Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Jeta është e vështirë për njerëzit që janë idealistë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Jeta është e vështirë për njerëzit që janë idealistë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Jeta është e vështirë për njerëzit që janë idealistë

2 posters

Shko poshtë

Jeta është e vështirë për njerëzit që janë idealistë Empty Jeta është e vështirë për njerëzit që janë idealistë

Mesazh nga WebMaster Tue 19 Jul 2011 - 20:36

Siç e kishin potencuar e nënvizuar shumë personalitete në kohë fjala idealizëm nënkuptonte për mua diçka pozitive. Nga këndi që sot po e shoh këtë gjë po më duket se të çenurit idealist në ditët e sotme është një konotacion negativ.


Shkruan: Avni Jashari


Idealisti jeton në një botë krejtësisht të vetme, shpesh në kontrast me realitetin faktet e mëdha dhe të dukshme bëjnë që të jetë në kontrast me idenë se ai (idealisti) është bërë prej vet ngjarjeve dhe njerëzve.

Kam lexuar se, në fakt, idealistët janë të konceptuar si subjekt dhe objekt në anën e një veprimi të vetëm (përfaqësimin) dhe pastaj do të jetë subjekti i cili ndërron objektin nga e para.

Ja se nga ku lindin të gjitha dëmet që lidhën në mënyrë direket kundër idealistit, por jo edhe kundër atyre që e rrethojnë. Ai beson fuqishëm në besnikërinë dhe ndershmërinë. Lufton “kryqëzatat” tashmë të humbura, në emër të drejtësisë dhe të kodit të nderit, lufton beteja të rënda që kanë efekt negativ dhe njëkohësisht beson shumë në vetën e tij. Kjo nuk do të thotë se herën tjetër nuk do të heq dorë. Është i bindur se ka një kod të pashkruar të etikës. Në këtë mënyrë nderimi dhe respekti i jepet çdokujt dhe anasjelltas dhe kështu duhet të qëndroj gjithmonë edhe në qoftë se kushtet fillestare janë të shtrembëruara. Ai do të jetë në një mënyrë i pushtuar nëse këto që i ceka do ti hiqeshin.

Padrejtësitë dhe keqdashjet e lënë atë (idealistin) pa armë me të cilat ai do të mbrohej sepse ai bënë referencë për kodet e sjelljes që në fund i injoron ato. Kjo pra është në kundërshtim më idealistët në këtë botë, është një figurë në rrezik që të zhduket, me një përzierje të rafinuar mahnitëse dhe kritikuese, sepse nuk sheh realitetin për atë që është të paktën përderisa një gjë nuk do të jetë e qartë edhe për një fëmijë.

Nga pretendimi i bindur idealist, megjithatë, mbështes se individualizmi i jo-pajtueshmërisë dhe jo-llogaridhënies shkakton jo më pak se dëm në komunitet...Ndoshta vija e mesit do të ishte një zgjidhje e duhur!? (e paarritshme si gjithmonë) Në këtë rast idealisti do të përgjigjej se : është e mundur nëse të gjithë do të bënin përpjekje të jenë më të mirë..
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Jeta është e vështirë për njerëzit që janë idealistë Empty Re: Jeta është e vështirë për njerëzit që janë idealistë

Mesazh nga Anakonda Tue 21 Feb 2012 - 18:49

Eshte shume e veshtire,te jesh njeri me dy fytyra nese duam te ecim perpara dhe te kemi respekt.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi