Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Sa është e shëndetshme buka që blejmë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Sa është e shëndetshme buka që blejmë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sa është e shëndetshme buka që blejmë

2 posters

Shko poshtë

Sa është e shëndetshme buka që blejmë Empty Sa është e shëndetshme buka që blejmë

Mesazh nga Aяtємιѕα Sun 1 Apr 2012 - 1:31

Sa është e shëndetshme buka që blejmë F1_buka-jpg1333098135Gati çdo familje rregullisht blen bukë, por a blini me të vërtetë bukë me vlera ushqyese apo vetëm supozoni që është e shëndetshme?

Gati tri të katërtat e bukëve që i blejmë prodhohen me tharm ndihmës, që të piqen më shpejt dhe të kenë afat qëndrueshmërie më të madh.

Shumë njerëz ndiejnë fryrje pas konsumimit të bukës, ndërsa kjo fryje shkaktohet nga gluteni, i cili në bukët tona gjendet në sasi të madhe.

Megjithatë, madje edhe lloji më i shëndetshëm i bukës mund të shkaktojë fryrje nëse hahet shpesh, prandaj rekomandohet që të kufizohet konsumimi i bukës në dy vakte në ditë.

“Trupat tanë i tretin lehtë ushqimet e papërpunuara siç janë mishi i pulës, peshku, pemët dhe perimet, por buka është e përpunuar dhe më vështirë tretet. Për shumicën e njerëzve buka është pjesë e çdo vakti, dhe kjo është shumë”, ka deklaruar nutricionistja, Carina Norris.

“Më së miri do të ishte sikur çdo familje ta përgatiste vetë bukën (kështu ka ndodhur dikur edhe tek ne, v.r.). Përveç që është shumë më e volitshme, e dini në çdo moment që ajo çka hani përmban materie ushqyese”, këshillon Norris.

Nëse megjithatë jeni përkrahës i bukës së blerë, Norris sjell disa këshilla që do t’ju ndihmojnë gjatë zgjedhjes kur blini bukë:

• Blini bukë më të rëndë, sepse është më e pasur me materie ushqyese;

• Buka që nuk është shumë e butë në prekje është më e shëndetshme;

• Buka ngjyrë kafe nuk do të thotë domosdoshmërish që është e shëndetshme, shpesh përdoren ngjyra të ndryshme;

• Buka më e mirë është nga mielli i papërpunuar i grurit, sepse përmban krunde, fara dhe endospermë;

• Buka integrale ka indeksin më të lartë glikemik;

• Shmangni ngrirjen e bukës, sepse më vonë përpunohet më vështirë dhe çon deri te fryrja dhe shfaqja e gazrave.
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sa është e shëndetshme buka që blejmë Empty Re: Sa është e shëndetshme buka që blejmë

Mesazh nga Anakonda Sat 7 Apr 2012 - 19:38

sdashka me hanger me buk

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi