Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Pija, percaktuese e karakterit te personit ! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Pija, percaktuese e karakterit te personit ! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pija, percaktuese e karakterit te personit !

2 posters

Shko poshtë

Pija, percaktuese e karakterit te personit ! Empty Pija, percaktuese e karakterit te personit !

Mesazh nga Emona Sun 25 Mar 2012 - 10:29

Pija, percaktuese e karakterit te personit ! Woman-drinking-wine-007-300x180Mënyra se si ju mbani dhe pini pijen tuaj, zbulon tipare të rëndësishme të personalitetit,pohojnë psikologët

Akti i thjeshtë i mbajtjes së një pije,tregon shumë më tepër për ne.

Të gjitha percaktimet shkojne drejt tetë llojeve të personaliteteve të ndryshme të cilat kanë rezultuar nga teknikat dhe menyrat e tyre të mbajtjes se gotave a po te shisheve te pijeve,keto ka arritur ne perfundin një psikolog.

Dr Glenn Wilson, një psikolog konsulent i Kolegjit Mbretëror, Londër, studioi mbi 500 pijetare në bare,muajin e kaluar.

Ai analizoi te foluren(gjuhen) dhe qendrimin e pijetareve dhe pastaj u kerkoi e tyre ndihme ne komunikim, për të qenë me te sakte ne perfundimet e nxjerra.

Ne perfundim te studimit ai i ka kategorizuar pijetare ne keto kategori… “Flirtues”, “Gossip”, ‘Fun-Lover’, ‘femër e injoruar’, ‘Ice Queen’, ‘Playboy’, ‘Jack Lad’ dhe ‘Browbeater’.

Ai kohkludon në studim, se më të hapur qenë ata te grupit “flirt, Playboy, dhe funlover”. Vështirë për t’u studiuar ishin ata te grupit ”jack,playboy,mbretëresha e akullt, femër e injoruar dhe gosip”. Browbeater-it donin ti shmangeshin studimit.

Dr Wilson thote:se “Akti i thjeshtë i marrjes së një pije, tregon shume e më shumë për karakerin njerzor,se sa ne kuptojnë.

“Kur Hillari Klinton ishte në vijim të fushatës në SHBA, komentuesit kapen faktin se ajo përdorte dorën e majtë për të ngritur një krikell birre, edhe pse kjo menyre te piri është e drejtë e saj dhe askujt.

Ai fakt vetëm mund të ketë qenë dicka e zakonte, por disa njerëz me thonin se ai ishte një gjest i pasinqert i zonjes Klinton”.

“Kur ju jeni në një bar, mund të jetë me vlerë mendimi i te tjereve rreth jush, vetëm nga fakti se si e mbani goten tuaj.”

Studimi u krye për frekuentuesit e Bar ”Walkabout”Londer.Tetë tipet e identifikuara janë:

1. Flirtues: Zakonisht eshte një grua, që mban gota qelqi me shije të hollë,duke e lemuar ate me gishtat dhe duke e përdorur atë në një mënyrë provokative.

Ajo do te krijoi pozita sunduese me mënyrën e saj te mbajturit te gotave që të tërheqë vëmendjen e kolegëve mbi vehte duke bere ndonje shenje me sy kur të pije një gllënjkë.

Ajo mund të luaj ne buzet e gotes se qelqit me gishtin e saj,duke e zhytur atë në pije dhe pastaj duke futur ne goje. Duke pare axhendën e saj tërheqëse, mënyra më e mirë për t’iu qasur është me gjeste reciproke flirtuese.
Njihen: Jordan, Paris Hilton, Kate Walsh (nga Apprentice)

2. Gossip: Kryesisht femrat pijanece tentojne shoqeri me të gjitha grupet e femrave duke bere thashethem për njerëz te tjerë, dhe nga natyra jenë kritike.

Ato mbajne një gotë verë ne pjatanca elegante dhe gjithë kohen thurin intriga. Ato jane te prirura për të bere keq gjatë pirjes se tyre.

Keta persona tashmë kane një grup të ngushtë shoqërore me pak prirje për ta zgjeruar atë, prandaj përparimet jashtë tyre, nuk janë zakonisht të mirëpritura.

Njihen: Kate Moss, Sadie Frost.

3. Fun-lover: Keta lloj pijanecesh mund të jenë një burrë apo një grua, që kane vlera shoqërore te perbashketa. Një individ i qejfit, ai /ajo gëzojn të kenë miqtë e tyre, dhe i pëlqen të qeshin.

Deshirojne te marrin pije në shishe qe janë të shkurtëra dhe ata nuk humbasin kohe te kote me biseda. Shishja mbahet lirshëm e ngritur në doren e saj me lehtësi.

Ky lloj personi është gjithmonë i lumtur dhe kerkon për ta zgjeruar rrethin e tij social. Mënyra më e mirë për te hyre ne bisede,keta tipa të hapen direkt ,kane bisedë të këndshëme dhe të bëjnë të qeshesh.

Njihen: Sarah Harding, Helen Chamberlain (nga Soccer AM)


4. Femër e injoruar: Keto jane elemente te trembur,individ të nënshtruar, nuk të lënë të shkoshë larg, sikur dikush do ta marrë peng.

Pëllëmbët e duarve i mbajne të fshehura dhe pijen e përdorin si një patericë sociale – nuk pijne mjaft, vetem në rast emergjence,ndoshta gjysmë krikell birrë te hapur për njeri.Mund të dehen shpejt,si rezultat i nje debati duke pirë disa gllënjka me teper nga normalja.

Keto lloje individesh duhet të trajtohen në një mënyrë të butë, me dhimbshuri, ndoshta me disa komplimente për të ndërtuar vetë-besimit tek ato, por femra te tilla mund të ti ngrohesh edhe duke i propozuar miqesi.

Njihen: Scarlett Johansson, Natalie Portman


5.-Mbretëresha e Akullit: Kjo është kryesisht një lloj femre me nje karakter natyror tejet te ftohtë dhe mbrojtëse. Ajo pi një gotë verë, apo një gotë koktej,ne gota të shkurtëra, që e mban në nje pozicion karakteristik perballe vehtes,e cila te krijon nje ide penguese ne afrimitetet intime. Gjithmone me te tilla femra mund te humbasesh kohe kot,pa arritur asgje ne lidhjet miqsore

Njihen: Victoria Beckham, Debra Barr (nga Apprentice)

6. Playboy…Keta jane njerez aktive,me nje vetë-besim te theksuar,nje lloji Don Juani joshës. Ata përdorin gota ose shishe te gjata ne pije ,shishe tipike mashkullore dhe duke duke luajtur me to,ata sugjestinohen shume shpejt. Jane tipa posesive, dhe mund të jene te prekshëm nga femrat.

Njihen: Russell Brand, David Walliams

7. Jack Lad:Pelqejne te pinë birra ne shishe me ngjyre, apo lengje te tipit musht.Jane te prirur të jenë arrogant dhe shprehin nje karakter sigurie te plote ne jete, kane gjeste karakteristike gjate pijes,për shembull, duke i shtyre shishet mbi banak si gangsteret dhe duke u përkulur në karrige e tyre.

Nëse ai është duke pirë me shokët e tij,eshtë vështirë të mirëpritesh ne shoqerine e tyre, nuk jane servil dhe gezojne ego ne rritje.

Njihen Meshkuj ..Camerun etj.. Femra ..Lily Alien

8. Browbeater: Keta lloj pijanecesh përsëri më së shumti i atakojme ne meshkuj. Ata preferojne gota të mëdha, apo shishe te gjata, të cilën ata e përdorin si ‘armë’ simbolike,duke i kapur ato per gryke,duke na paraqitur gjithmone një situate kërcënuese.

Jane të gjithë pak armiqësore, edhe në qoftë se ti ben vetëm një shaka,je në shënjestër të tyre. Ata duhet të trajtohen me kujdesin të madh, ose e mira eshte qe te mos kesh aspak kontakt me tipa te tille.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pija, percaktuese e karakterit te personit ! Empty Re: Pija, percaktuese e karakterit te personit !

Mesazh nga Anakonda Wed 28 Mar 2012 - 18:36

Un i perkas grupit te 5.(mbreteresha e akullit).

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi