Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Letërsia e Maqedonisë distribuohet në 130 vëllime People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Letërsia e Maqedonisë distribuohet në 130 vëllime People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Letërsia e Maqedonisë distribuohet në 130 vëllime

Shko poshtë

Letërsia e Maqedonisë distribuohet në 130 vëllime Empty Letërsia e Maqedonisë distribuohet në 130 vëllime

Mesazh nga Emona Tue 21 Feb 2012 - 4:25

Tetëdhjetë komplete të edicionit “130 vëllime të letërsisë maqedonase” të përkthyera në gjuhën angleze janë dorëzuar në bibliotekat më të mëdha nacionale në botë, në ambasadat e Maqedonisë dhe këshillat kishtare të KOM-it në botë etj. Në listën për distribuim janë planifikuar 372 komplete librash me të cilat opinioni botëror do të njoftohet me zgjedhjen më të mirë nga letërsia maqedonase e krijuar ndër shekuj.

Ndër 130 vëllimet janë përfshirë edhe 19 vëllime të autorëve shqiptarë nga Maqedonia, njofton ‘Lajmi’ i Shkupit. Shoqata e Botuesve shqiptarë të Maqedonisë (SHBSHM) është e mendimit se njohja e opinionit ndërkombëtar me letërsinë vendore është një segment i veçantë dhe i mirëseardhur, por në anën tjetër nuk duhet të neglizhohen edhe njohjet e artistëve vendor.

“Mjetet që ndan Ministria për të përkthyer këto vëllime janë shumë më ta larta se mjetet për botimet vendore. Mirë është që opinioni botëror të njihet me letërsinë e Maqedonisë, por nuk është keq që të njiheshim njëherë brenda për brenda”, thotë Muhamet Murtezi, kryetar i SHBSHM-së.

Sipas listës së ministrisë së kulturës është paraparë që libra të ndahen edhe në Peru, Kolumbi, Meksikë, Kubë, Brazil, Argjentinë, Qipro (Nikosia), Liban, Siri, Iran, Irak, Pakistan, Maroko, Ganë, Keni, Republika Afrikës së Jugut, Tanzani, Zambi, Nigeri, Tajland, Singapur, Malezi, Sri Lanka, Zelandë e Re dhe Filipine.

Projektin e ka realizuar biblioteka “Sh.Kliment i Ohrit” nga Shkupi. “130 vëllimet e letërsisë maqedonase” do të përkthehen edhe në gjermanisht, frëngjisht, rusisht, spanjisht, arabisht dhe kinezisht.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi