Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Tiranë: Ekspozitë për Masakrën e Prekazit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Tiranë: Ekspozitë për Masakrën e Prekazit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tiranë: Ekspozitë për Masakrën e Prekazit

2 posters

Shko poshtë

Tiranë: Ekspozitë për Masakrën e Prekazit Empty Tiranë: Ekspozitë për Masakrën e Prekazit

Mesazh nga Emona Thu 8 Mar 2012 - 0:43

Tiranë: Ekspozitë për Masakrën e Prekazit 06-A-Kult-TiranViktimat e gjenocidit serb në Kosovë janë përkujtuar me anë të një ekspozite në Muzeun Historik Kombëtar në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë.

Në ceremoni ishin politikanë, historianë si dhe familjarë të personave që humbën jetën dhe vuajtën pasojat e dhunës së ushtrisë serbe.

Ekspozita përkon edhe me një nga ngjarjet më të dhimbshme në historinë e popullit të Kosovës, masakrën e Prekazit në Drenicë në mars të vitit 1998, në të cilën u vranë barbarisht nga forcat policore serbe 57 anëtarë të familjes Jashari, ndërmjet tyre edhe Adem Jashari, ish-Komandant i UCK-së. Nipi i tij Murat Jashari, foli për dhimbjen e familjes por edhe për sakrificën e tyre në shërbim të çështjes kombëtare.

“Më mirë të sakrifikohet një njeri për të shpëtuar familjen dhe më mirë një familje për të shpëtuar një komb të tërë. Të bashkohemi me veprimet tona që e ardhmja të jetë më e mirë duke e nderuar të kaluarën të ndërtojmë të ardhmen”, tha Murat Jashari, nip i Adem Jasharit.

Kryeministri Berisha, i cili ishte i pranishëm, u shpreh se populli ynë ka vuajtur shumë dhe ndaj tij janë bërë shumë padrejtësi, të cilat nuk duhet të harrohen.

“Tirana duhet të ketë një muze të gjenocidit kundër shqiptarëve në mënyrë që brezat të shohin se cilat ishin sakrificat e paraardhësve të tyre”, tha Berisha.

Dhuna serbe është ushtruar mbi popullin e pafajshëm të Kosovës për një kohë shumë të gjatë. Ekspozita përkujtimore përfshin dokumente, fotografi dhe histori të cilat kanë ndodhur nga viti 1833 deri në çlirimin e Kosovës nga ndërhyrja e forcave të NATO-s në vitin 1999./knninfo

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Tiranë: Ekspozitë për Masakrën e Prekazit Empty Re: Tiranë: Ekspozitë për Masakrën e Prekazit

Mesazh nga Anakonda Sat 24 Mar 2012 - 2:17

cti bejsh,keshtu ka qen shkruar.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi