Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Cfare eshte Objektivizmi? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Cfare eshte Objektivizmi? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Cfare eshte Objektivizmi?

2 posters

Shko poshtë

Cfare eshte Objektivizmi? Empty Cfare eshte Objektivizmi?

Mesazh nga Aяtємιѕα Fri 16 Dec 2011 - 5:49

Si qenje njerezore qe jemi, jemi te detyruar te pranojme se kemi nevoje per filozofi ne jeten tone...

..perzgjedhja jone e vetme qendon midis: Definicionit te fizolofise ne baze te: proceseve mendore e gjykore te disciplinuara, te shendetshme e vetvendosura, racionalitetit, vetdijesimin dhe allogaritmetrise logjike trajtuese -apo, nga ndikimi (me ose pa vetedije) i rezultateve dhe perfundimeve kuturu te pabazuara e mbeshtetura mire, i paragjykimeve dhe perfundimeve fallco e te gabuara, kontradiktat e mos marrveshjet te padefinuara, nga slloganet e papertypura e pa te kuptuar, nga deshirat e pa identifikuara, pikepyetjet e hutimet carkerdisese, nga frika etj. etj. ..qe fundja fundit na duhet ta intergrojme doemos kete lloj perthtjellje filozofike, qe eshte shkrire e bere tog ne nje ngarkese masive te vetme qe na eshte bere si nje gjymtyre prej plumbi e xinzhiri ne vend te kraheve e kembeve te llogjikes tone qe duhet te ishte zhvilluar e rritur shendtshem..

Kush nga ju forumist, ka forcen e zbertherjes filozofike te pershtjelljeve tona gangrenese duke thjeshtezuar abstraktet e nderlidhjet psiko-analitike?ps. Kjo teme eshte pak e nderlikuar prandaj ju lutem me teper kujdes ne shprehje e trajtim. qendroni sa me objektiv duke e analizuar nga kendveshtrimi filozofik
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Cfare eshte Objektivizmi? Empty Re: Cfare eshte Objektivizmi?

Mesazh nga Anakonda Fri 17 Oct 2014 - 3:08

Objektivizmi

Objektivizmi është qëndrimi filozofik që pohon se gjithësia në tërësinë e saj është dhe funksionon në bazë rregullash të qëndrueshme dhe vepron mbi gjithçka në mënyrë të parashikueshme, pavarësisht aftësisë së njerëzve të ndryshëm për ta perceptuar, apo parashikuar, këtë gjendje e veprimtari. Për më tej gjithësia, si realitet, vepron e pavarur nga vlerësimet e mendjes njerëzore, e pavarur nga vlerat apo veçoritë që njeriu i vesh sendeve apo dukurive.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi