Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Jeta dhe Karakteri i Njeriut People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Jeta dhe Karakteri i Njeriut People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Jeta dhe Karakteri i Njeriut

3 posters

Shko poshtë

Jeta dhe Karakteri i Njeriut Empty Jeta dhe Karakteri i Njeriut

Mesazh nga WebMaster Mon 6 Jun 2011 - 3:45

Nxjerre nga libri "Perla Shqiptare" i Ilmi Kolgjegja.

"Jeta eshte lufte dhe luften e fitojne trimat."
Anonim

Ne moshen 15-25 vjec djali thote "di me shume se baba", 25-40 vjec thote "di sa baba" dhe 40 vjec e lart thote "di me pak se baba".

Derisa te mbushe 20 vjec djali e ka mendjen tek pushka, 30 vjec e ka tek pasuria, 40 vjec e ka tek burreria, 50 vjec e ka tek pjekuria dhe 60 vjec e ka tek pleqeria.

20 vjec - je djale, 30 vjec - te thone trim, 40 vjec - quhesh burre, 50 vjec - je i zgjuar,

60 vjec - shko me dhen! 70 vjec shko me pula! 100 vjec - shko me zogj !

Nga mosha 20-30 vjec njeriu martohet me dashuri, 30-40 vjec martohet me shkuesi dhe 40 vjec e lart martohet me pasuri.

Ai qe nuk martohet deri ne moshen 30 vjec, nuk ve pasuri deri ne moshen 40 vjec dhe nuk ve mend deri ne moshen 50 vjec, ka marre fund si njeri.

Vlera e njeriut matet me vleren e thyesës. Numeruesi tregon sa te vleresojne te tjeret, ndersa emeruesi tregon se sa te vlereson veten.
Me numrin një vleresohet shendeti i njeriut.
Nje zero nga pas njëshit, qe ia rrit vleren njeriut dhjete here, eshte gruaja e mire.
Dy zero pas njëshit, qe ia rrit vleren njeriut njeqind here, eshte pasuria.
Tri zero pas njëshit,qe ia rrisin vleren njeriut njemij here, eshte zgjuarsia.
Cdo zero qe i hiqet njeshit ia ul vleren njeriut, ndersa heqja e njeshit i ben zerot e pavlefshme.

Burrin e plak para kohe gruaja e keqe, kurbeti dhe femijet e keqinj.

Ne qofte se njeriu i ngarkon trurit me shume se mban, ka plakje te parakohshme.
Hidherimet e shumta ia shkurtojne jeten njeriut, ndersa gezimet e rinojne.

Njeriu duhet te jetoje derisa t'i punoje mendja dhe derisa vdekja t'i behet me e embel se jeta.


PERSE PERDOREN TE ARDHURAT

E pyeten njehere nje burre te zgjuar:
- Per cfare i perdor te ardhurat qe fiton?
- Per te lare borxhet e nenes dhe te babes, me hy borxh te femijet dhe per te mbajtur veten.

SEKRETI I JETEGJATESISE

E pyeten nje plak 100 vjec:
- Si ke arritur te jetosh kaq gjate?
- Kam ngrene buke te ftohte, kam pire vere 50 vjecare dhe kam fjetur me gruan nje here ne dy jave.

KARAKTERI I NJERIUT SIPAS TIPAREVE TE FYTYRES

Pamja e jashtme e njeriut eshte gjysemnjohje
Fjale e Urte

Fytyra

Mendimtar - ai qe e ka ballin e gjere.
I pandreqshem - ai qe e ka ballin e ngushte dhe dhembe te ngushte.
I vendosur - ai qe ka nofullat e dala dhe mollezat e faqeve te kercyera.

Vetullat

Guximtar - ai qe i ka vetullat e ngrysura.
Xheloz - ai qe i ka vetullat e bashkuara dhe dyte jeshil.
Nevrik - ai qe kur flet, e ngre njeren vetull.


Hunda

Brutal - ai qe e ka hunden si sqep zhgabe dhe, kur flet,buzen e siperme e pervesh.

Buzet

I cilter - ai qe i ka buzet e trasha.
Zemerak - ai qe i ka buzet e holla dhe fytyre te mprehte.
I djallezuar - ai qe ka qoshet e buzeve te varura.

Syte

I sinqerte - ai qe i ka syte e zinj.
I dashur - ai qe i ka syte e shkruar.
I pabese - ai qe kur flet, nuk te shikon drejt.
I pandreqshem - ai qe ka syte ne forume gjysemhene dhe me nje kthese ne skajet e brendshme te tyre.

Veshet

I zgjuar - Kur vija e majes se veshit shkon me lart se vetullat dhe kur vija e fundit e llapes se veshit shkon me poshte se fundi i hundes.
Gjaknxehte - ai qe i ka te ngjitura llapat e vesheve.
Estetik - ai qe ka veshe te vegjel.
Aventurier - ai qe i ka veshet llapush.

Prej qorrit dhe sakatit, prej qoses dhe qerrosit, prej gungacit dhe te shtremberit, prej te gjatit dhe te shkurterit shume, prej burrit qe e ka zerin si grua dhe prej gruas qe
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Jeta dhe Karakteri i Njeriut Empty Re: Jeta dhe Karakteri i Njeriut

Mesazh nga Ariel Mon 6 Jun 2011 - 6:15

sa lezetcem 00027003

sidomos kjo ...shume e vertete...

PERSE PERDOREN TE ARDHURAT

E pyeten njehere nje burre te zgjuar:
- Per cfare i perdor te ardhurat qe fiton?
- Per te lare borxhet e nenes dhe te babes, me hy borxh te femijet dhe per te mbajtur veten.

Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 102
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Jeta dhe Karakteri i Njeriut Empty Re: Jeta dhe Karakteri i Njeriut

Mesazh nga Anakonda Mon 5 Mar 2012 - 8:35

qenkan te lezetshme,un sipas tipareve qe kam del se jam njeri i mire.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Jeta dhe Karakteri i Njeriut Empty Re: Jeta dhe Karakteri i Njeriut

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi