Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Grenlanda, ishulli i mbuluar 81 për qind në akull People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Grenlanda, ishulli i mbuluar 81 për qind në akull People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Grenlanda, ishulli i mbuluar 81 për qind në akull

2 posters

Shko poshtë

Grenlanda, ishulli i mbuluar 81 për qind në akull Empty Grenlanda, ishulli i mbuluar 81 për qind në akull

Mesazh nga Aяtємιѕα Sun 30 Oct 2011 - 6:50

Grenlanda, ishulli i mbuluar 81 për qind në akull GrenlandaGrenlanda është ishull me një sipërfaqe prej 2.166.086 kilometra katrorë, nga e cila 1.755.637 km² (apo 81% e sipërfaqes) është e mbuluar tërësisht me akull. Bregdeti ka një gjatësi 39.330 km, që është gati sa gjatësia e Ekuatorit.

Pesha e mbulesës së akullt në brendësi të ishullit ka krijuar kanjone rreth 300 metra nën nivelin e detit. Të gjitha vendbanimet janë përgjatë bregdetit, i cili nuk është i mbuluar me akull.

Më së shumti banorë jetojnë në bregdetin perëndimor. Territori në verilindje, i cili përfshin pjesët e Grenlandës Veriore dhe Grenlandës Lindore nuk është pjesë e asnjë njësie administrative, porse është vend ku gjendet parku më i madh nacional në botë.

Në pjesën qendrore të Grenlandës, e cila është e mbuluar me akull, gjenden më së paku katër stacione hulumtuese shkencore dhe kampe. Radiostacioni Jorgen Brondlund Fjord deri në vitin 1950 ka qenë radiostacioni më verior në botë.

Toka e Perit, gadishulli në pjesën veriore të Grenlandës, nuk është e mbuluar me akull për shkak se ajri është i thatë për t’u formuar mbulesa e borës. Nëse e tërë mbulesa e akullit shkrihet në Grenlandë, niveli i detit botëror do të rritej për 7 m dhe Grendlanda sigurisht do të shndërrohej në arkipelag.

Por edhe përkundër asaj se ky vend është i mbuluar me akull dhe atje mbretëron i ftohtë i madh, prapë ekziston një larmi kafshësh, ku ndër më interesantet janë ariu polar, dhelpra polare, fokat, e shumë të tjera. /zeri
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Grenlanda, ishulli i mbuluar 81 për qind në akull Empty Re: Grenlanda, ishulli i mbuluar 81 për qind në akull

Mesazh nga Anakonda Sat 10 Mar 2012 - 18:15

Kjo qenka me keq se nje tornado.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi