Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Toka-Universi, njeriu-kafshët, njeriu-makina, shkaku-pasoja. People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Toka-Universi, njeriu-kafshët, njeriu-makina, shkaku-pasoja. People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Toka-Universi, njeriu-kafshët, njeriu-makina, shkaku-pasoja.

2 posters

Shko poshtë

Toka-Universi, njeriu-kafshët, njeriu-makina, shkaku-pasoja. Empty Toka-Universi, njeriu-kafshët, njeriu-makina, shkaku-pasoja.

Mesazh nga WebMaster Thu 1 Sep 2011 - 0:39

Toka-Universi, njeriu-kafshët, njeriu-makina, shkaku-pasoja...

6 dallime në krizë

Historiani dhe filozofi Bruce Mazlich thotë se pas çdo zbulimi shkencor, diçka në mënyrën se si ne i shohim gjërat nis e ndryshon. Koperniku zëvendësoi bindjen e përhapur, se bota jonë kish qenë qendra e Universit. Në fund, ecuria e astronomisë zbuloi se jemi vetëm një tribu e vogël, e mbërthyer pas një kokërrze materie që vjen vërdallë në orbitë përreth një ylli çfarëdo, në periferi të një galaksie shumë të madhe që nga ana e saj ndodhet në krah të miliarda galaksive të tjera në një qoshe të Universit. Dallimi mes nesh dhe pjesës tjetër të Universit u hodh në kosh, duke zbuluar vazhdimësinë e ekzistencës.

Mungesa e parë e lidhjes logjike

Ajo që më parë e perceptonim si të jashtëzakonshme (domethënë një mungesë lidhjeje logjike, e para, mes botës tonë "qendrore" dhe pjesës tjetër të Universit), u shndërrua në diçka të zakonshme. Në fakt në Univers nuk zëmë asnjë vend të veçantë, por orbitojmë në një realitet homogjen, pa mungesa lidhjesh logjike.

E dyta

Autor i rikompozimit të dytë ishte Charles Darwin: Për të, mungesa e lidhjes që perceptohej mes nesh dhe kafshëve të tjera ishte një iluzion. Jemi pjesë e një evolucioni unik, të një jete unike në ndryshim të vazhdueshëm. Pozicioni ynë si qenie njerëzore është vetëm ai i një dege peme me miliona degë. Nuk na takon asnjë vend i veçantë, edhe këtu lëvizim në një realitet homogjen.

E treta

Ishte Sigmund Freud, babai i psikanalizës që nisi procesin që vazhdon ende, për ridimensionimin e rolit të privilegjuar që i japim ne idesë së unit. Sot, psikologjia dhe neurologjia kanë zbuluar se uni është një fantazi komode e ndërtuar për të na lehtësuar jetën e përditshme...
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Toka-Universi, njeriu-kafshët, njeriu-makina, shkaku-pasoja. Empty Re: Toka-Universi, njeriu-kafshët, njeriu-makina, shkaku-pasoja.

Mesazh nga Anakonda Sat 18 Feb 2012 - 19:40

Pasoja shume te vleshmve keto qe ke shkruar ti.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi