Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Alergjia ndaj produkteve kozmetike  ... People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Alergjia ndaj produkteve kozmetike  ... People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Alergjia ndaj produkteve kozmetike ...

2 posters

Shko poshtë

Alergjia ndaj produkteve kozmetike  ... Empty Alergjia ndaj produkteve kozmetike ...

Mesazh nga Darius Sun 13 Nov 2011 - 8:43

Pavarësisht në se jeni ose jo një tip i ndjeshëm ndaj alergjive, gjithmonë ekziston mundësia për të patur një reaksion alergjik ndaj përdorimit të produkteve të caktuara kozmetike.
Alergjia ndaj produkteve kozmetike  ... Images

Pavarësisht në se jeni ose jo një tip i ndjeshëm ndaj alergjive, gjithmonë ekziston mundësia për të patur një reaksion alergjik ndaj përdorimit të produkteve të caktuara kozmetike. Për produkte dhe persona të caktuar, problemi mund të zgjidhet brenda pak ditëve duke identifikuar produktin dhe eliminuar efektet e tij të dëmshme në lëkurë. Për produkte dhe persona të tjerë, lëkura mund të mbetet e irrituar edhe për javë apo muaj me radhë pas eliminimit të produktit alergjizues. Gjithsesi, ka disa parime që ndihmojnë në parandalimin, identifikimin në kohë dhe trajtimin e alergjisë ndaj produkteve kozmetike.

Garantohuni se “alergjia” juaj është vërtet e tillë!

Garantohuni që problemi juaj është pikërisht alergji ndaj një produkti dhe jo një problem mjeksor i lëkurës. Shumë probleme si psoriaza, rozacea, ekzema, inflamacioni i rrënjës së qimes, alergji ushqimore manifestohen me shenja të ngjashme me një reaksion alergjik të lëkurës ndaj produkteve kozmetike. Lëkurë e irrituar, e enjtur ose e skuqur, të kruara dhe rash kutan mund të jenë fare mirë shenja të alergjisë dhe problemeve të lëkurës. Disa herë përvoja individuale ndihmon në diferencim, ndërkohë që në rrethana të caktuara mund të nevojitet ndihma e mjekut.

Gjeni “fajtorin”!

Gjeni cili është produkti ose përbërësi përgjegjës për problemi dhe ndaloni përdorimin e tij. Në se para pak ditëve keni blerë një krem të ri dhe përdorimi i tij ka dhënë një ose më shumë prej shenjave të sipërpërmendura, atëherë gjithçka është e lehtë. Fatkeqësisht jo gjithmonë është kaq e lehtë. Shpesh problemet bëhen të dukshme javë apo muaj të tërë pas eksperimentimit me një produkt të ri kozmetik. Për më tepër, me numrin e madh të produkteve që përdoren çdo ditë, mund të jetë e vështirë të përcaktohet se cili produkt e ka shkaktuar alergjinë. Për më tepër, shpesh nuk është një produkt, por një kombinim produktesh që shkakton reaksione alergjike të caktuara. Mënyra e vetme për të zgjidhur një situatë të tillë është durimi, eksperimentimi me eliminimin e produkteve për të cilat dyshoni se kanë shkaktuar problemin dhe studimi i efekteve nga mospërdorimi i tyre.

Kortizonikët mund të lehtësojnë pasojat!

Pavarësisht nga fakti në se e keni gjetur ose jo “fajtorin”, përdorimi i një kremi me përmbajtje kortizoni mund të jetë zgjidhja për lehtësimin e pasojave. Një pjesë e këtyre kremërave shiten pa recetë, ndërsa për të tjerë nevojitet fillimisht vizita dhe receta e mjekut. Pavarësisht nga shkaku i alergjisë, një krem me përmbajtje kortizoni lehtëson inflamacionin dhe eliminon shenjat e tij. Aplikimi i kremit duhet të vazhdojë edhe disa ditë pas eliminimit të shenjave. Kryesorja që duhet mbajtur mend është: përdorimi i një kremi me përmbajtje kortizoni nuk e zgjidh problemin: zgjidhja është eliminimi i produktit kozmetik që ka shkaktuar alergjinë. Përdorimi i një kremi me përmbajtje kortizoni, qoftë edhe i kremërave që jepen pa recetë mjeku nuk mund të vazhdojë më tepër se pak javë. Përveç efekteve të dëmshme për shëndetin, përdorimi i zgjatur i kremërave me përmbajtje kortizoni shkakton edhe probleme kozmetike që lidhen me dëmtimin e kolagjenit dhe elastinës.

Evitoni irritantët dhe djersitjen!

Ndërkohë që këni një problem me reaksione alergjike në lëkurë, mos përdorni irritues të lëkurës në zonën e prekur. Aromat, skrabet, sfungjerët, acidi glikolik (dhe çdo produkt tjetër me përmbajtje AHA), peroksidi i benzoylit, zbardhuesit e lëkurës dhe çdo produkt tjetër që shkakton irritim në lëkurë, e përkeqësojnë problemin më tej. Evitoni saunat, banjat e avullit dhe djersitjen në përgjithësi (në se është e mundur), pasi këto e nxisin më tej reaksionin alergjik.

Kërkoni ndihmë mjeksore!

Në se për një muaj problemi nuk zgjidhet, rekomandohet vizita mjeksore tek një mjek dermatolog. Në mënyrë të ngjashme, në se reaksioni alergjik është i shkallës së rëndë – vështirësi në frymëmarrje, lëkurë dhe sy tepër të enjtur, njolla të kuqe në lëkurë që të japin ndjesi nxehtësie apo pickimi – konsultoni menjëherë një mjek. Një reaksion i fuqishëm alergjik mund të jetë deri kërcënues për jetën. Ju mund të keni nevojë për trajtim mjeksor urgjence dhe, më pas, për trajtim mjeksor të vazhdueshëm për ta kaluar një situatë të tillë./IDOL/
Darius
Darius
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 11502
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 25/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Alergjia ndaj produkteve kozmetike  ... Empty Re: Alergjia ndaj produkteve kozmetike ...

Mesazh nga Anakonda Wed 29 Feb 2012 - 17:55

Prandaj eshte qe te rrime sa me mire natyrale,sesa me parfume te ndryshme e kozmetike.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi