Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Diesel, misteri vdekjes se njeriu që do të ndryshojë botën. People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Diesel, misteri vdekjes se njeriu që do të ndryshojë botën. People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Diesel, misteri vdekjes se njeriu që do të ndryshojë botën.

Shko poshtë

Diesel, misteri vdekjes se njeriu që do të ndryshojë botën. Empty Diesel, misteri vdekjes se njeriu që do të ndryshojë botën.

Mesazh nga WebMaster Fri 1 Jul 2011 - 7:02

Diesel, misteri vdekjes se njeriu që do të ndryshojë botën. Diesel8

Më 29 shtator 1913, pothuajse një shekull më parë, Rudolf Diesel, inxhinieri gjerman i cili studioi dhe prodhoi motorrin me djegje të brendshme që ende mban emrin e tij,vdiq në rrethana misterioze.

13 vjet pasi arrin ne botën e yjeve me motorin diezel, shkon ne nje ekspozite per prezantimin e tij t në Paris.Po me vone c'ndodhi..?
Në anijen "Drezden" atë 29 shtator ishte hera e fundi qe ai eshte pare ne publik.

Kjo eshte kronika në mënyrën me të thjeshtë i nje suksesi te menjëhershëm teknologjik si shumë të tjerë.. U shpike një motor. Motori diesel.Patenta u prodhua në vitin 1892.

Megjithate nuk u trajtua si nje sukses i madh.Por ky nuk ishte një sukses.Ky ishte nje revolucion .Shumë efikas ne motorat me avull dhe benzinë.Vajrat dhe karburanti u prodhuan nga bimet vegjetale.. Ne ato dy vjet u be kthesa historike e shekullit te njezete. U prodhua bionafta.

Motori, u mbiquajt me emrin e zbuluesi te tij, Rudolf Diesel, inxhinier gjerman,nje pacifist i bindur.Ishte e mundur qe aplikimet e motorit të tij te ishin shume te mëdha si në aktivitetin civil dhe ate ushtarak. .

Marina gjermane vendosi që t'i montonte neper nendeteset e saj të gjitha motorët zhytes diezel, per konsumin e paket te energjisë.
Por Rudolf Diesel nuk ishte dakord. Ai ishte një pacifist. Dhe motorin nuk e shpiku për këtë qëllim.

Diesel, misteri vdekjes se njeriu që do të ndryshojë botën. Diesel-jeep-engine


Motori Diezel,patente e Rudolf Diezelit

Një zhdukje misterioze. Vetëvrasje apo vrasje? Disa ditë pas 29 shtator 1913, një trup është gjetur në Kanalin la Mansh. Te dhenat personale janë në gjendje për të gjetur identitetin e tij. Ishte Rudolf Diezel

Më 29 shtator 1913 Rudolf Diesel merr nje bilete,per ne anijen "Drezden" për të shkuar në Londër.Niset nga Franca per ne Londer per te mos mberritue kurre.Zhduket.. Asgjë... Deri në ditën e zbulimit.
Një version i besueshëm per vdekjen e tij nuk është formuluar kurrë.

Si dhe pse ai vdiq njeriu që mund të ndryshonte ekonominë botërore?

Ditari i atij udhëtimi është gjetur në anije.Data e 29 shtatorit përshkohet e kryqezuar.. Një mesazh.Një akt i paramenduar nga Rudolf Diesel ..?

Keshtu kane menduar ata qe donin ta arkivonin ceshtjen 'Diezel',si vetvrasje.Nje tjeter version...ai u vra se ishte ne borxh.

Por inxhinieri ka gëzuar kreditit të lartë në të gjitha mjediset industriale dhe ai ishte ende bartësi i patentave për shpikjet të tij. Në 1911 në Ekspozitën Botërore në Torino ishte shpallur si "personalitet më i madhe i botës teknike,që jetonte."Ateher si mund te vetvritej...?


Diesel kishte një karakter të paqëndrueshme dhe qëndrim shpesh paranojak. Pesha e famës.. Ndjenja e të pasurit kishte humbur postin e projektimit si krijues duke i shkaterruar ato..Edhe ky ishte nje version per vetvrasjen e tij. Shumë e thjeshtë? Për disa ndoshta.


Rudolf Diesel pritej në Londër për një takim per të Konsoliduar Prodhimin nga autoritetet ushtarake britanike. Diesel shkonte për të lejuar përdorimin e motorit të tij në nëndetëset e tyre, për t'iu kundërvënë superioritetit gjermanë, në sajë të motorit të saj.
Por shërbimi ushtarak gjerman nuk mund të rri duarkryq...!!!?

Zbulimi i tij ishte shumë i pakëndshme për të gjitha kompanitë e naftës. Një motor me karburant bimore. Zbulimi i tij do te zvendesonte motorat me nafte ne fushat industriale,duke rrezikuar prodhim dhe nxjerrjen e naftes ne mbare boten. Kompanitë e mëdha të naftës nuk mund të rrinin duarkryq...!?

Dieselin e kemi studiuar pothuaj gjate nje shekulli.Eshte pare e studiuar edhe në vitin 2008 në të cilin rinisi studimi për përdorimin e karburanteve bimore në vend të naftës. Ai shikohet e studiohet edhe sot. Në shumë vende sot, përdorimi i bionaftës ka tejkaluar atë të hidrokarbureve.

Ndoshta ai kishte shpikur shumë. . Ndoshta keto shpikje ishin shumë herët,apo ndoshta nuk ishte koha për te shpikur aq shume.... Misteri i vdekjes tollovitet ne mendjen e shume shkencetarve ne mbare boten..

WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi