Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Britanikët zbulojnë sekretin e piramidës së Keopsit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Britanikët zbulojnë sekretin e piramidës së Keopsit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Britanikët zbulojnë sekretin e piramidës së Keopsit

Shko poshtë

Britanikët zbulojnë sekretin e piramidës së Keopsit Empty Britanikët zbulojnë sekretin e piramidës së Keopsit

Mesazh nga Emona Thu 15 Dec 2011 - 9:53

Britanikët zbulojnë sekretin e piramidës së Keopsit F.1214225053881_210

Ekipi britanik mund të ndodhë të jetë në udhë të mirë për të zgjidhur një nga misteret më të mëdhenj që preokupon arkeologët që nga viti 1872. Kompania Scoutek ka nisur të hulumtoj se çfarë ndodhet prapa dyerve sekrete në piramidën e Keopsit, por hulumtimet ishin ndërprerë për shkak të trazirave që ndodhën kohë më parë në Egjipt.

Kompania e cekur ka arritur të futet prapa dyerve sekrete me ndihmën e robotit Micro Snake. “Jemi të bindur se do të vazhdojmë ekspeditën gjatë vitit 2012”, tha udhëheqësi i ekspeditës Shaun Whitehead. Këshilli i lartë egjiptian për antikitetet ndërpreu dhënien e lejeve për hulumtime, por së voni ata ndërruan mendjen dhe lejuan vazhdimin e hulumtimit.

“Ne ende po e presim lejen për tu kthyer në piramidë, e në ndërkohë kemi punuar në perfeksionimin e robotit. Plani kryesorë është që me anën e robotit të bëjmë aq sa është e mundur, duke mbledhur sa më shumë informata që është e mundur ashtu që arkeologët të mund të konstatojnë se për çfarë janë përdorur dyert sekrete”, tha Whitehead për Daily Mail.

Besohet se piramida është ndërtuar për të qenë varreza e faraonit Kufu, respektivisht Keops dhe se është një nga shtatë mrekullitë e botës nga kohët e lashta, që i kanë mbijetuar kohës. Në të ndodhen tri hapësira kryesore: dhoma e mbretëreshës, galeria e madhe dhe dhoma e mbretit e cila me dy kanale lidhej me dritën e jashtme.

Mjaftë interesant është fakti se nga dhoma e mbretëreshës e deri te muret anësorë të piramidës shkojnë dy tunele me diametër prej 20 herë 20 centimetra, mirëpo, ata janë të bllokuar me një derë nga gurët dhe kështu janë të izoluar nga bota e jashtme. Qëllimi i këtyre tuneleve dhe dyerve nuk është i ditur, mirëpo, disa ekspertë besojnë se ato mund të çojnë në disa dhoma tjera sekrete, gjë të cilën shkencëtarët britanik nga Universiteti Leeds synojnë të zbulojnë së shpejti. /Telegrafi/

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi