Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
erdhi koha e turshive........... People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
erdhi koha e turshive........... People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

erdhi koha e turshive...........

+3
WebMaster
qershicka
sycka
7 posters

Shko poshtë

erdhi koha e turshive........... Empty erdhi koha e turshive...........

Mesazh nga sycka Sun 27 Sep 2009 - 11:23

si te bejme GOGOZHARE turshi: per 5kg speca gogozhare ose speca te kuqe,duhen: nje filxhan caji kripe,1 filxhan kafe sheqer,vaj ulliri,gjethe dafine ,hudhra e piper te zi.Duhet dhe nje bidon nga ata me acid ushqimorUthull sipas deshires. Veme shelliren te zjeje ne nje tenxhere te madhe dhe hedhim specat pasi i kemi pastruar nga bishtat dhe farat per pak minuta sa te nderojne ngjyre,I heim nga tenxherja dhe i vendosim ne nje ene qelqi ose bidona qe jane per turshI.Shelliren bashke me erezat pasi te jete ftohur ia hedhim siper specave diten tjeter pasi ato duhet te zene vend mire.Embyllim mire qe te mos mari ajer dhe pas 10 ditesh jane gati. ps.: kush i provon do mbetet shume i kenaqur.
sycka
sycka
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 1316
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/09/2009
Mosha Mosha : 64

Mbrapsht në krye Shko poshtë

erdhi koha e turshive........... Empty Re: erdhi koha e turshive...........

Mesazh nga qershicka Sun 27 Sep 2009 - 11:41

...aman moj sycke...na ver dhe ne ca se sic duket ju i beni shume te mira turshite...lum kush i provon...
qershicka
qershicka
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Ku ka diell
Postime Postime : 1560
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/09/2009
Mosha Mosha : 69
Hobi Hobi : Mesuese .Muzika,letersia,turizmi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

erdhi koha e turshive........... Empty Re: erdhi koha e turshive...........

Mesazh nga sycka Mon 28 Sep 2009 - 1:58

qershicka shkruajti:...aman moj sycke...na ver dhe ne ca se sic duket ju i beni shume te mira turshite...lum kush i provon...
moj qershicke qe je kaq e embel ju ne qytetin tuaj shquheni per turshite me gjithate ju dergoini se une do jua qaj.Dakort moj qershicke qe je gjithmone ne krye te shportes.
sycka
sycka
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 1316
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/09/2009
Mosha Mosha : 64

Mbrapsht në krye Shko poshtë

erdhi koha e turshive........... Empty Re: erdhi koha e turshive...........

Mesazh nga WebMaster Mon 28 Sep 2009 - 4:29

lakra te regjura

Më parë përgatitet shëllira. Për 10 litra ujë 2 1/2 filxhanë çaji me kripë Zihet dhe lihet të qëndrojë 12 orë. Zgjidhen lakra të ngjeshura të bardha, u hiqen gjethet jeshile, koçani i tepërt, lihen të tëra ose ndahen përgjysmë. Në fuçi druri, balte ose qelqi shtrohen gjethe lakre, vendosen kokat e lakrës të ngjeshura njëra pranë tjetrës, hidhen gjethe selinoje e kopër, dhe sipër gjethe lakre. Vihet një kapak prej dërrase me nj peshë të rëndë (gur të pastër) pastaj hidhet shëllirë dhe uthull ose më mirë pak acid acetik. Mbulohet sipër me napë të pastër, lidhet gryka e enës dhe lihet 8-10 ditë. Herë pas here i hiqet cipa që krijohet në sipërfaqe dhe pas 10-12 ditësh i kullohet lëngu një ditë po, një ditë jo dhe i hidhet përsëri sipër. Shëllira sipër lakrës duhet të jetë rreth 10 cm. Lakra është gati pas 20 ditësh dhe ruhet në vënde të freskëta. Sipas dëshirës, gjatë përgatitjes së saj mund t'i shtohen karotaose panxharë. Në disa krahina të vendit tonë lakrës turshi i hedhin edhe speca.
Për 10 kg lakër duhen :

  • kripë 2 1/2 filxhanë çaji,
  • ujë 10 l,
  • selino 4-5 gjethe,
  • kopër,
  • uthull 4 gota ose acid acetik 1/2 gote.
erdhi koha e turshive........... 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  erdhi koha e turshive........... 30l12rc Pytje & Përgjigje erdhi koha e turshive........... 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

erdhi koha e turshive........... Empty Re: erdhi koha e turshive...........

Mesazh nga Genti Mon 28 Sep 2009 - 4:31

o bo bo patrixhxhan te regjur jam duke heng erdhi koha e turshive........... Icon_biggrin
Genti
Genti
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : atu ku duhet :P,,,
Postime Postime : 1270
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/08/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Futbolli

Mbrapsht në krye Shko poshtë

erdhi koha e turshive........... Empty Re: erdhi koha e turshive...........

Mesazh nga Vizitor Mon 28 Sep 2009 - 4:48

tani keshtu si jam,sme ahet asgje erdhi koha e turshive........... Icon_pale
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

erdhi koha e turshive........... Empty Re: erdhi koha e turshive...........

Mesazh nga sycka Mon 28 Sep 2009 - 11:15

sa per laker turshine shume mire e ka spjegu Klea por po te doni qe te behet me shpejt e hedhim shelliren te nxehte dhe ajo eshte gati brenda javes.mpo te doni mund ta beni sallate te perzier me laker,karote domate jeshile,speca te kuq,gjethe dafine,piper te zi.masa eshte e barabarte me te gjitha,lakra grihet ripa,domatja ne thela po ashtu edhe specate karotat,pasi i kemi grire i vendosim se bashku ne nje tave dhe i perziejme se bashku me kripe.masen e pergatitur e vendosim ne vazo qelqi dhe i hedhim shelliren .
sycka
sycka
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 1316
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/09/2009
Mosha Mosha : 64

Mbrapsht në krye Shko poshtë

erdhi koha e turshive........... Empty Re: erdhi koha e turshive...........

Mesazh nga feneri Mon 28 Sep 2009 - 11:34

E paskeshin ngrene turshine e Qershiave!!!
feneri
feneri
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 556
Anëtarësuar Anëtarësuar : 27/09/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

erdhi koha e turshive........... Empty Re: erdhi koha e turshive...........

Mesazh nga Vizitor Mon 28 Sep 2009 - 11:37

Une do vehem te ai qe ben me mir turshi se une nuk di te bej erdhi koha e turshive........... Icon_smile
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

erdhi koha e turshive........... Empty Re: erdhi koha e turshive...........

Mesazh nga Gjakushi Mon 28 Sep 2009 - 20:43

E di je specialiste ! Te Mali i Robit ka vene tinaret ! Dhe ne Korce ka mbushur hambarët !
Gjakushi
Gjakushi
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 706
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/02/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

erdhi koha e turshive........... Empty Re: erdhi koha e turshive...........

Mesazh nga Anakonda Mon 27 Feb 2012 - 19:01

E me keto turshite filluat tashme.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

erdhi koha e turshive........... Empty Re: erdhi koha e turshive...........

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi