Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Pse pëlqehet Adele, shkencëtarët zbulojnë sekretin e këngëve të saj People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Pse pëlqehet Adele, shkencëtarët zbulojnë sekretin e këngëve të saj People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pse pëlqehet Adele, shkencëtarët zbulojnë sekretin e këngëve të saj

4 posters

Shko poshtë

Pse pëlqehet Adele, shkencëtarët zbulojnë sekretin e këngëve të saj Empty Pse pëlqehet Adele, shkencëtarët zbulojnë sekretin e këngëve të saj

Mesazh nga Aяtємιѕα Wed 15 Feb 2012 - 8:03

Pse pëlqehet Adele, shkencëtarët zbulojnë sekretin e këngëve të saj Adele-noa1Londër, 15 shkurt, 2012, NOA - Zëri më i mirë britanik i momentit është ai i këngëtares Adele. Këngëtarja u vlerësua javën e fundit me 6 çmime Grammy dhe këngët që e kanë bërë atë një ikonë të gjithë brezave janë “Someone Like You” dhe “Rolling In The Deep”. “Someone Like You” është një këngë që mjaft fansa i ka bërë të përloten teksa e dëgjojnë.

Por çfarë e bënë kaq të veçantë këtë këngë që trondit vajzat dhe meshkujt derisa ndonjë herë i bënë të lotojnë. Shkencëtarët duket se kanë një përgjigje. Kombinimi i notave muzikore dhe zërit të këngëtares krijon një gjendje të veçantë emocionale që sjellë dhe lotët tek dëgjuesit. Deri këtu nuk ka asgjë të veçantë, sepse çdo këngë sjell një gjendje të veçantë emocionale, por psikologu britanik John Sloboda thotë se në këngën e Adele ka shumë nota dhe momente muzikore që kanë tingëllim të veçantë tek dëgjuesit.

Ai ka bërë një ekspertimet me disa vajza dhe djemtë dhe u ka vënë të dëgjojnë disa herë rresht këngët. Në këngën “Someone Like You” ai ka regjistruar rreth 18 momente ku ndjenjat e dëgjuesit arrijnë nivelin maksimal. Fenomeni njihet në gjuhën muzikore si ornament dhe nënkupton ndryshimin në mënyrë të papritur, gati kontradiktore, të një note muzikore, duke u luajtur atë më lartë, ose shumë më poshtë vijës melodike. Kjo llojë “loje” me notat i jep më shumë mundësi shprehje muzikës dhe këngëtares. Sipas studiuesve, këngët e Adele kanë shumë nuanca të tilla të cilat me zërin e saj kanë sukses. Ndërsa “Someone Like You” është ajo që mban rekord. Kënga nis më vijë melodike të butë dhe më përsëritje të qeta, më pas këngëtarja niset dhe frenon disa herë ndërrimin e ritmit. Kur është momenti që kënga duhet të vazhdojë në kor, Adele ngre zërin një oktavë më lartë duke e bërë dhe më dramatike këngën. Ky “ornamente” sipas studiuesve janë dhe pika më e fortë.

Ndërsa një grup neuroshkencëtarësh në Londër kanë analizuar ndikimin emocional dhe efektet që jep në sistemin nervor kjo këngë. Është tashme fakt se nëse jini i gëzuar, apo i ekzaltuar, nëse dëgjoni “Someone Like You”do të bëheni patjetër të trishtuar.
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse pëlqehet Adele, shkencëtarët zbulojnë sekretin e këngëve të saj Empty Re: Pse pëlqehet Adele, shkencëtarët zbulojnë sekretin e këngëve të saj

Mesazh nga Arabela Wed 15 Feb 2012 - 8:13

esh e mire,,,Pse pëlqehet Adele, shkencëtarët zbulojnë sekretin e këngëve të saj 947108 Pse pëlqehet Adele, shkencëtarët zbulojnë sekretin e këngëve të saj 947108
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 30

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse pëlqehet Adele, shkencëtarët zbulojnë sekretin e këngëve të saj Empty Re: Pse pëlqehet Adele, shkencëtarët zbulojnë sekretin e këngëve të saj

Mesazh nga Emona Wed 15 Feb 2012 - 8:20

Ka i ze t'mrekullushem dhe talent eshte unike.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse pëlqehet Adele, shkencëtarët zbulojnë sekretin e këngëve të saj Empty Re: Pse pëlqehet Adele, shkencëtarët zbulojnë sekretin e këngëve të saj

Mesazh nga Anakonda Tue 20 Mar 2012 - 5:14

ka ze te mrekullueshem,edhe pse mua sme pelqen aspak si kengetare.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pse pëlqehet Adele, shkencëtarët zbulojnë sekretin e këngëve të saj Empty Re: Pse pëlqehet Adele, shkencëtarët zbulojnë sekretin e këngëve të saj

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi