Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Komuna emërton “sokakët” me emrat e personaliteteve të kulturës People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Komuna emërton “sokakët” me emrat e personaliteteve të kulturës People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Komuna emërton “sokakët” me emrat e personaliteteve të kulturës

Shko poshtë

Komuna emërton “sokakët” me emrat e personaliteteve të kulturës Empty Komuna emërton “sokakët” me emrat e personaliteteve të kulturës

Mesazh nga Emona Tue 21 Feb 2012 - 4:23

Komuna emërton “sokakët” me emrat e personaliteteve të kulturës 21JE_kult.Komuna_emertonPrishtinë, 21.02.2012 09:35

Një rrugë në Matiçan do ta mbajë emrin e aktorit më famë botërore Bekim Fehmiu, një tjetër në lagjen

“Kalabria” do të marrë emrin e mjeshtrit të madh të teatrit e filmit, Faruk Begolli, ndërsa emrin e diplomatit dhe shkrimtarit Rexhai Surroi do ta mbajë një rrugë në lagjen “Kodra e trimave”. Në mesin e 165 rrugëve të reja të Prishtinës, për të cilat janë gjetur emra përkatës, janë përfshirë edhe personalitete nga fusha e kulturës dhe artit, transmeton Koha.

Në këto tri lagje dhe në të tjetra si këto që po urbanizohen në kryeqytet nga Komisioni për emërtimin e rrugëve, rrugicave dhe vendeve të tjera publike i Komunës së Prishtinës janë propozuar që rrugët të mbajnë edhe emrat e shkrimtarëve Din Mehmeti, Hasan Mekuli e Zejnullah Halili, pastaj kantautorit e aktorit Muharrem Qena, aktorit Xhevat Qena, aktores Tefta Tashko, Marie Kraja, doajenëve të arsimit Mehmet Gjevori e Jashar Rexhepagiqi, e emra të tjerë të personaliteteve tashmë të ndjerë të kulturës e artit.

Komuniteti artistik dhe familjarët e personaliteteve, të përfshira në listën e re të emërtimeve rrugore nuk janë të kënaqur me vendet ku është vendosur që ata të kthehen në adresë. Ata mendojnë se më e udhës do të ishte sikur emërtimet të bëheshin karshi asaj me çka lidhen ato personalitete, ose ku janë të koncentruara institucione të kulturës. Por në komision arsyetohen se kanë pasur mandat të emërtojnë vetëm rrugë të krijuara rishtas.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi