Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere

+12
Katniss
exploreri
WebMaster
eGo0sTyle
Poeti Dhimbjes
LaDescarada
Maksi
Єямєℓiиdå
T_o_n_i
CuN@BosS/
Aristogata
Tonii
16 posters

Shko poshtë

A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere Empty A besoni ne qenie inteligjente jasht toksore?

Mesazh nga Tonii Fri 6 May 2011 - 10:52

Mund te jepni mendimin tuaj lidhur me temen
besoni ne ekzistencen UFO?
Tonii
Tonii
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5860
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere Empty Re: A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere

Mesazh nga Aristogata Fri 6 May 2011 - 11:16

PO besoj,egzistojne shum te dhena faktike te cilat mbahen te fshehura per arsye ndoshta qeveritare ne lidhje me te dhena sekrete te cilat nuk duan ti bejne publike
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 31
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere Empty Re: A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere

Mesazh nga CuN@BosS/ Fri 6 May 2011 - 11:18

Jo me larg se kjo lart vetem se seshte inteligjente qesh
CuN@BosS/
CuN@BosS/
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : - Shijak -Albania
Postime Postime : 6010
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/01/2009
Mosha Mosha : 40
Hobi Hobi : + Programator @ iNfO!-

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere Empty Re: A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere

Mesazh nga Aristogata Fri 6 May 2011 - 11:19

mos e bej temen chit chat ore alien A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere 718836
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 31
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere Empty Re: A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere

Mesazh nga CuN@BosS/ Fri 6 May 2011 - 11:26

pirxh pirxh po dhe une per alienet po flisja ..
CuN@BosS/
CuN@BosS/
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : - Shijak -Albania
Postime Postime : 6010
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/01/2009
Mosha Mosha : 40
Hobi Hobi : + Programator @ iNfO!-

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere Empty Re: A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere

Mesazh nga T_o_n_i Fri 6 May 2011 - 21:27

sigurisht qe po ...sjemi te vetem ne kete hapesire
T_o_n_i
T_o_n_i
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 18036
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere Empty Re: A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere

Mesazh nga Єямєℓiиdå Mon 9 May 2011 - 23:48

Se di..po dhe jo....i kam frike keto lloj mendimesh
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 37
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere Empty Re: A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere

Mesazh nga Maksi Mon 9 May 2011 - 23:52

jo
Maksi
Maksi
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 31226
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2011

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere Empty Re: A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere

Mesazh nga LaDescarada Tue 10 May 2011 - 2:10

Maks shkruajti:jo

edhe une nuk besoj ne UFO....nese me paraftyrohet ndoshta atehere 00027003
LaDescarada
LaDescarada
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11767
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere Empty Re: A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere

Mesazh nga Tonii Wed 22 Jun 2011 - 12:01

Kur Amerikanet zun rob disa shkencetar Gjerman ne luften e dyte botrore i shfrytezuan per interesat e tyre e per te krijuar bomben atomike
kur nje amerikan u drejtua shkenctarit gjerman dike i thene se nga i kishin marr gjith keto dije
shkenctari gjerman me gishtin tregues e hodhi veshtrimin ne nje poster qe gjendej ne ate dhome ku kishte mbishkrimin UFO
Tonii
Tonii
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5860
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere Empty Re: A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Fri 24 Jun 2011 - 0:59

Une personalisht, duke u bazuar ne ato qe kam lexuar dhe degjuar rreth ketyre qenieve jashtetokesore, nuk besoj aspak se keto egzistojne, ose me mire le te themi qe jane qenie jashtetokesore.
Kam lexuar diku ne nje artikull para disa vitesh se i pari qe i shpiku keto UFOT, sikurse edhe i njohim ne sot, ishte Gjermania dhe jo shume gjate pas tyre, filluan edhe vete Amerikanet.
Ato jane thjesht rrobote te ndertuar apo shpikuar nga vete njerezit per arsye perfitimesh te ndryshme dhe qe ende edhe sot e kesaj dite, ne akoma rrime e vrasim mendjen nese egzistojne apo jo qenie te tilla.
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere Empty Re: A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere

Mesazh nga eGo0sTyle Fri 24 Jun 2011 - 1:24

Un besoj edhe shpresoj qe nje dite do te dalin hapur....
eGo0sTyle
eGo0sTyle
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Toronto, Canada
Postime Postime : 350
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 25/03/2011
Mosha Mosha : 35
Hobi Hobi : Hacking

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere Empty A jemi vetëm në Univers ?

Mesazh nga WebMaster Sat 2 Jul 2011 - 10:23A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere Jashte10

A mund të jemi kaq arrogantë sa të mendojmë se jemi i vetmi përjashtim në pafundësinë e universit?

Çfarë do të ndodhte nëse do të interceptonim një sinjal apo një mesazh me origjinë aliene?

Ndërkohë që bota shkencore është e ndarë në debat, teologjia katolike pranon mundësinë e formave të jetës në botë të tjera. Astronomi jezuit, Atë Hoze Gabriel Funes pohonte në 13 maj të vitit që kaloi në një intervistë të dhënë për "Observatorin" roman se "është e mundur që në ndonjë qoshe të universit të ekzistojnë planete të ngjashëm me Tokën, ku ka patur një zhvillim të jetës".

Ideja e formave inteligjente të jetës, të ngjashme me tonën, nuk bie ndesh me vizionin kristian, por përkundrazi, ajo mbështet idenë e një Ati Krijues të përbashkët, siç është shprehur në të kaluarën edhe Don Piero Koda, Minsinjor Korado Balduçi, si dhe Atë Xhorxh Koin.

IMPULSI MISTERIOZ

Një impuls i quajtur SHGB02+14A ka udhëtuar nëpër frekuencën 1420 MhZ. Është kjo gjëja më e rëndësishme që është zbuluar nga radioteleskopi i Arecibos në Porto Riko kur në shkurt të vitit 2003 nisi projekti SETI (Search for Extra Terrestrial Intelligence - një organizatë shkencore private), apo më saktë, një program shkencor që e ndan hemisferën qiellore në 200 pjesë, i pikas, i studion, i analizon. Sinjali vjen nga 1000 vite dritë larg Tokës dhe fuqia e tij e lëshimit rezulton e qëndrueshme ndryshe nga të tjerë që, deri tani, janë humbur nëpër zhurmat e fundit të universit.

Sipas disa shkencëtarëve, nuk bëhet fjalë për fenomene natyrorë, por për dikë që nga qielli përpiqet të vendosë një kontakt me ne. Debati mbetet i hapur, ndërkohë që bota shkencore është e ndarë ndërmjet filoalienëve dhe skeptikëve. Vala e radios vjen nga një pjesë e qiellit ku nuk duket të ketë galaksi. Frekuenca e lëshimit përkon me një prej notave parësore me të cilat hidrogjeni thith dhe lëshon energji.

Sipas studimeve të parë, sinjali nuk duket se vjen nga burime natyrorë por duket se është i ndërtuar artificialisht. Diomethënë: I ndërtuar nga një inteligjencë aliene, e cila është në gjendje të përgatisë një urë transmetimi drejt pafundësisë në pritje që dikush nga ana tjetër e qiellit ta kapë sinjalin dhe të përgjigjet. Tani pritet momenti kur ai të rishfaqet dhe atëherë e gjithë kjo do të bëhet vërtetë interesante. Ndërkohë, mbeten të gjithë pikëpyetjet mbi këtë çështje.

ART DHE UFO

Nëse diçka reale ka ndodhur vërtetë, atëherë duhet të ekzistojnë patjetër gjurmët në kujtesën kolektive të njerëzimit. Vetëm kështu do të shpjegoheshin misteret që përmbahen në artin e çdo epoke dhe çdo vendi. Në ikonografinë klasike gjenden figura të ndryshme në brendësi të veprave të krijuara e me autorë të ndryshëm, që riprodhojnë objekte të çuditshëm të ngjashëm me UFO-t.

Ndër veprat që kanë më shumë lidhje me këtë argument mund të përmenden "Tebaida" e Paolo Uçelos, e pranishme në Galerinë e Akademisë së Firences. Piktura përmban skena të ndryshme të jetës në një manastir: poshtë në të majtë, Virgjëresha shfaqet në San Bernardo; sipër, një grup murgjish fshikullohen pranë një Kryqi; në qendër, në një shpellë të madhe është paraqitur Shën Zheromi teksa lutet përpara një tjetër kryqi me Krishtin të kryqëzuar, ndërkohë që lart, Shën Francesku, i gjunjëzuar pret stigmatat.

Në zonën e poshtme dhe djathtas është paraqitur ndoshta predikimi i Shën Romualdos. Po çfarë është ai objekti i kuq në shpellë, në qendër, në të djathtë të kryqit?

Një tjetër vepër është "Lajmërimi" i Karlo Krivelit, e pranishëm në Londër, në Galerinë Kombëtare. Këtu paraqitet një rreze që zbret nga qielli dhe që mbërrin tek Madona. Ajo rreze niset pikërisht nga një objekt fluturues i paidentifikuar, me formë disku që gjendet mes reve. Rrezja që godet Madonën (dhe që nga ana e saj dëgjon fjalët e Engjëllit) shfaqet në shumë vepra të tjera të artit mesjetar dhe të rilindjes, por mbi të gjitha në Lajmërimet e shumtë të Pagëzuarve të Krishtit.

Më tej, "Lindja e Krishtit", e Bernardino di Betos, i quajtur Pinturikio. "Po të ngresh sytë në qiellin e zymtë, pak më sipër relieveve shkëmborë në horizont... Konturet dhe ngjyra e bërthamës përshkruajnë një sferë jo tamam të rregullt, me ngjyrë gri të hapur dhe në dukje metalike, e cila lëshon një sasi drite, duke e bërë të rrethohet nga një aureolë ngjyrë të verdhë në portokiall".

Dhe duhet të përmendim edhe Madonën me Fëmijën e Shën Xhovanit, e pranishme në Firence. Vepër e Sebastiano Mainardit ose Jakobo de Selaios, kjo pikturë paraqet një personazh që, me njërën dorë në ballë sheh drejt një objekti në qiell. Me të është edhe një qen, i cili edhe ai sheh drejt një objekti të çuditshëm. Në Ungjillin sipas Lukës: "Në atë zonë kishte disa barinj që natën rrinin zgjuar për të ruajtur bagëtinë e tyre.

Një engjëll i Zotit u shfaq para tyre dhe lavdia e Perëndisë i mbushi me dritë. Ata i mbërtheu paniku, por engjëlli u tha: "Mos u trembni, kam për t'ju dhënë një lajmërim të gëzueshëm, për të gjithë: sot ka lindur në qytetin e Davidit një shpëtimtar, që është Krishti..."

Sigurisht, nuk mund të flitet për prova, por vetëm për dyshime, tregues apo interpretime që u përkasin fesë, shërbimeve të fshehtë apo dëshmive personale. Por asnjë element të së vërtetës. Atëherë, si mund të interpretohen këto legjenda që qarkullojnë prej dhjetëra vitesh dhe që në veprat e çdo epoke gjejnë gjurmë evidente të shfaqjes së jashtëtokësorëve? Duket sikur njeriu dëshiron që me çdo kusht të zbulojë ekzistencën e një qenieje aliene.

TEORITË

Në vitin 1961, Akademia Kombëtare e Shkencave në SHBA organizoi një kongres për të diskutuar orientimin në studimet hapësinore. Ishte hera e parë që komuniteti shkencor përballej seriozisht me problemin e kërkimeve të sinjaleve të qytetërimeve jashtëtokësorë. Në atë rast, astronomi Frank Drake paraqiti një ekuacion, i cili ishte i destinuar të shndërrohej në bazën e çdo lloj studimi të ekzistencës së alienëve.

N = R fp ne fl fi fc L

Ky ekuacion ishte një tentativë për të vlerësuar shkencërisht numrin e qytetërimeve jashtëtokësorë të pranishëm në galaksinë tonë dhe në gjendje të vendosin një kontakt me tokën.

N përfaqëson numrin e këtyre qytetërimeve, numër që korrespondon me produktin e fijeve të gërmave që ndodhen prapa një sinjali.

R është përqindja e formacioneve yjorë në Rrugën e Qumështit.

fp është fraksioni i yjeve që kanë planetë; "ne" është numri i planetëve për sistem diellor që janë në gjendje të kenë forma jete; "fl" është ajo pjesë e planetëve që praktikisht ka zhvilluar forma jete; "fc" është pjesa e qenieve inteligjente që janë në gjendje të komunikojnë; fm është pjesa e qenieve inteligjente që janë në gjendje të arrijnë dhe kolonizojnë më shumë planete; L është vlerësimi i kohëzgjatjes së këtyre qytetërimeve të zhvilluar.

Rëndësia e ekuacionit të Drake qëndron në faktin që i ka dhënë dinjitet shkencor një pikëpyetjeje të madhe që përndryshe do të kish mbetur objekt ekskluziv kultesh, legjendash metropoiltane dhe mitizimesh. Vëmendja që gëzoi ekuacioni Drake në komunitetin shkencor lejoi nisjen e SETI-t. Ky projekt kërkimesh bazohet në idenë që qytetërimet alienë teknologjikisht të përparuar mund të zbulohen duke interceptuar sinjalet e tyre në valë radioje.

Deri tani, asnjë nga eksperimentet e shumë të SETI nuk ka zbuluar diçka që të mund të konsiderohet si një sinjal komunikimi ndëryjor. Frank Drake ka thënë se në galaksinë tonë janë të paktën 10 332 qytetërime që janë në gjendje të vendosin një kontakt me ne, një numër që natyrisht e ka përllogaritur falë ekuacionit të tij.

Duke iu referuar deri në një farë mase ekuacionit të Drake, matematicieni i famshëm Aczel (autor i librave të ndryshëm shkencorë) ka konkluduar mes të tjerash se, cilido të jetë numri, probabiliteti i ekzistencës së alienëve është baraz me njëqind përqind.

Në epokat përpara kësaj tonës është debatuar mundësia e ekzistencës së jashtëtokësorëve dhe janë marrë në konsideratë të gjithë problemet që buronin prej kësaj. Historiani Majkëll Krou ka përllogaritur se që nga kohërat e grekëve të lashtë e deri në vitin 1917, janë shkruar afro 170 vëllime mbi këtë argument. Dhe pas vitit 1917, numërimi i vëllimeve të shkruar jo vetëm nuk është bërë, por do të ishte e pamundur.

Sipas shkencëtarëve, jeta rregullohet sipas tre parimeve: ai i uniformitetit të natyrës, i kompletimit dhe parimi kopernikas, ose mediokriciteti.

1. Ligjet e natyrës janë të njëjtë në të gjithë universin. Si pasojë, proceset fizikë që kanë prodhuar jetën mbi tokë mund të verifikohen edhe diku tjetër.

2. Në natyrë, gjithçka që është e mundur ka prirjen të realizohet. Me fjalë të tjera: nëse asgjë nuk e pengon lindjen e jetës, jeta do të lindë.

3. Planeti tokë nuk zë një pozicion të veçantë dhe as nuk ka një status të veçantë në Univers. Eshtë një planet tipik që rrotullohet përreth një ylli tipik në një galaksi tipike. Koperniku ka përfunduar se Toka dhe njerëzimi nuk janë në qendër të Universit. Aplikuar ky në çështjen e jetës në botë të tjera, parimi të bën të mendosh që nëse toka nuk është e veçantë nga pikëpamja astornomike, gjeologjike, fizike dhe kimike, atëherë nuk duhet të jetë e veçantë as nga pikëpamja biologjike.

Pastaj, a mund të jemi kaq arrogantë sa të mendojmë se jemi i vetmi përjashtim në pafundësinë e universit? Nëse merret e mirëqenë hipoteza që nuk ekziston asnjë Krijues me një tru të denjë për këtë emër dhe që universi ka lindur pak rastësisht dhe pak në vijim të një shpërthimi të madh, Big Bang-ut siç e e quajnë fizikantët, nuk do të ishte e çuditshme që aksidenti i quajtur jetë po verifikohet vetëm një herë?

Nga cilido këndvështrim t'i qasesh këtij problemi, konkluzioni duket të jetë përherë i njëjtë: ndoshta vetëm për një faktor thjesht statistikor, nuk mund të jemi të vetëm në univers.

Çfarë impakti do të kishte mbi mënyrën si e mendojmë vetveten dhe pozicionin tonë në kozmos zbulimi i ekzistencës së formave të jetës në planetë të tjerë? Nuk ka asjnë dyshim, që qoftë edhe zbulimi i një mikrobi jashtëtokësor që mund të demonstrojë se ka evoluar i pavarur nga format e jetës mbi tokë, do të ndikonte në mënyrë domethënëse mbi vizionin që ne kemi mbi botën dhe do të sillte në shoqërinë tonë ndryshime të thellë po aq të rëndësishëm sa ata të revolucioneve të Kopernikut dhe të Darvinit: mund të quhej përfundimisht zbulimi më i madh shkencor i të gjithë kohërave.

Dhe në rastin më ekstrem, nëse do të arrinim të interceptonim një mesazh të alienëve, ka shumë mundësi që ai të kishte një efekt shkatërrimtar mbi njerëzimin.

Një mesazh i MUNDSHËM...

Çfarë do të ndodhte nëse do të interceptonim një sinjal apo një mesazh me origjinë aliene? Çfarë do të thoshte saktësisht për njeriun zbulimi se nuk jemi të vetmet qenie inteligjente në univers? Shkencëtarët e Projektit Kolombi (në kuadër të programit të bashkëpunimit shkencor e teknologjik mes qeverisë italiane dhe asaj argjentinase) kanë ngritur një komision për të vendosur se si do të duhej të jepej lajmërimi në rast se do të interceptohej një sinjal alien dhe çfarë do të duhej bërë për të dhënë një përgjigje.

Janë hipotizuar forma të ndryshme sinjalesh alienë. Rasti më elementar do të ishte ai i një lloj fari. Do të bëhej fjalë thjesht për një akt komunikimi të ekzistencës së qytetërimti të tyre, për këdo që eksploron hapësirën.

Një rast më interesant do të ishte ai në të cilin fari do të transmetonte informacione mbi qytetërimin e tyre e ndoshta një ftesë opër t'u vënë në kontakt. Duke qenë se është e mundur të përfshish një sasi të madh informacioni në një sinjal radio apo lazer të shkurtër, mund të zbulojmë shumë gjëra vetëm duke analizuar sinjalin e shkurtër fillestar.

Eshtë e mendueshme që alienët të kenë zbuluar ekzistencën tonë në Tokë dhe që janë vënë në punë për të na kontaktuar. Mund të jenë vënë në dijeni mbi ne në mënyra të ndryshme. Sinjalet e radios që shkojnë nga një qoshe e tokës në tjetrën, është e mundur që të përhapen edhe në hapësirë me shpejtësinë e dritës. Një antenë me ndjeshmërinë e duhur mund të ketë përcjellë sinjalet tona radiofonike dhe televizive që tani duhet të kenë udhëtuar me dhjetëra vite dritë.

Një impiant edhe më i ndjeshëm mund të përcjellë rrezet gama të prodhuar nga eksperimentet bërthamorë të kryer në atmosferën tonë. Prania jonë mund të deduktohet edhe duke u bazuar në faktin që toka është një Planet në të cilin ishte e mundur të zhvillohej nëj formë inteligjente jete.

Eshtë e mundur edhe që alienët të kenë vizituar herë pas here tokën, duke ditur që shpejt kjo formë jete inteligjente do të zhvillohej. Mund të kenë lënë apo dërguar shumë kohë më parë një sondë me qëllimin që t'i lajmëronte për zhvillimin e një shoqërie teknologjike. Një sondë e tillë mund të jetë në orbitë në sistemin diellor. Por ekziston edhe një tjetër mundësi: ajo e zbulimit të një mesazhi alien mbi tokë, apo pranë saj.

Cilat do të ishin pasojat e mundshme të interceptimit të një mesazhi alien mbi tre hipotezat alternative që lidhen me origjinën e jetës? Nëse zbulojmë ekzistencën e qenieve jashtëtokësore, a do të ishte e mundur të vazhdonim të këmbëngulnim në tezën e mrekullisë së origjinës së jetës. Natyrisht, nga pikëpamja logjike, nuk është e pamundur që jeta ka lindur mrekullisht dhe është përhapur në univers.

Megjithatë, kjo hipotezë do të hidhte dyshime mbi teorinë e origjinës hyjnore të inteligjencës dhe vetëdijes. Një sinjal alien do të na detyronte të arrinim në konkluzionin që inteligjenca është e zhvilluar në mënyrë të pavarur nga ne në pjesë të tjera të universit dhe se homo sapiens-i nuk zë një vend të veçantë në rendin e gjërave.

Burimi eshte marur ne Explorer Univers
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere Empty Re: A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere

Mesazh nga exploreri Sat 2 Jul 2011 - 10:33

Klea..Nga shtepia ime dhe i servir ne sofren tende..?Mire ben,ndryshe ku mund ta zhvillojme debatin miqesor.Atje tek explo-univ duhet kamxhiku ne dore ndryshe te rreshqet kali nga rruga..
exploreri
exploreri
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 451
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 05/03/2011
Mosha Mosha : 41

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere Empty Re: A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere

Mesazh nga WebMaster Sat 2 Jul 2011 - 10:44

Eshte knaqesi per mua ti sjell edhe ketu keto tema me pelqejne debatet e qeta edhe ketu patjeter qe debatet do jen shum te qeta sepse per kete jemi ketu te themi gjithscili mendimin e vet pa u keqkuptuar rose53


Edituar për herë të fundit nga Klea@Love në Sat 12 Nov 2011 - 8:52, edituar 1 herë gjithsej
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere Empty Re: A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere

Mesazh nga Katniss Tue 26 Jul 2011 - 9:46

Nga te gjithe keto galaksi, cdo njera prej tyre me mijera sisteme diellore si i yni, cdo galaksi me mbi 4 milion planete, nuk ka mundesi qe planeti i vetem qe ka jete dhe kushte jete, te jete vetem planeti yne.Thjeshte,gjasat per ekzistencen e jetes "atje", jane shume te medhaja. Po, besoj.
Katniss
Katniss
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11002
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2011
Hobi Hobi : Computer Science

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere Empty Re: A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Wed 27 Jul 2011 - 4:14

A mundet te me thote dikush nda ju, se si eshte e mundur qe, keto gjallesa jashte tokesore (qe ju besoni se egzistojne) jane te afta te flasin Anglisht?!
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere Empty Re: A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere

Mesazh nga Katniss Fri 29 Jul 2011 - 10:43

Saimir, flasim vetem per ekzistencen e tyre, si qenie, e jo per karakteristikat e tyre, se si eshte fiziku i tyre, se si komunikojne , a jane me te perparuar se ne ajo... Keto jane ceshtje tjera, qe , nese perkufizohen tani, do jene vetem fjale bosh.
Diskutimi i ekzistences se tyre, eshte njelloj si diskutimet e zbulimeve te specieve te reja. Te tille jane edhe ato, specie.

Ndoshta zhvillimi i tyre, eshte paralel me tonin, ndoshta jane me para, ndoshta jane me prapa.

Sa per perrallat e Amerikes, pjata, sy te medhenj, pa veshe, me antena , se flasin anglisht... mbesin vetem perralla.
Katniss
Katniss
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11002
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2011
Hobi Hobi : Computer Science

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere Empty Re: A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Fri 29 Jul 2011 - 11:37

Po edhe une ketu ne kete pike doja te dilja me pyetjen time, e nderuar Calliope.

Pasi vete Amerika apo ndonje shtet tjeter, shtron idene se jane vertet qenie jashtetokesore dhe jo te shpikura nga shkencq e njeriut, dhe nga ana tjeter neper lajme te ndryshme lexon se edhe jane te afte te flasin Anglisht!

Ndaj e mbeshtes idene tende qe, thua egzistojne si qenie apo si rrobota cfare do qe te jene, por kjo nuk do te thote se vertet jetojne ne tjeter planet dhe vijne ketu ne toke si jashtetokesore, ashtu sikurse qeniet njerzore, shkojne astronaute ne te tjera planete ye galaktikes...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere Empty A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere

Mesazh nga WebMaster Sat 12 Nov 2011 - 8:11

Si thoni juve ..A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere.

Diskutim te Kendshem
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere Empty Re: A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere

Mesazh nga Katniss Sat 12 Nov 2011 - 8:30

Klea, eshte diskutuar njehere teme e tille.

"A besoni ne qenie jashtetoksore " titullohej me duket, e hapur nga Tonii.
Katniss
Katniss
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11002
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2011
Hobi Hobi : Computer Science

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere Empty Re: A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere

Mesazh nga Aяtємιѕα Sat 12 Nov 2011 - 8:35

"A jemi vetëm në Univers ?"
me
"A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere"

dy temat u bashkuan
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere Empty Re: A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere

Mesazh nga Aяtємιѕα Sat 12 Nov 2011 - 8:37

"A besoni ne qenie inteligjente jasht toksore?"
me
"A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere"

tre temat u bashkuan
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere Empty Re: A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere

Mesazh nga dajti modh Sat 12 Nov 2011 - 8:46

A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere 617475
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere Empty Re: A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere

Mesazh nga Arabela Sat 12 Nov 2011 - 8:53

Jo chit-chat ne te paktat tema ku ka nje diskutim. Kujdes!!!
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 29

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere Empty Re: A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere

Mesazh nga dajti modh Sat 12 Nov 2011 - 8:55

Stafi
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere Empty Re: A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere

Mesazh nga Arabela Sat 12 Nov 2011 - 8:55

Stafi
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 29

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere Empty Re: A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere

Mesazh nga dajti modh Sat 12 Nov 2011 - 8:57

Stafi
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere Empty Re: A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere

Mesazh nga dajti modh Sat 12 Nov 2011 - 9:03

mire pra mos u geric me jashtokesoret .. se i ngel hatri atyre A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere 398758
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere Empty Re: A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere

Mesazh nga Arabela Sat 12 Nov 2011 - 9:05

dajti modh shkruajti:mire pra mos u geric me jashtokesoret .. se i ngel hatri atyre A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere 398758
okA jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere 51319 A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere 51319 A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere 761447
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 29

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere Empty Re: A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere

Mesazh nga Anakonda Fri 17 Feb 2012 - 0:57

Tashme po e degjoj,kur te thone se mamuthet ekzistojne ne hene.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere Empty Re: A jemi ne te vetem ne univers apo ka edhe te tjere

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi