Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Turizëm dhe pelegrinazh në malin e Skënderbeut People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Turizëm dhe pelegrinazh në malin e Skënderbeut People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Turizëm dhe pelegrinazh në malin e Skënderbeut

2 posters

Shko poshtë

Turizëm dhe pelegrinazh në malin e Skënderbeut Empty Turizëm dhe pelegrinazh në malin e Skënderbeut

Mesazh nga Aяtємιѕα Wed 23 Nov 2011 - 14:05

Turizëm dhe pelegrinazh në malin e Skënderbeut 48531KRUJE - Mali i Skënderbeut është jo vetëm një vend turistik për shkak edhe të vlerave historike, por edhe një vend pelegrinazhi. Sidomos gjatë muajve të fundit vizitorët janë më të shumtë për arsye edhe të ndërtimit të plotë të rrugës që të çon në mal. Çdo ditë, vendi i quajtur me emrin e të shenjtit bektashi "Sari Salltik" në malin e Skënderbeut në Krujë, vizitohet nga qindra turistë e besimtarë.
Të tërhequr nga natyra e veçantë, vizitorët nuk ngurojnë të marrin rrugën deri në majën e malit, ku ndodhet edhe vendi i shenjtë, i cili shërben si burim besimi e pelegrinazhi. Në këtë vend drejtohen vizitorë nga të gjitha besimet fetare, ku përveçse kryejnë ritet fetare në këtë vend të shenjtë njëkohësisht dhe të lashtë, shijojnë dhe pamjen madhështore që nga maja e malit, por edhe natyrën e bukur dhe të qetë, larg zhurmave dhe ndotjes që ka zona që shtrihet poshtë tij, Kruja dhe Fushë-Kruja, ku nga maja e malit këto dy qytete duken të zhytur nën një tym gri. Vizitorët më të rregullt janë vetë banorët e Krujës, të cilët ngjiten deri në vendin e shenjtë, për t'u shkëputur nga zhurma e qytetit. Krutanët e kanë vizituar këtë vend edhe gjatë kohës se diktaturës, dhe pse që prej vitit të mbrapshtë 1967, në Shqipëri feja ishte e ndaluar me ligj.

(er.nu/GSH/BalkanWeb)
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Turizëm dhe pelegrinazh në malin e Skënderbeut Empty Re: Turizëm dhe pelegrinazh në malin e Skënderbeut

Mesazh nga Anakonda Sat 5 May 2012 - 22:46

epo normale alamet pamje pa turizem sdo kishte lezet
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi