Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Zake Prelvukaj në kërkim të veprës së humbur në Muzeun e Kosovës People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Zake Prelvukaj në kërkim të veprës së humbur në Muzeun e Kosovës People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zake Prelvukaj në kërkim të veprës së humbur në Muzeun e Kosovës

Shko poshtë

Zake Prelvukaj në kërkim të veprës së humbur në Muzeun e Kosovës Empty Zake Prelvukaj në kërkim të veprës së humbur në Muzeun e Kosovës

Mesazh nga Emona Sat 3 Mar 2012 - 1:45

Zake Prelvukaj në kërkim të veprës së humbur në Muzeun e Kosovës 29-LA-KULTUR-Zake_Prelvukaj_ne_kerkim_te_vepres_se_humbur_ne_Muzeun_e_KosovesPiktorja Zake Prelvukaj tash tetë muaj është vënë në kërkim të pikturës së saj “Wolrd Exit”. Atë ia kishte dhënë Shoqatës së Artistëve Figurativë të Kosovës, e cila kishte organizuar një ekspozitë më 4 korrik të vitit të kaluar, për nder të Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ekspozita qe mbajtur në Muzeun e Kosovës. Vepra e formatit 100 me 100 centimetra e punuar në vaj figuron e “zhdukur”. Transmeton Koha

Prelvukaj thotë se pritjes për t’ia kthyer veprën e saj i ka ardhur fundi. Vetëm dhjetë ditë u ka dhënë afat Shoqatës dhe Muzeut që ta gjejnë “World Exit”. Apriori nuk dëshiron të fajësojë asnjërin nga këto dy institucione.

Por thotë se do të ngrejë padi që vepra t’i kthehet. Ani pse nuk ka të nënshkruar kurrfarë kontrate me Muzeun e Kosovës, që do ta obligonte këtë institucion t’i ruante veprat që ka ekspozuar, ish - prijësi i Shoqatës së Artistëve Figurativë, Xhevdet Pantina, ka akuzuar Muzeun për humbjen e veprës së Prelvukajt. Pak faj ka hedhur edhe tek artistët, nga të cilët thotë se kishte kërkuar që të tërheqin me kohë veprat nga Muzeu. Por drejtori i Muzeut të Kosovës, Arbër Hadri, ka thënë se përgjegjësia është e Shoqatës, teksa kujton se Muzeu atyre u ka dhënë vetëm hapësirën ekspozuese, pa asnjë shërbim tjetër shtesë./knninfo/

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi