Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Sistemi yne diellor eshte i ardhur ne Galaktiken tone! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Sistemi yne diellor eshte i ardhur ne Galaktiken tone! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sistemi yne diellor eshte i ardhur ne Galaktiken tone!

2 posters

Shko poshtë

Sistemi yne diellor eshte i ardhur ne Galaktiken tone! Empty Sistemi yne diellor eshte i ardhur ne Galaktiken tone!

Mesazh nga Aяtємιѕα Sun 12 Feb 2012 - 9:50

Sistemi yne diellor eshte i ardhur ne Galaktiken tone! Images-16-300x133Shkencëtarët, tashmë e dinë se qenia njerëzore nuk është prej këtej!
Nuk jemi nga kjo galaktikë.
Imagjinonin tronditjen që do të pësonit, nëse rriteshit në një familje dhe papritur të mësoni se nuk jeni pjesëtar biologjik i saj, por i adoptuar. Të njëjtën tronditje pësuan dhe shkencëtarët kur njoftuan se sistemi ynë diellor, nuk ka lindur në galaktikën tonë, por në një formacion të çuditshëm i pagëzuar Sagittarius Elliptical Galaxy (SagDEG)!
Por si është e mundur kjo?
Duke përdorur të dhënat e shumta të mbledhura nga Two-Micron All Sky Survey (2MASS), një program gjigand, i cili studion qiellin/universin në gjithë fushën infra të kuqe të tij, nga Universiteti i Massachusetts, astronomët tashmë mund t’i përgjigjen pyetjeve që i kanë munduar ata për dekada rresht, duke vërtetuar se Galaktika “jonë”, po gëlltit një tjetër galaktikë e afërt me të, duke u mjaftuar në një aktivitet kanibalizmi galaktikash. Studimi u botua në revistën shkencore, Astrophysical Journal. Ai është i vetmi studim i deritanishëm i cili paraqet një hartë të plotë që përfshin gjithë shtrirjen e galaktikës Sagittarius dhe tregon hollësira se si copëra/pjesë të saj mbështillen dhe kalojnë përmes galaktikës. Kështu, ai tërhiqet, këputet, copëtohet dhe thithet nga galaktika.
Një studim i ri, infra i kuq i gjithë qiellit/hapësirës u krye në 2003-in. Ekipe shkencore nga universitetet e Virginia dhe Massachusetts, përdorën një super-kompjuter, për të studiuar gjysmë miliardë yje dhe të krijojnë një Hartë të Re të Universit, e cila tregon sistemin tonë diellor (cikli i verdhë) të gjendet fiks në kryqëzimin e dy galaktikave.
Pasqyrimi i galaktikës sonë në qiell, gjithmonë i ka çuditur astronomët. Nëse prejardhja jonë do të ishte nga kjo galaktikë, duhej të ishim në linjë të drejtë me Rrugën e Qumështit, si dhe me planetët të vendosur rreth Diellit tonë, por me të njëjtin kënd Dielli ynë, vihet në linjë të drejtë me galaktikën. Në vend të kësaj, siç edhe zbuloi i pari shkencëtari dhe astronomi Matthew Perkins Erwin, këndi i çuditshëm tregon se Dielli ynë, ndikohet nga një sistem tjetër. Kështu, falë të dhënave të mjaftueshme e të bindshme të Two-Micron All Sky Survey, tashmë dimë se e kemi Origjinën nga Galaktika Sagittarius Dwarf. /ikub/
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sistemi yne diellor eshte i ardhur ne Galaktiken tone! Empty Re: Sistemi yne diellor eshte i ardhur ne Galaktiken tone!

Mesazh nga Anakonda Fri 1 Jun 2012 - 19:45

kam kujtuar se esht vet por jo se esht i ardhur....

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi