Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Xhelozia dhe tradhetia People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Xhelozia dhe tradhetia People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Xhelozia dhe tradhetia

2 posters

Shko poshtë

Xhelozia dhe tradhetia Empty Xhelozia dhe tradhetia

Mesazh nga WebMaster Thu 15 Sep 2011 - 11:49

Nuk eshte absolutisht e vertete se grate jane me pak te gatshme te perballojne nje tradheti “emocionale”, ndersa meshkujt behen “Otello” vetem perpara nje “te pabese seksuale”.
Ju cfare mendoni? Ka nje debat interesant rreth kesaj teme, pra eshte me e keqe tradhtia fizike apo ajo emocionale?
Te kuptoni nga nje person tjeter, qe vjen per te rrefyer dashurine. Per fat te keq, per ate qe vuan, mund t’i ndodhe cdokujt, ne vend qe te zbuloj se i dashuri im nuk mund te mbaje zinxhirin e pantallonave mbyllur. Duke thene kete nuk e di nese xhelozia i bene mire nje marredhenie ne cift. Duke iu kthyer kerkimeve; pavaresisht nga gjinia, shpjegojne ekspertet, qe te shpertheje xhelozia, eshte nje mekanizem psikologjik, kulturor dhe mjedisor, prandaj kjo varet nga kendveshtrimi qe e shohin ciftet. Keshtu eshte autonomia e vendosur brenda jetes se nje cifti, qe ndikon menyren e kendveshtrimit te tradhetise, dhe keto cifte i japin me pak peshe tradhetise fizike sesa asaj sentimentale.
Ndersa ata qe jetojne marredhenien e tyre ne nje menyre shume me intensive me te thelle, me romantike, do te vuajne me shume per pabesine e partnerit ne aspektin emocional sesa ate fizik. Ne anen tjeter vete fjala Tradheti ka nje domethenie negative. Historikisht njihen tradhetite dhe mashtrimet jo vetem ne aspektin emocional te cifteve, por edhe ne fusha te ndryshme te jetes. Kali i Trojes personifikon me se miri tradhtine si koncept, mirepo pa u zgjeruar me shume, ajo me e zakonshmja eshte mashtrimi apo tradhtia qe ndodh ne nje marredhenie intime.
Sidoqofte ajo fizike apo emocionale, mendoj se pa emocion nuk mund te kete kontakt fizik, perkunder arsyetimeve banale qe jemi mesuar t’i degjojme, se ishte vetem njehere apo fajtor ishte alkooli. Vullneti dhe deshira jane katalizatoret kryesor te cilet kryejne aktin ne fjale. Nese nderdija juaj eshte e paster dhe i thote “Jo” “mekatit”, nuk do te lindnin konfliktet qe cojne deri ne ndarjen e ciftit. Megjithate tradhetia mbetet tradheti, cfaredo ta quash ate, prandaj mbajini “burrat” tuaj fort.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Xhelozia dhe tradhetia Empty Re: Xhelozia dhe tradhetia

Mesazh nga Anakonda Fri 10 Feb 2012 - 6:55

Si xhelozia dhe tradhetia ngjasojne me njera-tjetren dhe jane arsyet se pse shume cifte ndahen.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi