Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Te duash pergjithmone? Eshte e mundur! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Te duash pergjithmone? Eshte e mundur! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Te duash pergjithmone? Eshte e mundur!

2 posters

Shko poshtë

Te duash pergjithmone? Eshte e mundur! Empty Te duash pergjithmone? Eshte e mundur!

Mesazh nga Aяtємιѕα Tue 13 Dec 2011 - 13:36

[You must be registered and logged in to see this image.]Te biesh ne dashuri tashme eshte nje hap i pare, hapi tjeter eshte per te transformuar takimin ne nje histori dashurie te qendrueshme, qe mesa duket qellimi yne perfundimtar eshte jeta ne cift dhe intimiteti qe ndahet me njeri tjeterin, duhet te shohim se kjo nuk eshte kaq e thjeshte.
Atehere, per te hyre ne rrethin e cifteve qe mbeten te bashkuar dhe te celikt, te destinuara te zgjasin, eshte e mjaftueshme te njohesh disa dinakeri.

Zhvillon vetebesimin
Dashuro vetveten nese doni te jeni te dashuruar! Te presesh derisa ne lidhje te plotesojme te gjitha nevojat tona, dhe ne vecanti ato emocionale, eshte nje tundim i forte.
Rezultati: Shpesh pyesim tjetrin cfare eshte ajo qe ne nuk jemi ne gjendje te japim. Dashuria per veten, nje nga shtyllat e nje marredhenie te qendrueshme, bazohet ne aftesine per te pare veten ne menyre poztive dhe te dashur. Kjo eshte nje menyre efikase per te ndalur duke i kerkuar tjetrit prova dashurie qe na lene gjithmone te pakenaqur. Ne vend qe te ankohemi per mungesen e vemendjes nga partneri yne, pyesim veten; a dime vertet ne te duam veteveten? Degjojme vertet nevojat tona me te thella dhe kujdesemi per te kenaqur ato? Nese behemi te vetedijshem per faktin qe me shume varet nga ne ne krahasim me menyren se si na duan, do te ndalojme se ardhuri keq dhe do te jemi te afte per te kryer nje marredhenie te bazuar me shume ne sensin e pergjegjesise dhe mbi viktimizimin.

Mbeshtetuni mbi intimitetin
Mos harrojme se koncepti i ciftit, nenkupton idene e shkembimit, nje ide qe shkon pertej nje catie ku jetoni, fatuarat per t'u paguar dhe jeta seksuale. Intimiteti, nje tjeter shtylle e nje marredhenie te qendrueshme, ju lejon te ndani pjesen me te thelle te vetes per te besuar verberisht. Kemi mesuar te fshihemi prapa barrierave dhe te maskohemi per te mos treguar dobesite tona dhe identitetin tone te vertete… prej ketu vjen ndjenja e vetmise qe nganjehere ndihet ne cift. Per te mesuar uljen e vigjiliences dhe te arrijme nje intimitet te vertete eshte e rendesishme se pari, ta pushtoni me vetveten. Kush jemi ne ne te vertete dhe cfare kemi per te ofruar per te ndertuar nje jete sebashku? Duke e njohur me mire te lejon te hysh me lehte ne kontakt me nevojat dhe deshirat tuaja; eshte nje hap i rendesishem per te ndaluar se kenaquri tjetrin sepse e doni, duke evituar keshtu frustrimin e madh dhe tundimit per t'u zhdukur pastaj per t’u kthyer prapa dhe per ta rigjetur…Prandaj merrni kohe per ta njohur me mire, per te kuptuar se cfare te pelqen ne te vertete, cfare lloj muzike, cili shkrimtar, nese doni te vallezoni apo te gatuani…zbulo veteveten, si do te silleshit me nje njeri qe ju intereson…

Luaj karten e autonomise
Me shume posesive nga natyra, femrat identifikojne shpesh lumturine e tyre me sigurine, me lidhjet dhe posedimin. Ne te kundert mashkulli, ndihet shpejt, i bllokuar dhe ne menyre te pandryshueshme i kercenuar ne identitetin e tyre. Nje model qe vazhdon, me nje perjshtim: Deshira e perjteshme e meshkujve qe te mos kene te bejne me te femer te bezdisur i ka shtuar nevojen femrave qe te ndjehen te lira madje edhe brenda nje marredhenie. Nje fenomen qe padyshim eshte konfirmuar nga tendenca per te mos jetuar ne te njejten cati. Pa e jetuar nen presion, ju mund te filloni duke hequr dore te beni cdo gje sebashku, ma menduar qe nje nga dy partneret te ndihet i tradhetuar apo braktisur. Vendosni per shembull te beni dicka per veten tuaj, eshte nje nga celesat e autonomise, pa ndjenja faji, dhe pa kerkuar me te gjitha kushtet aprovimin e gjysmes suaj te dashur. Beni nje liste te hobive tuaj, qe partneri/ja nuk duhet te ndihet i detyruar t’i beje.

Jini me te bute, tolerues!
Mundohuni te hiqni qafe tendencen per te zhvleresuar partnerin. Gjenerata e pakenaqur, nuk bejme gje tjeter vetem projektojme frustrimet tona dhe nevojat tona mbi tjetrin; ai ka pak kulture, ajo eshte teper ambicioze, ai ha thonjte, ajo eshte larg…eh por keshtu nuk shkon!
Jo kur degjon se do te beni nje zhvlersim te parnerit, ve kemben ne frena dhe ben edhe njehere listen e clesive te atij qe jeton perkrah teje…ne vend qe te perserisni nga mengjesi ne mbremje akuzat e merzitshme, te meta/gabime nje injeksion i mire i mendimeve ne gjendje t'i transmetoni atij/asaj besimin…dhe mendo se sa me fat qe je te zgjohesh cdo mengjes krah tij/saj.

Nje diete me baze…romantizmi!
Sfida e vertete e nje marredhenie eshte te arrish te kalosh nga renia ne dashuri ne dashuri, nje ndjenje duhet te kultivohet si nje lule qe kerkon kujdes te perditshem…Perndryshe rreziku eshte, qe te thahet dhe te kerkoni dridhje te tjera te pasionit, por diku tjeter! Nje zgjedhje e duhur: tregoni deshirat tuaja per romantizem dhe bie ne dashuri serisht cdo dite.
Ndiqni filma, romanca dhe muzike, me pak fjale, cdo gje qe flet per dashurine dhe me nje fund te lumtur. Gjithashtu zgjidhni per t’i lene me shume hapsire fantazise ne marredhenien tuaj; eshte menyra me e mire per te mbajtur ndezur flaken dhe te mos kapeni nga rutina.
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Te duash pergjithmone? Eshte e mundur! Empty Re: Te duash pergjithmone? Eshte e mundur!

Mesazh nga Anakonda Wed 8 Feb 2012 - 18:38

Nese eshte dashuria e vertete ia vlen ta dashuroj pergjithmone.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi