Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Të qash është e shëndetshme – ja përse! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Të qash është e shëndetshme – ja përse! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Të qash është e shëndetshme – ja përse!

4 posters

Shko poshtë

Të qash është e shëndetshme – ja përse! Empty Të qash është e shëndetshme – ja përse!

Mesazh nga Emona Tue 18 Oct 2011 - 0:56

Kafshët nuk qajnë, por pse qajnë njerëzit dhe a ekziston ndonjë dobi shëndetësore prej këtij fenomeni? Ekspertët theksojnë se lotët janë të dobishëm.Ekspertët nga universiteti Indiana para pak kohe kishin zbuluar se meshkujt që qajnë kanë më tepër vetëbesim se sa ata që mbajnë lotët, por të qarit është i dobishëm edhe në disa mënyra tjera. Faktet theksojnë se lotët pakësojnë alergjitë si dhe zbutin dhimbjet tek artriti reumatoid.

Me sa duket, të qarit rregullon edhe sistemin imun. Në një studim të vitit 2006 ku ishin përcjellë reagimet e 60 personave të cilët kishin vuajtur nga alergjitë dhe ekzema derisa ata kishin shikuar dramën familjare Krameri kundër Kramerit. Para filmit në lëkurë u kishin vendosur lateks, e më pas u ishte matur reagimi. Në krahasim me ata që nuk kishin derdhur lot, të tjerët kishin më pak reagim ndaj lateksit.

Studimi japonez me pacientët që vuajnë nga sëmundjet autoimune të artirit reumatoid kanë zbuluar se ata të cilët qajnë ndjenë më pak dhimbje dhe më pak simptoma se ata që kishin qëndruar ‘të thatë’.

Analizat e gjakut menjëherë pas qarjes ka treguar se niveli natyral i kemikaleve imune që përkeqësojnë këtë sëmundje ishte më e vogël dhe se këta pacientë pas një viti më mirë kontrollonin sëmundjen e tyre. Shumë ekspertë theksojnë se lotët janë mbrojtje natyrale ndaj trupit kundër stresit dhe hormoneve të ngjashme që mund ta dëmtojnë trupin e njeriut. Të qarit qetëson trupin dhe sistemin nervor pas një ngjarje stresuese si dhe ngadalëson ritmin e zemrës.

Kur qajnë meshkujt e kur femrat?

Sipas rregullave, femrat qajnë më shumë, por me sa duket të dyja gjinitë qajnë mesatarisht njëjtë pas ngjarjeve që i përcjellin në jetë, për shembull vaji për të vdekurit. Kështu shpjegon profesori Ad Vingerhots, psikolog dhe ekspert në fushën e të qarit, i cili punon në universitetin Tilburg në Holandë.

Mirëpo, në krahasim me femrat, meshkujt shkaku i gjërave pozitive qajnë më shumë, përderisa lotët e femrave më shumë rrjedhin si pasojë e ngjarjeve negative. Për një dallim të tillë ekspertët fajësojnë hormonet.

Profesori Vingerhots thekson se më shpesh do qajmë nëse jemi pa gjumë apo jemi nën ndikimin e alkoolit, ngase të dyja këto, zvogëlojnë kontrollin ndaj ndjenjave dhe reagimeve.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të qash është e shëndetshme – ja përse! Empty Re: Të qash është e shëndetshme – ja përse!

Mesazh nga Anakonda Sun 12 Feb 2012 - 23:07

Qajne njerezit qe kane ndjenja.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të qash është e shëndetshme – ja përse! Empty Re: Të qash është e shëndetshme – ja përse!

Mesazh nga Arabela Mon 13 Feb 2012 - 0:59

edhe une ndihem me mire kur qaj,,,se shkarkoj trishtimin nga vetja me ane te loteve,,,,[You must be registered and logged in to see this image.]
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 29

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të qash është e shëndetshme – ja përse! Empty Re: Të qash është e shëndetshme – ja përse!

Mesazh nga dajti modh Mon 13 Feb 2012 - 5:25

edhe kafeshet qajne .. kam pare une qen duke nxjerre lot si njerezit
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të qash është e shëndetshme – ja përse! Empty Re: Të qash është e shëndetshme – ja përse!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi