Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
A do mund te jemi te perjetshem? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
A do mund te jemi te perjetshem? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

A do mund te jemi te perjetshem?

+7
Jupiteri
LaDescarada
Tonii
Maksi
kasperi
Emona
WebMaster
11 posters

Shko poshtë

A do mund te jemi te perjetshem? Empty A do mund te jemi te perjetshem?

Mesazh nga WebMaster Mon 25 Jul 2011 - 1:32

Sot, falë teknologjive që klonojnë trupin dhe trurin mund të krijohen qenie në gjendje t‘i rezistojnë kohës dhe ndryshimeve biologjike


Makina mendimtare e Daniel Hillis, praktikisht një seri kompjuterësh të lidhur me njëri-tjetrin, është makineria më e komplikuar që njerëzit kanë ideuar dhe realizuar ndonjëherë. Dhe është më e përafërt me trurin e njeriut, edhe pse ka shumë për t‘u punuar. Hillis është një nga ata shkencëtarët e "çmendur", që merren me inteligjencën artificiale dhe që kanë suplementuar mitin e pavdekshmërisë në bërthamën e shkencës.

A ju kujtohet kopshti i Edenit? Sigurisht...
Por aty nuk kishte vetëm një pemë fatale, ajo e së mirës dhe e së keqes. Ishte
edhe ajo e pavdekshmërisë, por që nuk flitet shpesh. Dhe disa pretendojnë se
zemërimi i Zotit varej nga probabiliteti nëse gjarpri do ta bindte Evën për të shtyrë Adamin që ta provonte edhe ai atë frut, e pas kësaj ata të dy do të ishin të barabartë me të. Por gjërat shkuan ndryshe. Dhe të pabindurit iu bindën urdhrit tjetër të Zotit: të dominonin Tokën bashkë me të gjitha krijesat e tjera në të. Pak si shumë. Por në inkoshiencën e tyre, ai rast
i humbur për pavdekshmëri u paraqit si një vullnet i mëvonshëm, një dëshirë e së ardhmes, apokaliptike dhe fantashkencore. Ai mit e ka shoqëruar gjithmonë historinë e njeriut, si fillim në rrëfimet fetare dhe më pas në utopitë e shkencës.
Në narratimet e famshme fetare, pavdekshmëria është dhurata që Zoti do
t‘u japë njerëzve të drejtë, por përmes një periudhe fatale stuhish apokaliptike. Pra, është e shkruar në të ardhmen. Dhe narratimi i së ardhmes është një vizion profetik, që u jepej disa njerëzve të përzgjedhur.
Tregimi më i famshëm është ai i Apokalipsit të Xhovanit. Në një sprovë të tijën,
Emanuel Mounier nxjerr një analogji mbresëlënëse, me një reportazh mbi
shpërthimin e bombës atomike: "Dhe si një mal i madh me flakë u hodh në det (Apokalipsi) dhe një dritë e fortë vezulloi atje".
Ndër predikimet e shumta të epokës spikatet ajo e Raul Glabro, murgu rebel, I cili u takua nga djalli në formën e një xhuxhi dhe që u lajmërua për një të ardhme të tmerrshme. Por, për më tepër se e ardhmja, ajo e Raulit është apokalipsi i së tashmes së tij. Stuhi, tërmete, përmbytje, uri dhe kanibalizëm. Kuptohet: Evropa në atë kohë pushtohet për herë të tretë nga normanët,
arabët dhe hungarezët. Madje, ai vit ishte edhe një censurë historike. E kuptoi Rauli dhe nga dhimbja e tij lindi një imazh: "dhe Toka u mbulua nga një vello e bardhë kishash". Ndërsa skenari i tretë futurist është ai i Nostradamusit, një mjek profet. Pasi u pasurua nga martesa e dytë,
ai filloi të shkruante parashikimet e tij, që e shoqëronin historinë e njeriut nga viti 1525 deri në vitin 3797, viti i Gjykimit Universal.
Por gabon vit për ardhjen e dytë të Krishtit, më 1999-ën. Gjithsesi, arrin të
parashikojë Revolucionin Francez, Luftën e Parë dhe të Dytë Botërore, Napoleonin dhe Hitlerin (por jo Stalinin). Por, mbi të gjitha parashikon me përpikmëri datën e vdekjes së tij, më 2 korrik të vitit 1566, në orën tre të mëngjesit.
Duke u nisur nga vitet 1600-1700 e pas, profecia fetare u zëvendësua nga profecia laike, e cila do të themelohet shkencërisht dhe u jep të drejtë skenarëve të viteve nëntëqind, duke i ndarë në dy specie të ndryshme: të errët dhe apologjikë. Kategorisë së parë i përkasin reflektimet dhe parashikimet e frymëzuara nga një kritikë e klimës keqardhëse të fillimshekullit. Duke filluar nën shenjën e fateve të mrekullueshme dhe progresive, 1900-a mbarti me vete vizione pesimiste dhe nihiliste të së ardhmes: një kolonë narrative, që shoqëron ngjarjet katastrofike të shekullit më të përgjakur të historisë. Si nga e majta, po ashtu edhe nga e djathta shpërthejnë revoltat kundra teknikës. Por, në gjysmën e dytë të shekullit,
klima kulturore ndryshon ndjeshëm. Dhe mendimet për të ardhmen filluan të
reflektonin evolucionin e realitetit prezent. Një pikë referimi është Karl Poper. Ky shpirt njeriu u jep jetë vizioneve të futuristëve entuziastë, si Herman Khan dhe Alvin Tofler. Progreset për shumë aspekte të shkencës dhe teknikës, të arritura si rrjedhojë e përmirësimit ekonomik, ringjallën mitet e njerëzimit, madje deri tek ai më ekstrem, pavdekshmëria.
Një ngjarje e rëndësishme në letërsinë futuriste është ajo e përfaqësuar nga Bertrand de Xhuvenel, filozof, historian dhe një ekonomist, me një jetë plotë drama, por i zëvendësoi të ardhmet e parashikuara me ato të mundshme. Ndryshimi është vendimtar. I pari është një concept "pasiv". Druhet për të menduar atë që do t‘i ndodhë. Ndërsa në të dytin bëhet fjalë për të zgjedhur një nga të ardhmet më të mundshme. Tashmë mendohet për pavdekshmërinë. Pra, pema e dytë e Edenit mos është vallë diçka e sajuar? Cilado qoftë përgjigjja, është e sigurt që këtë radhë nuk do të ishte gjarpri ai që do ta ofronte: jo një kafshë e krijuar nga Zoti, por një mjet i ndërtuar nga njeriu, i cili quhet kompjuter.
Le të bëjmë një hap mbrapa. Speciet lindin, evoluojnë dhe ndahen duke respektuar ligjet e natyrës. Ky pohim është nxjerrë nga kultura shkencore e kohërave tona, por që i kundërvihet krijueshmërisë.
Zgjedhja natyrale është përgjigjja shkencore e të dyja versioneve të kundërta dhe pjesërisht të papranueshme të projektit hyjnor, ose atij të rastësisë. Ajo bazohet në një hipotezë të një auto-organizimi të materialeve.
Por edhe kjo hipotezë ka problemet e saj, të cilat i cilësoi edhe vetë Darvini.
Por ky nuk është rasti për t‘u futur më tej. Edhe raca njerëzore ka evoluar për pjesën më të madhe të dy ose tre milionë viteve të kësaj ekzistence, falë mekanizmit të përzgjedhjes natyrore: në dy mënyra, sipas grupeve të izoluara, ose për ndryshime të përgjithshme. Në fakt, specie të ndryshme njerëzish nuk kanë arritur të "mbijetojnë". Homo sapiens është specia
e fundit që ia ka dalë mbanë, ndërsa të tjerat janë zhdukur. Por, tashmë pas 200 mijë vjetësh, procesi i përzgjedhjes natyrore për njeriun duket se ka ndaluar. Më mirë të themi duket sikur ka ndaluar, pasi ky proces zhvillohet në periudha shumë të mëdha kohore. Por duket se që nga periudha e Paleolitit deri më sot, janë verifikuar, nga këndvështrimi natyror, fenomene,
si për shembull, zvogëlimi i përmasave të trurit, nga maksimumi që ishte
1500, deri në 1400 centimetra kub, me një tendencë për t‘u zvogëluar akoma më shumë. Por kjo nuk do të thotë që po bëhemi më pak të zgjuar. Përkundrazi, inteligjenca jonë veçse ka përparuar, falë intensitetit të funksioneve cerebrale dhe specia njerëzore, duke e mposhtur përzgjedhjen natyrore, është zhvilluar në dy mënyra: duke ndërhyrë në gjenet e saj dhe duke krijuar makineri që mendojnë dhe punojnë për të. Dhe kështu, e ardhmja po popullohet me prospektiva akoma më shpresëdhënëse. Nga një anë manipulimet e gjeneve, që mundësojnë klonimin e një specieje të përpiktë dhe në gjendje për t‘i rezistuar kohës e ndryshimeve biologjike,
si dhe për të zhvilluar performance fizike (forca, shpejtësia, shikimi) të organizmit njerëzor. Ndërsa në anën tjetër qëndron krijimi i një inteligjence artificiale, në gjendje të shumëfishojë për qindra, mijëra e miliona herë fuqinë e informacionit dhe llogaritjeve. Dhe në limitet e kësaj shkalle, pikërisht në qiell, rilind procesi i frutit të ndaluar të Edenit: zotimi i përjetësisë në një formë krejtësisht jonjerëzore. Është quajtur "mind uploading" dhe konsiston në ndarjen e trupit nga mendja. Mendja bëhet një program superinteligjent, që punon në një procesor të fuqishëm. Në mendje do të transferoheshin, sigurisht pasi do të kodifikoheshin, miliarda e miliarda
lidhje ndërmjet neuroneve të trupit tonë: truri prej karboni, subjekt i degradimit biologjik, do të transformohej në një tru prej silici, praktikisht i pashkatërrueshëm, i pavdekshëm. Po trupi, a do të braktisej? Po, ose të paktën kur progresi I planit të parë, pikërisht i kapacitetit trupor, nuk do të arrinte të mbante ritmin e planit të dytë, atij të inteligjencës artificiale. Në
atë rast mendja, duke u implementuar në trupin e ri, nuk do t‘i humbiste ato
kënaqësitë e njeriut, si të ngrënët ose seksi, duke e barazuar pavdekshmërinë e diturisë me humbjen e kënaqësive. Pra, pavdekshmëria është më shumë se një utopi. Por është një rrezik i madh. Mendojmë vetëm për demografinë. Njeriu, duke arritur pavdekshmërinë e baktereve, që nuk vdesin, por ndahen, mund të përhapet duke pushtuar madje të gjithë galaktikën. Por, edhe për këtë nuk mungojnë parashikimet e së ardhmes, si ato të fizikanit Nikolai Kardashev, i cili parashikoi se njeriu mund të thyente kufijtë e hapësirës falë energjive gjithmonë e më të mëdha. Në fakt, sa më i madh të jetë konsumi i energjisë së një qytetërimi teknologjik, aq më të vogla janë hapësirat që ai mund të zërë: sistemi diellor, galaktika, universi. Përballë këtyre prospektivave marramendëse nuk ka kuptim të pyesim nëse janë të besueshme apo jo, por më e saktë është të pyesim a kanë një kuptim. Më saktë duket se kuptimi i tyre qëndron në fuqinë që inteligjenca njerëzore ka arritur të shtojë dhe të përdorë në të gjithë historinë e saj dhe mbi të gjitha në përgjegjësitë e sipërmarrjeve, pasojat e të cilave gjithmonë kanë rënë dhe do të vazhdojnë të bien në shpatullat tona. Më tej, e ardhmja, që aktualisht nuk e dimë nëse do të ekzistojë apo jo, dalëngadalë do të jetë e sigurt në bazë të parashikimeve dhe vendimmarrjeve tona. Është historia jonë që na ka projektuar "përtej species", në një dimension jo natyral, por kulturor. Shkenca është zhvilluar brenda historisë sonë dhe madje na bën të mundur të kuptojmë përfundimin e skandalit të gjenezës: pavdekshmërinë, e cila nuk është imanente, por transhendente. Jo përmbyllje, por guxim. Në një këndvështrim të tillë, shkenca del se është ndjenja më e lartë e njeriut dhe përballë kësaj predikimet tekno-fobike të filozofisë neomistike shfaqen qesharake. Dhe kështu, progresi i fuqisë (ai që sipas ligjit Mur, nga emri i Gordon Mur, themeluesi i Intelit, që dyfishohet në fuqi çdo 18 muaj) gjen një limit vetëm në imagjinatën tonë, që fillon përpara të gjitha profecive moderne aktuale të shkencës: nga filmi "Metropolis" i Fritz Lang në vitin 1926, deri në trilogjinë e Isak Azimov të vitit 1950; nga "Terminator" i Xhejms Kameron (1984), deri tek "Inteligjenca artificiale" (2002) i Stiven Spilberg.
Dhe në këtë mënyrë arrijmë të bëjmë pyetjen: kryevepra e Spilberg është fantazi apo ndoshta përfaqëson edhe një të ardhme të mundshme?
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A do mund te jemi te perjetshem? Empty Re: A do mund te jemi te perjetshem?

Mesazh nga Emona Mon 25 Jul 2011 - 1:44

Jo,S'mund te kete jete te Perhershm!

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A do mund te jemi te perjetshem? Empty Re: A do mund te jemi te perjetshem?

Mesazh nga kasperi Mon 25 Jul 2011 - 1:53

Qdo gje ka fillimin dhe fundin e ciklit jetesore ,perveq ZOTIT
kasperi
kasperi
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Prishtine
Postime Postime : 19666
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 27/05/2010
Hobi Hobi : trokitja ne dritare

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A do mund te jemi te perjetshem? Empty Re: A do mund te jemi te perjetshem?

Mesazh nga Maksi Mon 25 Jul 2011 - 2:43

cdo gje qe lind nje dite vdes dhe kte e thot nje ligj i natyres
Maksi
Maksi
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 31226
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2011

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A do mund te jemi te perjetshem? Empty Re: A do mund te jemi te perjetshem?

Mesazh nga Tonii Mon 25 Jul 2011 - 9:43

sdo te kishte kuptim sikur te ishim te perjetshem
Tonii
Tonii
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5860
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A do mund te jemi te perjetshem? Empty Re: A do mund te jemi te perjetshem?

Mesazh nga LaDescarada Mon 25 Jul 2011 - 22:57

mund t jem vetem me vepra te mira...edhe pse vdesim do te mbesin kujtimet per gjeneratat e tjera...sepse secili individ ne kete bot e luan nje rol shum te rendesishem per njerzimin
LaDescarada
LaDescarada
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11767
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A do mund te jemi te perjetshem? Empty Re: A do mund te jemi te perjetshem?

Mesazh nga WebMaster Mon 25 Jul 2011 - 23:26

Ska kuptim jeta qe te jemi te pavdekshem
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A do mund te jemi te perjetshem? Empty Re: A do mund te jemi te perjetshem?

Mesazh nga Jupiteri Tue 26 Jul 2011 - 1:59

pse ? asgje nuk eshte e perjeteshme ...

perjetesia eshte nje koncept relativ ..
Jupiteri
Jupiteri
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 37
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/07/2011
Mosha Mosha : 86

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A do mund te jemi te perjetshem? Empty Re: A do mund te jemi te perjetshem?

Mesazh nga WebMaster Wed 7 Sep 2011 - 23:47

Jo nuk besoj se do jem
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A do mund te jemi te perjetshem? Empty Re: A do mund te jemi te perjetshem?

Mesazh nga pal furtuna Wed 7 Sep 2011 - 23:52

kjo eshte relative
pal furtuna
pal furtuna
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 105
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 07/09/2011
Mosha Mosha : 46

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A do mund te jemi te perjetshem? Empty Re: A do mund te jemi te perjetshem?

Mesazh nga Arabela Wed 7 Sep 2011 - 23:54

klea do jete e perjetshme,,,por nuke them se perse,,,,A do mund te jemi te perjetshem? 556564 A do mund te jemi te perjetshem? 556564 A do mund te jemi te perjetshem? 556564
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 30

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A do mund te jemi te perjetshem? Empty Re: A do mund te jemi te perjetshem?

Mesazh nga pal furtuna Wed 7 Sep 2011 - 23:56

Arabela shkruajti:klea do jete e perjetshme,,,por nuke them se perse,,,,A do mund te jemi te perjetshem? 556564 A do mund te jemi te perjetshem? 556564 A do mund te jemi te perjetshem? 556564

nese ti e perjeteson ne kenge... [TePuC]
pal furtuna
pal furtuna
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 105
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 07/09/2011
Mosha Mosha : 46

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A do mund te jemi te perjetshem? Empty Re: A do mund te jemi te perjetshem?

Mesazh nga Arabela Wed 7 Sep 2011 - 23:58

pal furtuna shkruajti:
Arabela shkruajti:klea do jete e perjetshme,,,por nuke them se perse,,,,A do mund te jemi te perjetshem? 556564 A do mund te jemi te perjetshem? 556564 A do mund te jemi te perjetshem? 556564

nese ti e perjeteson ne kenge... A do mund te jemi te perjetshem? 947108
jo po ne automatik,,,,A do mund te jemi te perjetshem? 398758 A do mund te jemi te perjetshem? 398758 A do mund te jemi te perjetshem? 398758
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 30

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A do mund te jemi te perjetshem? Empty Re: A do mund te jemi te perjetshem?

Mesazh nga pal furtuna Thu 8 Sep 2011 - 0:03

Arabela shkruajti:
pal furtuna shkruajti:
Arabela shkruajti:klea do jete e perjetshme,,,por nuke them se perse,,,,A do mund te jemi te perjetshem? 556564 A do mund te jemi te perjetshem? 556564 A do mund te jemi te perjetshem? 556564

nese ti e perjeteson ne kenge... A do mund te jemi te perjetshem? 947108
jo po ne automatik,,,,A do mund te jemi te perjetshem? 398758 A do mund te jemi te perjetshem? 398758 A do mund te jemi te perjetshem? 398758
ate e mbaj fort une,ti veq komanden jepe celebrate005
pal furtuna
pal furtuna
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 105
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 07/09/2011
Mosha Mosha : 46

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A do mund te jemi te perjetshem? Empty Re: A do mund te jemi te perjetshem?

Mesazh nga WebMaster Thu 8 Sep 2011 - 0:05

Arabela shkruajti:klea do jete e perjetshme,,,por nuke them se perse,,,,A do mund te jemi te perjetshem? 556564 A do mund te jemi te perjetshem? 556564 A do mund te jemi te perjetshem? 556564

A do mund te jemi te perjetshem? 426788 me ka mor gazeta mua tani ori hahaha normal qe do jem A do mund te jemi te perjetshem? 426788
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A do mund te jemi te perjetshem? Empty Re: A do mund te jemi te perjetshem?

Mesazh nga Arabela Thu 8 Sep 2011 - 0:06

pal furtuna shkruajti:
Arabela shkruajti:
pal furtuna shkruajti:
Arabela shkruajti:klea do jete e perjetshme,,,por nuke them se perse,,,,A do mund te jemi te perjetshem? 556564 A do mund te jemi te perjetshem? 556564 A do mund te jemi te perjetshem? 556564

nese ti e perjeteson ne kenge... A do mund te jemi te perjetshem? 947108
jo po ne automatik,,,,A do mund te jemi te perjetshem? 398758 A do mund te jemi te perjetshem? 398758 A do mund te jemi te perjetshem? 398758
ate e mbaj fort une,ti veq komanden jepe A do mund te jemi te perjetshem? 51319
me bere komandare???A do mund te jemi te perjetshem? 51319 A do mund te jemi te perjetshem? 51319 ok,,,urdhri i pare eshte ,,,gjuaje klean,,,A do mund te jemi te perjetshem? 398758 A do mund te jemi te perjetshem? 398758 A do mund te jemi te perjetshem? 398758 A do mund te jemi te perjetshem? 398758 A do mund te jemi te perjetshem? 398758 A do mund te jemi te perjetshem? 398758 :lol!: :lol!: ,klea ta :5454787: syrin ;ti e di une skam faj,,,kur flasin batuta te tilla mua me vete mendja keq,,,A do mund te jemi te perjetshem? 1388203807 A do mund te jemi te perjetshem? 1388203807
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 30

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A do mund te jemi te perjetshem? Empty Re: A do mund te jemi te perjetshem?

Mesazh nga Arabela Thu 8 Sep 2011 - 0:07

Klea shkruajti:
Arabela shkruajti:klea do jete e perjetshme,,,por nuke them se perse,,,,A do mund te jemi te perjetshem? 556564 A do mund te jemi te perjetshem? 556564 A do mund te jemi te perjetshem? 556564

A do mund te jemi te perjetshem? 426788 me ka mor gazeta mua tani ori hahaha normal qe do jem A do mund te jemi te perjetshem? 426788
hmmm te ta shkund ate koke qe ma ke gjithe mend,,,A do mund te jemi te perjetshem? 657237 A do mund te jemi te perjetshem? 657237
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 30

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A do mund te jemi te perjetshem? Empty Re: A do mund te jemi te perjetshem?

Mesazh nga pal furtuna Thu 8 Sep 2011 - 0:09

Arabela shkruajti:
pal furtuna shkruajti:
Arabela shkruajti:
pal furtuna shkruajti:
Arabela shkruajti:klea do jete e perjetshme,,,por nuke them se perse,,,,A do mund te jemi te perjetshem? 556564 A do mund te jemi te perjetshem? 556564 A do mund te jemi te perjetshem? 556564

nese ti e perjeteson ne kenge... A do mund te jemi te perjetshem? 947108
jo po ne automatik,,,,A do mund te jemi te perjetshem? 398758 A do mund te jemi te perjetshem? 398758 A do mund te jemi te perjetshem? 398758
ate e mbaj fort une,ti veq komanden jepe A do mund te jemi te perjetshem? 51319
me bere komandare???A do mund te jemi te perjetshem? 51319 A do mund te jemi te perjetshem? 51319 ok,,,urdhri i pare eshte ,,,gjuaje klean,,,A do mund te jemi te perjetshem? 398758 A do mund te jemi te perjetshem? 398758 A do mund te jemi te perjetshem? 398758 A do mund te jemi te perjetshem? 398758 A do mund te jemi te perjetshem? 398758 A do mund te jemi te perjetshem? 398758 :lol!: :lol!: ,klea ta :5454787: syrin ;ti e di une skam faj,,,kur flasin batuta te tilla mua me vete mendja keq,,,A do mund te jemi te perjetshem? 1388203807 A do mund te jemi te perjetshem? 1388203807
ok..urdherin e pare e zbatova,e vrava Klean me [TePuC] ...tani pres te dytin...te te perjetesoj edhe ty me nje goditje nga... 432965
pal furtuna
pal furtuna
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 105
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 07/09/2011
Mosha Mosha : 46

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A do mund te jemi te perjetshem? Empty Re: A do mund te jemi te perjetshem?

Mesazh nga T_o_n_i Thu 8 Sep 2011 - 0:10

ligji i natyres e smendoj se do ishte dicka e mire nese e kerkojme kete
T_o_n_i
T_o_n_i
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 18036
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A do mund te jemi te perjetshem? Empty Re: A do mund te jemi te perjetshem?

Mesazh nga Arabela Thu 8 Sep 2011 - 0:11

pal furtuna shkruajti:
Arabela shkruajti:
pal furtuna shkruajti:
Arabela shkruajti:
pal furtuna shkruajti:
Arabela shkruajti:klea do jete e perjetshme,,,por nuke them se perse,,,,A do mund te jemi te perjetshem? 556564 A do mund te jemi te perjetshem? 556564 A do mund te jemi te perjetshem? 556564

nese ti e perjeteson ne kenge... A do mund te jemi te perjetshem? 947108
jo po ne automatik,,,,A do mund te jemi te perjetshem? 398758 A do mund te jemi te perjetshem? 398758 A do mund te jemi te perjetshem? 398758
ate e mbaj fort une,ti veq komanden jepe A do mund te jemi te perjetshem? 51319
me bere komandare???A do mund te jemi te perjetshem? 51319 A do mund te jemi te perjetshem? 51319 ok,,,urdhri i pare eshte ,,,gjuaje klean,,,A do mund te jemi te perjetshem? 398758 A do mund te jemi te perjetshem? 398758 A do mund te jemi te perjetshem? 398758 A do mund te jemi te perjetshem? 398758 A do mund te jemi te perjetshem? 398758 A do mund te jemi te perjetshem? 398758 :lol!: :lol!: ,klea ta :5454787: syrin ;ti e di une skam faj,,,kur flasin batuta te tilla mua me vete mendja keq,,,A do mund te jemi te perjetshem? 1388203807 A do mund te jemi te perjetshem? 1388203807
ok..urdherin e pare e zbatova,e vrava Klean me A do mund te jemi te perjetshem? 947108 ...tani pres te dytin...te te perjetesoj edhe ty me nje goditje nga... A do mund te jemi te perjetshem? 555339
psssss e vrava me puthje thote,,,,A do mund te jemi te perjetshem? 455707574 A do mund te jemi te perjetshem? 455707574 ,,po automatikun ce mban ne dore atehere???A do mund te jemi te perjetshem? 1388203807 A do mund te jemi te perjetshem? 1388203807
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 30

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A do mund te jemi te perjetshem? Empty Re: A do mund te jemi te perjetshem?

Mesazh nga pal furtuna Thu 8 Sep 2011 - 0:20

Arabela shkruajti:
pal furtuna shkruajti:
Arabela shkruajti:
pal furtuna shkruajti:
Arabela shkruajti:
pal furtuna shkruajti:
Arabela shkruajti:klea do jete e perjetshme,,,por nuke them se perse,,,,A do mund te jemi te perjetshem? 556564 A do mund te jemi te perjetshem? 556564 A do mund te jemi te perjetshem? 556564

nese ti e perjeteson ne kenge... A do mund te jemi te perjetshem? 947108
jo po ne automatik,,,,A do mund te jemi te perjetshem? 398758 A do mund te jemi te perjetshem? 398758 A do mund te jemi te perjetshem? 398758
ate e mbaj fort une,ti veq komanden jepe A do mund te jemi te perjetshem? 51319
me bere komandare???A do mund te jemi te perjetshem? 51319 A do mund te jemi te perjetshem? 51319 ok,,,urdhri i pare eshte ,,,gjuaje klean,,,A do mund te jemi te perjetshem? 398758 A do mund te jemi te perjetshem? 398758 A do mund te jemi te perjetshem? 398758 A do mund te jemi te perjetshem? 398758 A do mund te jemi te perjetshem? 398758 A do mund te jemi te perjetshem? 398758 :lol!: :lol!: ,klea ta :5454787: syrin ;ti e di une skam faj,,,kur flasin batuta te tilla mua me vete mendja keq,,,A do mund te jemi te perjetshem? 1388203807 A do mund te jemi te perjetshem? 1388203807
ok..urdherin e pare e zbatova,e vrava Klean me A do mund te jemi te perjetshem? 947108 ...tani pres te dytin...te te perjetesoj edhe ty me nje goditje nga... A do mund te jemi te perjetshem? 555339
psssss e vrava me puthje thote,,,,A do mund te jemi te perjetshem? 455707574 A do mund te jemi te perjetshem? 455707574 ,,po automatikun ce mban ne dore atehere???A do mund te jemi te perjetshem? 1388203807 A do mund te jemi te perjetshem? 1388203807
e mbaj per armiqte e popullit tim,kurse per miket si ju kam vetem... :mizaa : [Kiss32]
pal furtuna
pal furtuna
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 105
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 07/09/2011
Mosha Mosha : 46

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A do mund te jemi te perjetshem? Empty Re: A do mund te jemi te perjetshem?

Mesazh nga WebMaster Thu 8 Sep 2011 - 0:21

Arabela shkruajti:
Klea shkruajti:
Arabela shkruajti:klea do jete e perjetshme,,,por nuke them se perse,,,,A do mund te jemi te perjetshem? 556564 A do mund te jemi te perjetshem? 556564 A do mund te jemi te perjetshem? 556564

A do mund te jemi te perjetshem? 426788 me ka mor gazeta mua tani ori hahaha normal qe do jem A do mund te jemi te perjetshem? 426788
hmmm te ta shkund ate koke qe ma ke gjithe mend,,,A do mund te jemi te perjetshem? 657237 A do mund te jemi te perjetshem? 657237

haha he ori edhe ti se do jene te pavdekshme te gjitha ata qe kan emrin Klea ori hahaahhahaha
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A do mund te jemi te perjetshem? Empty Re: A do mund te jemi te perjetshem?

Mesazh nga Anakonda Sat 18 Feb 2012 - 19:06

Ne mund te jemi te pavdekshem ne shpirtrat dhe ne zemrat e njerezve qe na duan.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A do mund te jemi te perjetshem? Empty Re: A do mund te jemi te perjetshem?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi