Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Sateliti gjerman do të bjerë nga qielli  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Sateliti gjerman do të bjerë nga qielli  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sateliti gjerman do të bjerë nga qielli

2 posters

Shko poshtë

Sateliti gjerman do të bjerë nga qielli  Empty Sateliti gjerman do të bjerë nga qielli

Mesazh nga Aяtємιѕα Sat 22 Oct 2011 - 13:22

Sateliti gjerman do të bjerë nga qielli  Satelit-gjermanNjë satelitë i madh gjerman do të bjerë në mënyrë të pakontrolluar nga qielli në tokë gjatë fundjavës, me shumë mundësi ditën e diel.

Ashtu si dhe për satelitin e NASA-s, “UARS”, që ra në atmosferë në shtator, edhe në këtë rast askush nuk e di me saktësi se ku “Rosat” do të bjerë.

Ajo që e bën më interesante rënien e satelitit gjerman është se sa copa të tij mund të mbijetojnë deri në mbërritjen në tokë.

Ekspertët llogarisin se ndoshta 1.6 tonë mbeturina të satelitit, më shumë se gjysma e tij, mund të marrin fuqi gjatë rënies dhe të godasin rëndë planetin tonë.

Në rastin e “UARS”, pjesa e mundshme e tij që do të mbërrinte në tokë ishte llogaritur rreth gjysmë ton. Ndryshimi vjen për shkak të disa përbërësve më të mëdhenj në satelitin gjerman.

“Rosat” ishte një teleskop me rreze X dhe kishte një sistem pasqyre të përbërë nga një material prej karboni të përforcuar. Kompleksi i pasqyrave dhe struktura mbështetëse pritet të formojnë fragmentin më të madh.

Por, ashtu si në rastin e “UARS”, edhe për “Rosat” gjasat më të mëdha janë që ai të bjerë në oqean, duke qenë se sipërfaqja më e madhe e Tokës përbëhet nga uji.
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sateliti gjerman do të bjerë nga qielli  Empty Re: Sateliti gjerman do të bjerë nga qielli

Mesazh nga Anakonda Fri 1 Jun 2012 - 20:30

raft ne gjermani...........

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi