kishin... televizorin, embelsira, cemcakiza 5-leksh qe vinin nga Kina, banane qe te tjeret nuk i njihnin se ca ishin etj etj...
pooor nga ana tjeter eshte stresi qe kane kaluar prinderit e mi nga frika e sigurimit te shtetit... qe ai sigurimsi po te donte ja bente gropen...se tehere hyje ne burg kot...me dy deshmitare te conin ne burg e te pushkatonin.

Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 104
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga Docteur Tue 31 May 2011 - 3:02

ariel moma aman ti je me e madhe dhe ti ke trurin tend full ide kujtime shkruj ma pak te keqen rose53

je shume e respektume
Docteur
Docteur
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Afrike
Postime Postime : 5764
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/05/2011
Hobi Hobi : Ngacmime

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga Ariel Tue 31 May 2011 - 3:04

Psikologu_wolf shkruajti:mbaj mend kur me pat qu babi me mare nje buke te zeze te dyqani prita ne radhe tan ato ore dhe ma dhane nje buke dhe ne te me doli nje krimb lol ja heqa krimbin dhe bona sikur ska pas gje ne te se na ka qene merzit misri dy themb pata thy nje here

eee na kujtove buket 40 lekshe qesh qesh qesh qesh
kur t'qellonte dhe kashta e fsheses qesh qesh qesh qesh
po kur dilte buka bosh brenda...babi thoshte eshte fat se eshte bereqet dhe hanim koren qesh qesh qesh qesh
qe t'bleje buke do shtrydheshe ne radhe si sardele dhe jarebi te merrje nje buke...
po kur u be dhe buka me racion... 724516
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 104
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga Docteur Tue 31 May 2011 - 3:05

mbaj mend kur kam qene i vogel ama vertet miqte e babit erdhen me kamione per te sjell gur dhe zall sepse po ndertoja nje shpi te re ne fshat dhe kur hyra ne dhome isha fmija i pari te gjithe fillun te me jepnin qindarka njeri me dha nje pulle kopse xhakete hahahahahhahahah ti gjithe thane uuuuuuuuuuuu qa je tu ba hajt mer tha se lek ka edhe kocrrat i duhet me lujt me fmite hahahahahahahahh shume e bukur kjo vertet
Docteur
Docteur
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Afrike
Postime Postime : 5764
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/05/2011
Hobi Hobi : Ngacmime

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga Ariel Tue 31 May 2011 - 3:05

Psikologu_wolf shkruajti:ariel moma aman ti je me e madhe dhe ti ke trurin tend full ide kujtime shkruj ma pak te keqen rose53

je shume e respektume

Tani une i shkruaj ashtu sic me vijne ne mend kujtimet...
Kush ka dell shkrimtari...po ti mbledhe te gjitha keto kujtimet tona mund te shkruaje nje skenar filmi qesh qesh qesh

Prit se eshte fillimi...yhyyyy sa kemi...
perdite e nga pak qesh qesh qesh qesh qesh
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 104
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga Docteur Tue 31 May 2011 - 3:07

ajo gruja qe bente buken sic shkonte ne wc nuk lante durt fare i futke ne brum hajt bane zot mare ajo pasterti na ka ba kaq te medhejn lol
Docteur
Docteur
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Afrike
Postime Postime : 5764
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/05/2011
Hobi Hobi : Ngacmime

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga Docteur Tue 31 May 2011 - 3:08

Ariel shkruajti:
Psikologu_wolf shkruajti:ariel moma aman ti je me e madhe dhe ti ke trurin tend full ide kujtime shkruj ma pak te keqen rose53

je shume e respektume

Tani une i shkruaj ashtu sic me vijne ne mend kujtimet...
Kush ka dell shkrimtari...po ti mbledhe te gjitha keto kujtimet tona mund te shkruaje nje skenar filmi qesh qesh qesh

Prit se eshte fillimi...yhyyyy sa kemi...
perdite e nga pak qesh qesh qesh qesh qesh
me pelqen kjo teme qe ke hapur dhe do jem me ty deri ne fund kam qejf te flas per vite vuajtjesh me pelqejne vuajtjet rose53 rose53 rose53 rose53
Docteur
Docteur
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Afrike
Postime Postime : 5764
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/05/2011
Hobi Hobi : Ngacmime

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga Ariel Tue 31 May 2011 - 3:10

Psikologu_wolf shkruajti:mbaj mend kur kam qene i vogel ama vertet miqte e babit erdhen me kamione per te sjell gur dhe zall sepse po ndertoja nje shpi te re ne fshat dhe kur hyra ne dhome isha fmija i pari te gjithe fillun te me jepnin qindarka njeri me dha nje pulle kopse xhakete hahahahahhahahah ti gjithe thane uuuuuuuuuuuu qa je tu ba hajt mer tha se lek ka edhe kocrrat i duhet me lujt me fmite hahahahahahahahh shume e bukur kjo vertet

aaaa ca na kujtove me kopsat qesh qesh qesh qesh qesh
kena pas lujt me kopsa...i hiqnim kopsat mamit dhe babit ku ti kishin dhe lujshim me kopsa...
kush fitonte me shume kopsa...
...vizatonim ne toke nje trekendesh dhe ne kulme vendosnim kopsa...
dhe nje gur te vogel e shtynim duke ferkuar gishtin e madh dhe tregues per te rrokur kopsat... qesh qesh qesh
e kur hapte mami rrobet me vesh...behej nami se kishin firu gjith kopsat qesh qesh qesh
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 104
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga Docteur Tue 31 May 2011 - 3:12

hahahhaahahhhaaahhahh nje here ja kam pas ehq nje kemishe kopsat ramet paste gjyshi kur e veshi kur pa asnje kopse hahaahha e dinte qe une e kam mare aj shejtan carrok kastravet me tha por sme rrahu sepse kam qene i pari me donte shume luanim me lek a ship koke a pil si i thua ti,lol qa gja e bukur
Docteur
Docteur
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Afrike
Postime Postime : 5764
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/05/2011
Hobi Hobi : Ngacmime

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga Ariel Tue 31 May 2011 - 3:39

Hahahahahaaa.po kur vinte viti ri...bakllavate u bonin me nji kile arra se skishte me shume..dhe aq i porosiste babi dhe na i sillnin nga Peshkopia...dhe merrnim meceftas mamit i thyenim me kujdes dhe dy gjysmat e arrave i ngjisnim me zift dhe luanim me kupaca (keshtu i quanim) qesh qesh qesh

Wolf ca qenke me me kurdis qesh qesh qesh
Po mi nxjerr nji e nga nji qesh
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 104
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga Durrsaku Tue 31 May 2011 - 3:43

para viteve 90 femijet kane qene me aktiv ne lojera mundoheshin te sajonin cdo lloj loje si psh gol, pekash, me zar, karroce me kushineta, vajzat me litar ose rrovijash, sepse kane qene kushtet e tilla ka patur me shume hapesira neper lagje ndersa tani jane bere femijet me inteligjente qe ne klase te pare fillojne te perdorin komp playstation por them mes ketyre dy femijerive perferoj femijerine qe kemi kaluar ne me te verteta kam nostagji
Durrsaku
Durrsaku
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Durres
Postime Postime : 12675
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 16/06/2009
Mosha Mosha : 47
Hobi Hobi : cigarja

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga Ariel Tue 31 May 2011 - 3:53

Ne kemi qene me kreative...
Atehere nuk kishim kukulla ne gocat...mbaj mend qekam pasur nje kukull kineze bjonde 00027003
E pati marre mami 250 lek ke BGT-ja me mik dhe nje kukull 500-ce nga te plastikes por qe rrinin per zbukurim ke bufeja...dhe une e shkreta shkoja ke komshija rrobaqepese dhe i merrja lecka per te bere kukull...per floke merrja leshin e gjyshes qesh qe bente triko dhe ja qepja ke koka i pikturoja fytyren dhe ja qendisja me moline...fijet me ngjyra te asaj kohe...me ka mesuar gjyshja qe 5 vjece te qep. Sa here qe luanim me top llastiku 80 leksh na dilte komshija e katit te pare, nje shtrige dhe na e cante dhe ne nga inati mblidhnim lecka dhe benim top prej lecke qe te vazhdonim lojen...

Kur benim lojen peka xinkth qe ishin dy shkopinj ...nje i shkurter dhe nje i gjate per stimul perdornim letra karamelesh..vleresimi me i madh ishte kur fitoje letra karamelesh Zana... Poshte nje tulle vendoseshin nga nje leter per lojtar dhe ndaheshim dyshe dyshe dhe ata qe ishin ke tulla gjuanin shkopin e vogel me shkopin e madh dhe lojtaret kundershtare me shkopin e vogel qe mund te ishte dhe 50 m larg duhet te rroknin tullen dhe te fitonin letrat e karameleve...

Ma kujtoi Aleksi lojen me peka xinkth qesh
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 104
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga Durrsaku Tue 31 May 2011 - 3:58

kane pasur lezetin e vet ato kohera nje nga lojerat qe kam pas bere ne palzh ishte se u mblidhnim disa femije nga te fisit e merrnim femijen me te vogel dhe e conim te qendra e zerit dhe thonim qe ky femija ka humbur aty prisnim derisa prinderit tane te vinin me vrap qeshnim me te madhe ama veshet i kishim te skuqur kur na i shkullnin hahahha dhe tani me vjen te qesh me te madhe
Durrsaku
Durrsaku
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Durres
Postime Postime : 12675
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 16/06/2009
Mosha Mosha : 47
Hobi Hobi : cigarja

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga Ariel Tue 31 May 2011 - 4:12

Uaaaa ca me kujtove qesh
Kam qene 14 vjece ne plazh duke luajtur futboll ma fut cuni xhait me shkelm dhe me nxjerr kaviljen...do ti ate dite na humbi cuni tezes 3 vjec eee jemi sjelle ne gjithe plazhin dhe kur shkuam ne qendren e zerit e gjetem dhe ata qe ja thonin emrin tjeter per tjeter...
Kemba ime ishte bere patate e fryre...e kam vuajtur mbrapa sa perfundova ke Cen Bulku qesh

Ja dhe nje e mire e asaj kohe...qendra e zerit... qesh

Kalamo i prapt paske qene dhe ti qesh qesh qesh
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 104
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga Ariel Tue 31 May 2011 - 4:16

Po kur luanim loja me denime ne plazh...
Benim nje mal me rere dhe vendosnim nje shkop kush rezistonte deri ne fund pa hedh shkopin kishte te drejte me dhene denime....po denime t'papame qesh qesh
Ose kur hapnim gropa i maskonim me gazete e me rere siper dhe kur kalonin njerezit e binin brenda ne grope...

Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 104
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga Durrsaku Tue 31 May 2011 - 4:18

epo tani nuk ka qender zeri kishte ckishte te keqe enveri po kishte dhe shume te mira qe ste lente pa pune ato ushqime qe ishin nuk u ngrinin cmimet sipas qejfit nuk u bente fjale per vrasje droge korrupsion ne shendetesi apo kudo gjetke njerezit ishin me te afruar me njeri tjetrin mbaj mend kur vintye viti i ri e prisnim me padurim qe 15 dite para u mblidhnim si fis e benim gallate ndersa tani jane futur secili ne strofullen e tij se dhe hallet i kane me te medha saqe nuk i bjen me mendja as per vit te ri as per gje thjesht thone e shtyjme si e shtyjme dhe kete here
Durrsaku
Durrsaku
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Durres
Postime Postime : 12675
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 16/06/2009
Mosha Mosha : 47
Hobi Hobi : cigarja

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga Ariel Tue 31 May 2011 - 4:35

Vetem se me duhet te dal se o zot sa me jan kujtuar tani qesh qesh

Sidomos ato loja luftash qe bente Enveri gjoja do sulmonte Shqiperine armiku imagjinar qesh
Shpirtin u ka nxjerre neper zbore.
Une kam bere nja 4 here zbore nga 15 dite qesh qesh
Kam nje histori te 76 a 77 kur u prishen me Kinen me duket dhe bene nje Loje te madhe per te pare gadishmerine e popullit shqiptar ne rast sulmi nga revizionistet qesh qesh

Ishte  Qershor  i  vitit  1976 a 1977 ..se mbaj mend sakte ... ora  4.00  e  mengjesit, erresire, te  gjithe  ne  gjume  sepse  po  gdhihej  e  diel.
(per  te  gjitha  qytetet  ishte  i  njejti  plan  veprimi  ne  te  njejten  kohe). Nje  zhurme  e  forte  alarmi  i  ngriti  te  gjithe  njerezit ne  kembe. Nje  cun  i lagjes  rrotullonte  me  shpejtesi  nje  si disk te  madh  qe  leshonte nje  zhurme  shurdhuese  alarmi . Kjo  zhurme  i  bashkohej  te  bertiturave  te  njeriut  qe  kishte  zerin  me  te  larte  ne  lagje, nje  bicim  Hero  i  Punes  Socialiste, sekretar  partie i  lagjes  dhe  antar  i  keshillit  te  lagjes, i  cili  bertiste  sa  i  nxirrte  gjoksi - FIKNI  DRITAT. Pasi  njerezit  e  shkrete  ndiznin  ate  nje-llampshin, per  te gjetur  rrobat  e  per  tu veshur. Mirpo  dritat  nuk  duheshin  ndezur  pasi  avionet "armiq" identifikonin  qendrat  e  banuara  dhe  i  "bombardonin"...
Me shpejtesi  mami  dhe  babi  u  bene  gati  me  shpejtesi  sketerre  sepse ne oren  5.00  do niseshin  per  ne  "frontin  e  luftes".
Mami  pasi  i dha  porosite  motres  se  madhe (sepse  kishim  edhe  te  voglen  2-3  vjece) iku  me  shpejtesi  pasi  e  kishte  punen  pak  me  larg  se  babi.
Ne  oren  7  fiks  te  mengjesit  erdhen nja  dy  gra  te  keshillit  dhe  na  mblodhen  te  gjithe  ne  kalamajt  e  lagjes  ne  oborrin  e  shkolles, motra  e  madhe  e  di  c'ka  hequr, e  shkreta  ishte  vetem  11  vjec  e  une 7  vjece  sa  kisha  mbaruar  klasen  e  pare. Pasi  na  dhane  udhezimet  qe  duhet  te  qendronim  bashke  pa  u  ndare  dhe  pa  folur  me  ze  te  larte  na  nisen ne  kembe  per  ne  fshatrat  e  Durresit,
(per  te  ruajtur  popullsine  pasi  "armiqte  bombardonin"  qytetet) Lagjes  tone  i  ra  llotaria  per  te  shkuar  ne  Rreth  te  Shijakut (fshat). Diku  afer  Rrashbullit  erdhi  nje  karroce  me  kuaj  dhe mblodhi  gjithe  kalamajte  nen 3  vjec. Moren  dhe motren  tone  te  vogel. Nuk  e  harroj  kur  motra e vogel bertiste  me  te  madhe- adutaaat  mamaaaa  adutaaat.  Une  e  shkreta  fillova  te  qaja  dhe  i thashe motres  qe  merre  se  e  mbajme  me  radhe, por  ajo  "teta  keqe me  kapele  me  yll  te  kuq" na  e  mori  motren. Kalamajte  e  vegjel  me  karroce  e  ne  ne  kembe  ecem  e  ecem  gjithe  diten, i  rame  nga  kodrat  e  Rrashbullit , derisa  arritem  ne  fshat  diku  nga  mbasditja, telef  gjithe  kalamajte. Me vehte kishim  marre  buke  me  djath  dhe  kastraveca  dhe  nje  bidon  me  uje. Kur  arritem  ne  fshat  na  ndane  neper  familje. Ne  komshinjve  na  lane  bashke  ne  te  njejten  familje. Pasi  e  zonja  e  shtepise  na  uli  darken, na  tha  qe  diku  ne fshat  behej  nje  dasem  dhe  te  shkonim  qe  te  mos  merziteshim.E mire  u  nisem. Na shoqeronte  e  zonja  e  shtepise,dhe  nje  katunar  tjeter. Rruga  nga  po  ecnim  ishte  e  ngushte  dhe  shume  erresire. Duke  ecur  anash  nesh  kishte  xixa  xixa  dhe  une  e  pyes  ate  gruan - O  teta  cfare  jane keto  xixa, sepse  nuk  shuhen si  xixellonjat. Mu  pergjigj- Mos  u  trem  t'keqen, se  eshte  fosfori  i  kockave  se  ketu eshte varreza  e  vjeter  e  fshatit...O  zot  o  zot, kurre  ne  jeten  time  nuk  kam  vrapuar  aq  dhe  nuk  kam  bertitur  aq  shume. Me  shume  vrap  arritem  ne  dasem. Nga  ahengu  qe  ishte  atje  e  harruam  punen  e  varrezave. Diku  nga  mesi  nates  do  ktheheshim  per  ne  shtepi, po  ne  fshat. Ne  kthim na  shoqeruan  edhe  dy  burra  me  kandil  dore  nga  ata  me  vaj, dhe  une  qe  kisha  futur  koken  ne trikon  e asaj  gruaje, me  aromen  e  kendshme  prej  katunareje.... Arritem  ne  shtepi, flejtem  dhe  te  nesermen  ne  mengjes  u  nisem  per  ne  Durres. Kthimin  na  e  bene  me  ato  zis-at  e  famshem. Kur  arritem  ne  shtepi... dhe  gjeta  mamin...o  zot  sikur  gjeta gjith boten. Po  sikletin  me  te madh  e  hoqi  motra  e  madhe  qe  mbante motren e vogel  gjithe  kohen  ne  krah. E  harruam  gjithe ate  lodhje  dhe  siklet  dhe  u  sulem  te  gjithe  komshinjte  per  ne  plazh  dhe  u  knaqem  sepse  na  shkoi  dita  duke  kujtuar  historine  e  dites  se  shkuar.




Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 104
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga Emona Tue 31 May 2011 - 4:37

Car Kujtime te bukura moj ...Ja vlen ti lexosh...Mom t' :puthje:

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga Durrsaku Tue 31 May 2011 - 4:39

ndersa mua me kujtohet bunkeri i lagjes kur u futem te gjithe nje shoku im i tha vellait te vet te vogel o lal fiki dritat se do dalin xhuxhat ai i shkreti si femije qe ishte uli celesin dhe ne ate erresire qe ishte berititi ku jane xhuxhat me hahahaha
Durrsaku
Durrsaku
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Durres
Postime Postime : 12675
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 16/06/2009
Mosha Mosha : 47
Hobi Hobi : cigarja

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga Ariel Tue 31 May 2011 - 4:48

Aleks shkruajti:ndersa mua me kujtohet bunkeri i lagjes kur u futem te gjithe nje shoku im i tha vellait te vet te vogel o lal fiki dritat se do dalin xhuxhat ai i shkreti si femije qe ishte uli celesin dhe ne ate erresire qe ishte berititi ku jane xhuxhat me hahahaha

Hahahahahahaaaaa mu me kujtohet kur hapen gropen me ndertu nji bunker te madh ne mes te pallateve tona, na prishen dhe oborrin...
E nje goc e lagjes merr nje govate te vjeter hyp siper vellain dhe motren e vogel dhe thoshte do i bej xhiro ne liqen se gropa ishte mbushur me uje te kripur se durresi dihet mo...
E qen tu u mbyt se dati 2 m thelle ...

Dhe kur u ndertua bunkeri i famshem...
Ne ate kohe shfaqej ne televizor filmi Shigjeta e Zeze me Xhoanen dhe Dik Sheltonin qesh qesh
Aq shume u fiksuan kalamajte pas atij filmi saqe organizuan dy ushtri...te Ser Danielit dhe kacaket e Elisit dhe Dik Sheltonit qesh dhe bunkeri isnte keshtjella e Ser Danielit qesh
E u armatosen te gjithe me shpata te bera me dru...dhe per mburoja kapake tenxheresh qesh
E kur u dha sinjali per sulm ti shikoje kalamajte tu u vra e sakatu o zot dhe gallate po dhe dhimbje hahahahaaa...dhe gjithe lufta u be mbi bunker qesh qesh qesh
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 104
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga Ariel Tue 31 May 2011 - 4:50

Monushe shkruajti:Car Kujtime te bukura moj ...Ja vlen ti lexosh...Mom t' :puthje:
Ne fakt ne fakt...brezi im ka femijeri...kemi cfare tu tregojme femijeve tane...
Kurse ky brez qe po rritet ca do tregojne...playstation, kompiuter, facebook,..
Une kur ua tregoj me thone...o ma po keto qenkan per ti hedhur ne liber...sa shume historira. 00027003
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 104
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga Durrsaku Tue 31 May 2011 - 4:50

eeeeeeee i kishim qejf dhe loje luftash kur u zinim me lagje
Durrsaku
Durrsaku
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Durres
Postime Postime : 12675
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 16/06/2009
Mosha Mosha : 47
Hobi Hobi : cigarja

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga Ariel Tue 31 May 2011 - 4:52

Hahahahahahaaa na u zgjuan kujtimet e femijerise....

Ika ika...vazhdojme prape se ket pune kemi tani 00027003

Pacim tytepuuth
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 104
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga Emona Tue 31 May 2011 - 4:55

Ariel shkruajti:
Monushe shkruajti:Car Kujtime te bukura moj ...Ja vlen ti lexosh...Mom t' :puthje:
Ne fakt ne fakt...brezi im ka femijeri...kemi cfare tu tregojme femijeve tane...
Kurse ky brez qe po rritet ca do tregojne...playstation, kompiuter, facebook,..
Une kur ua tregoj me thone...o ma po keto qenkan per ti hedhur ne liber...sa shume historira. 00027003

Ke te drejt mom ,me kto tregim qe tregon ti ktu ma kujton Mamin tim kur tregon pre jetene saj femirn e sja,jan kujtim qe nve brezat e reja si kemi perjetuar...

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga dajti modh Tue 31 May 2011 - 6:25

ha ha ha mome ca paske hap .. me kujtohet kalamoj te prape .. ka qene nje loje polici hajduti ..e lujshim ne vakt darke ... nderrojshim ato bluzet me ngaterru .. ene mercifeshim mbas kalimtareve .. vjen polici i lagjes . ene na gjen perjasht ka qene nja ora 9 e darkes .. ca po boni na pyet njoni si drejt e drejt i thote po lozim polici hajduti .. kena honger i dru nga ky i polici i lagjes .. qe se kena lujt me ate loje ..
sa per bunkerat kam nje ngjarje te dhimbshme .. kur u bone ato venstrehimet .e pallateve .. shkon nje cift dhe gjen deren hapur .. ato grate e komunales qe pastrojshin keto .. kishin shku me honger buke ne dreke .. ene e kishin lone deren hapur .. futet cifti mrena me bo dashni kuptohet .. ene vonohen mo .. vijne keto grate e komunales ene mbyllin deren .. pa dite gje qe ka hy nje cift mrena .. ene ikin ne pune te tyre .. kur i vjen rralla prap ketij venstrehimi me u pastru mbas 6 muajsh .. gjeten kete ciftin mrena .. te vdekur e te dekompozuar ... uuuffff ca vdekje llahtarie .. nga uria .... kane bertit ato te shkretet besoj por si ka degjuar njeri .............
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga exploreri Tue 31 May 2011 - 6:41



Vetem kolektivitetii i asaj periudhe mbushte cdo boshllek ekonomik apo shpirteror
.Nje shprehje lapidar qe qetson shume shpirtera te degdisur nga ky kapitalizem i pa shpirt dhe grabitqar shkon sot me fort se kur....

Ishim me mire atehere.... kur ishim me keq....
exploreri
exploreri
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 451
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 05/03/2011
Mosha Mosha : 42

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga dajti modh Tue 31 May 2011 - 6:45

per ate kohe se kam pas heq kurre llastikun nga qafa ..vec kur shkoja me flet gjume besoj Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. 426788 Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. 426788 Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. 426788 . me kujtohet kur lujshim me kaqola me arra .. qesh qesh qesh i here me arrat qe kam fitu ka bo plaka ime bakllavan e vitit te ri Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. 426788
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga exploreri Tue 31 May 2011 - 6:49

dajti modh shkruajti:per ate kohe se kam pas heq kurre llastikun nga qafa ..vec kur shkoja me flet gjume besoj [You must be registered and logged in to see this image.] . me kujtohet kur lujshim me kaqola me arra .. [You must be registered and logged in to see this image.] i here me arrat qe kam fitu ka bo plaka ime bakllavan e vitit te ri [You must be registered and logged in to see this image.]

dhe nje pjese ma solli mua...ja ketu e kam ate shije...



[You must be registered and logged in to see this image.]
exploreri
exploreri
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 451
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 05/03/2011
Mosha Mosha : 42

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga WebMaster Tue 31 May 2011 - 6:54

Amon se po na shtini ziline qesh ..Me kujtohet qe vellai im i modhi me beri njehere llastike qe gjuajne me gure ..edhe un i mora edhe gjuajta ne vend qe te gjuaja nga Deti i gjuajta komshise time i theva xhomin e shpis haha eh dikur ka pasur gjera te mira edhe te keqia po sinqerisht dikur skishte kaq ekzagjerime qe jan sot
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga dajti modh Tue 31 May 2011 - 6:55

hemmmm sa kohe ka pa provu bakllava ooooooo
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga WebMaster Tue 31 May 2011 - 6:56

Un qe ne vitin e ri
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga exploreri Tue 31 May 2011 - 6:59

Bakllava bon ''moma'' ime ,por kush eshte ai qe vjen ta shijoi si ne kohen e merhumit [You must be registered and logged in to see this image.]
exploreri
exploreri
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 451
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 05/03/2011
Mosha Mosha : 42

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga dajti modh Tue 31 May 2011 - 7:10

po kur shkojshim neper kampe pa pa pa ca qefi ka qene ...kam qene me nja dy tre maj men .. durres vlone e pogradec 724516 724516 kure DAJTIN e kisha cdo vit ne vere 15 deri 30 dite 432965
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga WebMaster Tue 31 May 2011 - 7:11

Eh dajto po na majen e malit ore ke qene hahahaha se un kam qene qesh po tek vila e zogut se dikur atje shkoja une qesh
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes. Empty Re: Per nostalgjiket e viteve te mia...dmth te para '90-tes.

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 1 e 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi