Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dante Aligieri - Ferri...

2 posters

Faqja 4 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:03

First topic message reminder :

Ne kete teme do t'ju sjell vepren e Dante Aligierit, te titulluar Ferri.

Ju uroj lexim te kendshem.
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë


Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:38

Pastaj u shkrine n’shoshojne thue dylle I nxe
Te kishin qene, dy ngjyrat tue bashkue
S’bashku te dy moren nje pamje t’re.

Keshtu perpara flakes shkon tue u shndrrue
Papiri e si I murme bahet ne ngjyre,
Se e bardha vdes , t’zezes e zeze s’I thue.

Dy tjeret po e shikonin ne fytyre
Dhe britshin: >

Nga dy kokat e tyne nje vec mbeti
Kur dy fytyrat s’bashku u perzine,
N’shoshojne u zhduken gjarpni e shaureti.

Te kater kambet si dy krahe u shtrine,
E kofshe e gjoks e bark, qe pashe ma pare,
U bane gjymtyre qe me te fute cudine.

Asgja nuk mbet nga paraqitja e pare,
S’dukej as dy e as nje ajo figure
E prape, - ngadale zu t’ecte si qyqar.

Sikur capini, qe ne djegagur,
Kur pervlon vapa, gardh ndryshon ngajhere
E si vetime kalon rruges terthuer,

Ashtu m’u duk nje gjarpen, helm e vner,
Qe irnue si kokrra e piperit t’zi
U ngjitej barkut dy mkatarve tjere;

E shi n’ate pjese ku s’pari cdo njeri
E merr ushqimin, thimthin ia verviti,
Pastaj gremise perdhe nder kambe iu shtri.

I theruni e kundroi, por fjale nuk qiti,
Ngri n’kambe ai hapte gojen, thue I vinte
Gjume ose ethesh ish pushtue I ngriti.

vazhdon...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:38

Ai gjarpnin, gjarpni ate tue verejte rrinte;
Nga plaga ky, dhe ai nxirrte nga thimthi
Shtellunga tym, e tymi u perzinte.

Lukani nuk m’afrohet as te shqimthi
Kur flet per Sabil-ziun e per Nasidin,
Le te degjoje cka pashe, pra, vetetimthi!

Per Kadm e Aretuze s’e cmoj Ovidin
E smire s’ia kam qe kete ne gjarpen t’gjalle
E ate ne gurre me e shndrrue ne poezi din;

Se dy natyre, tue ndejun balle per balle,
Kurr s’I ndryshoi; po dy te ndryshme trajta
Te shkembejne lande a mund te ndodhi, valle?

Te dy iu neneshtruen normave t’njajta:
Gjarpnit bishti iu nda bige me te shpejte,
Shpirtit kamb’t iu bashkuen, e djathta e e majta.

Iu puqen kambe e kofshe, iu ngjiten dejte
Kaq fort, sa qe shum kohe kalue nuk kishte
E shenje ndamje nder to s’mujshe me vrejte;

Bishti I gjarpnit, ca me dysh sic ishte,
U ba dy kambe si ato qe humbi I pari,
Gjarpni lkure t’bute, lkure t’forte ai tjetri vishte.

Dueret nder sqetlla I hyn atij kobtari,
Dy kambet egersines iu zgjatuen,
N’sa gjatesine e tyne tjetri vdari.

Tash kambet gjarpnit ma s’I hyne ne pune,
Iu shndrruen ne t’fshehten vegel mashkullore,
Dhe veglen tjetrit kambet zavendsuen.

vazhdon...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:39

Ndersa nje ngjyre te re tymi perore
U jepte, njani s’kish ma lesh ne krye
Dhe tjetrit koka I bahej leshetore,

I pari u ngrit, kurse tjetri u shkrrye,
Keqyrnin shoqishoqin me inat
E n’ate veshtrim u shndrrojshin sy me sy.

Ai qe u ngrit ia nisi, zgjat e zgjat,
Misht e turinit n’tamtha te drejtoje
E te formoje dy veshet qe s’I pat;

Nga tuli, qe I teproi atij mbi goje,
Bani dicka si hunde, dhe simbas trilli
Buzet sa duhet nisi t’I trashoje.

Tjetri, qe rrij perdhe, zuni mirfilli
Turinin me e zgjatue, n’rrashte futi veshet
Ashtu sic I fut brinat kacamilli.

E gjuha, qe ma pare ish aq e ngjeshet
Dhe fliste, dysh iu nda, n’sa tjetrit llapa
Ca dysh iu mbyll; e u zhduk dhe tymi I shpeshet.

Shpirti kembye n’rreshqanes me t’shpejte hapa
Tue vershellye muer vrapin poshte lugines,
Tjetri me fjale e jarg iu qep permbrapa.

Ne fund u ndal, ia solli egersines
Shpinen e re, tjetrit tue I thane: >

Keshtu n’te shtaten lugje sa mkatare
Pashe tue u shndrrue; qe tema e veshtire,
Prandej me falni ne s’u shpreha mbare.

Edhe pse syte e mij nuk shihnin mire
Dhe ai shemtim m’kish turbullue te ngartin,
Aq shpejt s’u cduken shpirtnat e peshtire.

Sa mos t’arrij te njoh Pucio Shjankatin;
Ai qe I vetmi nder ata tre shoke,
Qe gja s’pesoi e nuk e cveshi shtatin;

Tjetrin, Gavile, e lave shtrejt me koke!
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:39

Kenga e XXVI


Gezou, Florence, kaq t’madhe fati t’bani
Sa po I rreh flatrat neper toke e det,
E der n’fund t’Ferrit vojte te paska zani!

Pese qytetare nga tuejt ketu I kam gjete
Mes hajdutesh, e kush per ta s’turpnohet?
As s’e besoj se mund t’krenohesh vete.

Por n’qofte se del cka ne mengjez andrrohet,
Ke per te pa si ka me u vertetue
Cka nga Prati e te tjere per ty deshrohet.

Dhe te kish ndodhe der tash, fort ka vonue;
Krese le te bjere cka ka nder mend me t’ra!
Ma teper do ta ndjej, kur t’jem motnue.

Na u vume ne t’ecun n’ato shkalle t’medha
Te atij shkambi, prej nga kishim zbrite,
Prisi im para e une mbas tij pa za.

E n’per ate shteg tue ece vetar, pa drite,
Permbi rrasa e shkrepa e shkambij,
Kamba pa dore nuk mundte hic me u ngjite.

At’here m’erdh keq, e me vjen keq tani,
Kur une mendoj c’kam pa me kta dy sy,
E due ta frenoj mendjen qe nuk rri,

Qe kund pa I pri virtyti mos me u shty,
Se kete te mire, qe pata si dhurate,
Nuk due me doren time tash me e zhye.

Sikur fshatari, qe ne t’errten nate,
N’ate stine kur dielli ma I ngrohte ndricon
Mbi toke e det e per nje kohe ma t’gjate,

Kur miza vendin mishkonjes ia lshon,
Prej sukes sheh xixillojat n’per lugine,
Ndoshta atje ku vjel e ku leron. –

vazhdon...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:39

Ashtu nga flaket krejt po vetetin
Lugja e tete, nje skene qe syte shikuen
Porsa u gjeta n’fund te asaj gremine.

Si ai, t’cilin harushat e ndihmuen,
Pau qerrin e Elise tue u ngrite pa me
E vracat kur drejt qiellit fluturuen,

Pa mujte ma lart me I pa, sepse nji lpe
Flake ata I mbeshtolli gjithunji,
Qe ngjante tue u ngjite porsi nje re, -

Ashtu n’ate gryke une pashe tue ba sheti
Njani mbas tjetrit flakadajt mbi lame,
Cdo flake nje mekatar ndryn mbrende ne gji.

Une rrija permbi ure I drejte ne kambe
E po t’mos isha kapun per nje gur,
Pa me shty kush teposhte do kishe rame.

E prisi, kur me pa se fort mbi ure
une kishe dale, me tha: >

e kisha n’mend, e doja me ta thane:

po cili, valle, rri ndry mbrenda atij zjarr
dymajash, si t’ish kalle po ne njate turre,
ku Eteokli me t’vllane u dogjen zhar?>>

M’u gjegj at’here: Shpagimi I lidh si inati I rrebte dikur;

Gjemojne e fshajne ne flaken shkreptimtare
Per shkak t’dredhise se kalit, qe u ba dere
Nga duel fara e romakve, fare bujare.

vazhdon...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:40

Aty vajtojne per Deidamine e mjere,
Dhe e vdekun sot Akilin qan; grabija
E Paladit paguhet me kete tmer.>>

Jam gati te drejtoj lutje me mija,

Nga frika se m’prapsohet ky deshir;
Ja, flaka me dy brina po afrohet:
Shih sa me t’dhanun drejt asaj jam prire!>>

E ai: Por hesht, mundesh me u bza vec mbas do kohet.

Me len tash mue te flas, une e kuptoj
Cfare do t’u thuesh; ti Grek te dy I ke,
S’kane me t’pergjegje tue u fole pra kesisoj.>>

Menjehere sa u afruem nga ishim ne,
Keshtu iu suell mesuesi flakes plake,
Kur pau se mund t’I fliste ma me nge:

ndaj jush merite ne paca, sado t’pake,

kur shkrova n’boten tjeter t’lartat rradhe,
ndalnju, mos lueni: njani le t’na thoje
ku u nis e kah ravgoi, ku humbi, valle?>>

Ma I larti bri filloi te murmuroje,
E kapen t’dridhunat e fort u shkund,
A thue se era nisi ta trazoje.

Pastaj maja e tij u tund e u lkund,
Sikur gjuha, qe don dicka me thane,
E nxori keto fjale ajo ma n’fund:

vazhdon...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:40

n’ate kohe Eneu ate emen s’ia kish dhane, -

as biri I shtrenjte, as ati I nderueshem
e as Penelopi fort e ambla grue,
qe duhej t’rronte bashke me mue gezueshem,

flaken ne shpirt nuk munden me ma shue;
boten une doja me perpi me sy,
vese e vlere njerzore me hetue.

Detit pa fund me ‘I varke nisa me I hy
E me ‘j shoqni te vogel, te bashkueme,
Qe, pa m’braktise, me mue gjithkah u shty.

Njanin e tjetrin breg me sy shikueme,
Kem’ pa na Spanje e Sard edhe Marok,
E tjera toke nga deti te rrethueme.

Une edhe shoket ishim plake, kur tok
Mbrrijtem te ‘I gryke e ngushte, me vela t’leta,
Ma tej s’mund te kalohej pa qene zok,

Se Herkuli ka vu shtyllat e veta;
Sibiljen kishim lane nga e djathta jone,
Permbrapa, nga e majta, kish mbete Seta.

tani qe keni mbrrijte n’mbramjen e vone

te jetes suej e po ju vjen mbarimi,
pse s’doni fluturimin tuej me e shtri
mbas atij diell, ku s’ka nje gjurme njerzimi?

Asnje mos te harroje se asht njeri:
Ju le nuk keni per t’gjallue si shtase,
Po per te ndjeke virtyt e dituni.>>

vazhdon...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:40

Zemer u dhashe shokve te mij, pa mase,
Dhe u trimnuen aq fort fill mbas fjalimit,
Sa me I permbajte une zor do e kisha pase.

E kicin tone tue sjelle n’drejtim t’agimit,
N’fluturim te cmendun flete rremat e gjate
I bame, nga e majta tue I dhane lundrimit.

Te polit tjeter yjte e qeta nate
I shikonte, tash ylli yne polar
Me s’pasqyrohej n’detin e pamate.

Pese here na kish tregue fytyren ar
Hana, e aq here fytyren mblue me hije,
E t’vshtirit shteg na I binim vetmitare,

Kur, ja, na u cfaq nje mal, prej largesie
Dukej I murme, t’kem’ pa nder mend nuk mbaj
Nje tjeter mal qe t’ish I asaj naltsije.

Fort u gezuem, por gazi na duel vaje,
Se nje tufan u sul nga toka e re
Dhe rrahi barken mu ne balle te saj;

Tri here u suell anija me rreke,
Ne t’katerten u ngrit me bisht perpjete
E u fundos, si deshi ai mbi ne;

Kapak mbi koken tone ra gjithe ai det.>>
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:40

Kenga e XXVII


Flaka tashma kish heshte e rrinte shtemet,
Me leje te poetit u largonte
Dhe trupin ma ajo s’e mbante shtrembet,

Kur, ja, nje tjeter mbrapa qe ndriconte
Terhoqe shikimin tone kah maja e saj,
Se ‘I za ne te I turbulluem ushtonte.

Si demi I Siciljes, qe me vaje
T’atij qe e ndertoi ate kafshe per seri
S’pari gjemoi, - qe e drejte me koke ta laje! –

Nga zani bulurinte I atij t’mjeri
Qe mbrende kish e, ndonse baker unji,
T’dukej se demin n’zemer dic e their;

Po n’ate menyre, kah s’gjenin shtek as vi
Me dale jashte flake, dukej flaka vete
Thue murmurinte n’vend te shpirtit t’zi.

Kur fjalet gjeten shtegun e vertete
Ne maje te saj, atbote tue na beza
Si t’ishte gjuhe zu maja me u shkapete.

kur the <>,

megjithse une me ardhe pak u vonova,
mos u merzit t’qendrosh do kohe me mue;
nuk po merzitem une, - e u pervelova!

Ne qofte se ne kete bote dy sysh verbue
Ke ra tue zbritun nga I ambli dhe
Latin, prej ku t’plote mkatin e kam pru,

Me thuej: Romanjen n’paqe a lufte e le,
Se une jam nga ato male mes Urbini
Dhe kreshtes s’larte ku Tibri rrjedh rreke.>>

vazhdon...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:40

Koke-ule veshtroja, se kureshtje m’shtini
Kur prisi im me brryl me preku pake
Tue thane: <>

E une ia dhashe at’here zanit te pake
Gjegjen, qe e kisha gati, pa vonese:
<
Romanja jote s’qe e as mund te mbese
Ne paqe, se lufta n’shpirt tiranve u vlon,
Por sa per tash ndo’j zjarr s’kam lane une ndeze.

Ravena s’lot, sado qe koha shkon,
Atje shqipja e Polentes po kllocit,
Me flatra deri Cervjen e mbulon.

Ai vend, qe per sa kohe sulmet ka prite
Dhe turre I shtriu francezet la ne gjak,
Nen kthetra t’blera ndodhet ne kete dite;

Malatestini I ri e qeni plak,
Qe vran Montanjen edhe e bane kortar,
Ia kane ngule popllit dhambet si vercak.

Mbi Lamon e Santern asht sundimtar
Luani I vogel mbi te bardhe hapsine,
Qe I ndrron partite nga dimni ne behar.

Qyteti, lumi Sav qe ai lag ine,
Sikur as n’fushe as n’mal vend nuk ka zane,
Here gzon lirine, here vuen nen tiranine.

M’u hap, pra, se kush je due me ma thane,
Sepse as une per ty nuk qeshe I ndryme;
Dhe emni yt per t’mire u ndifte n’ate ane!>>

Si flaka uluroi me za te shqyem
Si e kish zakonin, tue levize te maja
Andej-kendej, leshoi mandej kete fryme:

vazhdon...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:40

<ne qofte se do ta dija qe n’ate bote
ti kthehesh prap, por mbasi nga hataja

e fundit t’ferrit, nga e tmershmja shqote
nuk doli kush I gjalle te shpetoje zjarri,
turpin pa e drashte, gjegje pa jap te plote.

Shpata dikur, ma vone m’pelqeu litari,
Me te tue dashte me la fajet e mija;
E nuk do t’isha sot shpirt mekatari

Sikur ai Papa I Romes, - e mblofte zija! –
Prap t’mos me fuste n’rrugen mekatare;
Tash do t’I cfaqi gjithe pusite e tija.

Ne kohen kur s’me kishin dalun fare
E mishi e gjaku, qe m’I fali nana,
Luan nuk qeshe, por dhelpen genjeshtare.

Dredhite, shtigjet e fshehta une te tana
I dijta mire, per kete mjeshtri nder t’paret
Jam shque gjithnje e I njohun n’bote u bana.

Por kur nisa te plakem e pashe kjaret
Se koha kishte ardhe edhe per mue
Velat me I ule, me grumbullue litaret.

Cka ‘j here me knaqte, zu me me lendue,
Pendue, vec kishes desha t’I sherbej,
Per pak, I mjeri, qeshe une tu shpetue!

Por Princi I te rijve farisej,
Qe lufte kish aty afer n’Lateran,
E jo me Saracen e me Judej,

Sepse per te anmiku ish kristjan,
Qe kunder Akrit s’shkoi n’beteje mizore
E as treg nuk bani me muhamedan,

vazhdon...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:41

S’muer parasysh te larten zyre papnore,
As mue, qe kisha ngjeshun nje litar,
Qe dikur t’lidhte per jete ma skamnore,

Por krejt si Konstantini, kohe ma pare,
N’Sorakt shkoi te Silvestri ta sheronte
Gerbule, keshtu m’thirri ky krenar

T’ia shuej flak’n e lakmise qe e pervelonte
Tue m’lype keshill, por une nuk bana za,
Se e pashe q’ish marrezi cka me kerkonte.

Pastaj me tha: Ta ndezi Palestrinen flakada.

Une hap e mbyll te qiellit ato dyer,
Une, sic e din, dy celsat kam ne dore,
Qe me I braktise parardhsi pat fytyre.

Me nxiten argumentat madheshtore
Te flas, - ma keq m’u duk n’ate rase t’heshtoj, -
E thashe: <
Mbas ketij faj, o Ate, se po mkatnoj:
Premto e fjale mos mbaj! Keshtu tue u rreke
Ne fron do ngadhenosh! Ban si t’kshilloj!>>

Francesku m’erdh te kryet sa pata vdeke,
Por I duel para nje nga djajte e ndyte:
- Me hyn ne hak, kete shpirt, - tha, - me ma preke!

Me shpirtna tjere te zez ky duhet zhyte;
Pse dha dikur keshille me ba mashtrim,
Ketij I ndejta vazhdimisht te kryet.

Jo, nuk ka falje, po nuk pat pendim;
Pendim, etje per keq s’rrijne ne nje vend,
Se ka ketu ne mes nje kundershtim.>>

vazhdon...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:41

Frika me zu te gjorin pernjemend
Kur, tue me thane keshtu, ne ferr me solli:
- Ti s’dije se une kam kaq logjike e mend?! -

Me coi para Minosit; ky mbeshtolli
Tete here trupin si shuell me bisht te gjate,
Pastaj, tue e bre me dhambe, kete vendim volli:

- Me flake le te mbulohet pa e zgjate! -
Si e sheh, q’ahere keshtu jam I denuem,
Ndry ne kete zjarr qaj vehten dite e nate!>>

Si tha keshtu, u nis shpirti I mallkuem,
Dhe zjarri nxirrte gjame e psheretime
Majen tue dredhe e rrahe catrafiluem.

Vazhdova bashke me prisin rrugen time
Deri ne harkun tjeter kah lugina,
Ku vuejne per ate cka bane t’zezat mundime

Ata qe mekatnuen tue mbjelle dasina.
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:41

Kenga e XXVIII


Kush mund te flase, qofte dhe ne proze tue e ende,
Per gjak e plage, edhe sikur pa da
Te rrije, tashti sa pashe une, tue permende?

Kjo gjuha jone me fole fuqi nuk ka
Mbi sende, qe as mendja s’I perfshin,
Per to vlejne qe te dyja pak e gja.

Edhe sikur t’bashkonim tane njerzine,
Qe u vra ne Puljen lodhe prej kobesh fare,
Ata qe me aq gjak token e rine

Per shkak t’romakve, t’gjates lufte mujshare,
Ku turre u lane unazat per trofe,
Si Livi shkruen, qe s’flet fjale genjeshtare,

S’bashku me ata qe mbeten rrah mbi dhe,
Se me Robert Guiskardin rane ne gjak;
Me tjeret qe u bane per korba pre

Ne Ceperan, ku doli burracak
Puljezi, e n’Taljakoc, ku sa u vrane
E me pak vete fitoi Alardi plak;

E te tregonin plaget cpue ane m’ane
Dhe trupat cung, t’I krahasoj nuk di
Me cka ne t’nandten lugje syte me pane.

Ma t’shembun drrasash s’mund te gjesh fuci,
Si njanin pashe aty fare te came
Prej mjekrres deri ku pjerdh cdo njeri.

Zorret perjashta I vareshin nder kambe,
Gjoksin te shkyem e barkun zgaverr brejte
Ku n’Kujdes shnderrohet cdo gjasend qe hame.

N’sa me vemendje rrija tue e verejte,
Me kqyri e parzmin hapi me dy duer
E tha: <
vazhdon...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:41

Shih Muhametin keshtu pre e cthure!
Perpara shkon tue qa ndjeksi Ali,
Nga mjekra n’perce ca rrashte e lekure!

E gjithe te tjeret, qe ketu sheh ti,
Fena percane e bane cdo lloj dasije,
E prandej I pacame s’ka mbete asnji.

Nje djall kem’ pas, qe I harmatuem menije
Me the shpate na pret kaq mizorisht
Pa I hike kush dueresh prej kesaj morije;

E kur I bijme shtegut te kobshem, misht
Na mbyllet krejtesisht, te cakerdisun
Para se shkojme balle dreqit perdhunisht.

Po ti kush je, qe mbi kete shkamb t’thepisun
Turijte I qet e matesh poshte me u vare,
Ndoshta me shkue te gropa ku t’kane nisun?>>

Mesuesi im I gjegji atij kobtar:

kam vdeke, me kane caktue poshte me e shetite
n’seicilin rreth te ferrit, dhe kjo pune
asht e vertete si m’sheh n’kete vend te ngrite.>>

Ma shum se njiqind shpirtna, qe degjuen,
U ndalen te cmeritun me m’shikue
E nga habija vuejtjet I harruen.

n’qofte se nuk do me u ba ai shok me mue,

me ushqime te pajiset pa e zane bora,
fitoren novarezit mos t’ia lshoje
e at’here kjo lehte nuk do t’I veje te dora.>>

vazhdon...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:42

Tue u vu per rruge, njane kambe zuni ta coje
Muhameti, kto fjale tue m’I leshuem,
Pastaj e uli dhe filloi te shkoje.

Njani, qe kishte fytin e coptuem,
Hunden keputun deri ne qerpike
E vec nje vesh, - tjetrin e kish t’cunguem, -

Dhe rrinte me te tjere pa luejte nje cike,
Shtangue gabzherrin hapi ma I pari,
Prej ku dikonte gjaku pikepike.

ne qofte se nuk genjehem une qyqari,

Pjer Medicinen, t’lutem, e kujto,
Ne se ndo’jhere nga e ambla pllaje kalon
Qe nga Verceli poshte ne Markabo.

Dy ma te miret n’Fan tash m’I njofton,
Ser Guidon e Angjiolelin, se tue drashte
Une jam, - n’se mendja drejte parashikon, -

Se do te flaken qe nga barka jashte,
N’uje kane me I mbyte prane vendit Katolike,
Te dy trathtue nga nje tiran I mbrapshte.

Kurr nuk kane pa mes Qipri e Majolike
Syte e Neptunit gja ma t’poshter n’det
As nga pirat, as nga gjinde argolike.

Po, ai trathtar, qe ka nje sy te mete,
E ate toke zotnon, qe njani, tash nen shpate,
Do t’donte mos ta kishte pa perjete,

Do I thrrase gjoja me fole keta te ngrate,
Pastaj n’ate ere Fokare ka per t’ba
Ma mos t’u duhen kushte e urate.>>

vazhdon...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:42

E une atij: Kush asht qe ate toke s’do te kish dashe me e pa?>>

Nje shoku t’vet ai doren tue ia rrase
Per nofulla, gojen ia hapi shqimi
E briti: <
Ky, I debuem, I hoq cfardo dyshimi
Cezarit, tue I thane se sa ma pare,
Po te jesh gati, duhet nise sulmimi!>>

Oh, sa m’u duk hutue edhe qyqar
Me gjuh’n e vet rriskue deri ne bire
Te fytit Kuri, dikur aq gojtar!

Njani n’ate ajr te zymte e te peshtire
Dy dueret si dy cunga lart I ngriti,
Ne gjak fytyren rrijshin tue ia plire.

Qe kjo qe t’keqen fare ne Toskane qiti.>>

<> - ia plasa n’sy;
e ai, dhimbjen mbi dhimbje kur ia shtova,
si I cmendun iku n’ate trishtim mberthye.

Ate mori shpirtnash t’I verej vazhdova,
E pashe dicka qe gjuhen ma ka lidhe,
Kush, valle, do me besonte pa qite prova?

Ndergjegja por s’me len aspak me u dridhe,
Ajo qe e mban njerine e mire per t’gjalle,
Se asht mburoje ndergjegja e kethielle.

Pashe nje njeri, - sikur e shoh prap gjalle, -
Vetem me trup, pa koke, me te tjere shoke
Tue ecun hap per hap neper ate zall;

vazhdon...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:42

Koken kepute e kishte kape nder floke
E mbajte n’hava porsi kandil qe ndrit,
E ajo na kqyrte e thrriste: <>

E I bante vehtes s’vet me vehte drite;
Ishin dy n’nje, e nje ne dy n’nje cas, -
Kshtu ban vec Ai, qe I ka gjithe mundesite!

E kur qiri ne kambe ures iu qas,
Coi krahun lart me rrashte e me fytyre
Per t’na I afrue buzet e tija enkas

E tha: Valle, a sheh kund nje ma te rande mynxyre?

E qe te kesh per mue cka me tregue,
Thuej se Bertram de Bornion e ke ndeshe,
Qe mbret’n e ri shum keq pat keshillue.

Gergas I mbrapshte mes ati e biri qeshe;
Akitofel, me fitme ma t’helmueme
N’Davidin Absalonin s’cove peshe!

Pse ndava dy persona aq t’bashkueme
Keshtu, I mjeri, me koke n’dore po shkoj,
Qe fillin ka ne kete kufome t’cungueme.

Ja, pra, sikur veprova po pesoj!>>
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:42

Kenga e XXIX


Gjithe ai njeri qe vuente n’ate hata
Me kishte preke aq fort mes asaj nate,
Sa tjeter s’doja vec me ndeje tue qa.

Porse Virgjili m’tha: Po vren hijet e trishtuna e sakate?

Keshtu nder lugje tjera nuk je sjelle;
Mejto se po t’numrosh kete mizeri,
Njezetedymij mil ban rreth me u sjelle.

Nen kambet tona hana ra, e dij
Se per kete udhe pak kohe ne na kane dhane,
Sa gjana prap do shohesh n’pus te zi!>>

ndoshta dhe pak me ndeje do m’kishe lane.>>

Por ai u nis e une nga pas I shkova,
Biseden prap vazhdova gjalle ta mbaj
Tue I gjegje keshtu:

Se atje m’u duk se pashe nje t’gjakut tim,
Qe vuen per faj qe po I kushton aq vaje!>>

At’here mesuesi: N’pune tande rri, ta vuej ai ate denim;

Se une e pashe te kambet e asaj ure,
Kur duel e te kanosej fort me gisht;
Gjeri del Belo ndjeva tue thirre, kur

Ti ishe I habitun krejtesisht
Nga ai qe Altaforten pat per dore,
E kah s’e kqyre aspak, ai bani bisht.>>

vazhdon...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:43

kjo gja per fisin tone asht turp e kore;

idhnue me ne, pra, iku ai paprite,
pa m’thane nje fjale, une kete pershtypje kam, -
ma fort dhimbja per te tash me trondit.>>

Vazhduem biseden mbi ate ure tane shkamb,
Deri n’ate pike, ku mund te vresh me sy
Gjithe lugjen poshte, po te kete drite tamam.

N’lugje te fundit kur filluem me hy
Te Lugjezezes edhe mizerija
E shpirtnave ma qarte na duel aty,

Ankime te cuditeshme me mija
Porsi shigjeta zemren ma coptuen,
Prandej veshet I zuna me duer t’mija.

Gjithe dhimbjet e pafare po u grumbulluen
Nga spitalet e Valdikjanes n’vere,
Sardenja e Marema po iu shtuen,

Dhe ne nje grope te rrasen menjehere,
S’maten me c’pashe; ndihej nje qelbesine
Si prej gjymtyresh qe kane marrun ere.

Majtas, n’pende t’fundit, harkun ku e shtrin
E gjata ure, mbrrijtem me t’shtrejtin pris;
E at’here munda me pa ne thellesine

E atij hon, ku dora e Perendise
Me drejtesine e vet te pagabueme
Per dnim falsifikuesit ka gremise.

S’asht pa ndo’jhere nje pamje ma e trishtueme
As ne Egjine, ku njerzit rane perdhe,
Nder kafshe kur atmosfera e helmueme

vazhdon...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:43

Der te ma I vogli krymb as nje per be
Nuk la ne kambe, edhe, sikur rrefyen
Poetet per ate kohe kur ra kjo rrfe,

Ne njerez milingonat u kembyen;
Se sa ti sheh n’kete lugje pa fare drite,
Qe shpirtnat kapa-kapa mbrende I ndryn.

Dikush mbi bark, dikush mbi shpine I rrite
Shokut te vet, ndonje barkas tue ra
Rreshqanthi shtegut te mallkuem I bite.

Na ecnim dalngadale edhe pa za
Tue kqyre e tue degjue t’smundit e shkrete,
Qe s’do te ngrehin krye as shtat kurrma.

Pashe dy, qe u ngriten ndeje tue u mbeshtete
Si dy tava mbi zjarr vendosun ngjite,
Ne dregza t’neveritshme trupin krejt.

Kale nuk kam pa keshtu tue u kashagite
Nga djale qe e pret zotnija me nxitim
Ose qe pagjumsija e ka merzite,

Si I pashe te dy tue u krue me t’madh terbim,
Kah mishi u hante ne menyre barbare,
Ne u dhashte vecse lenurja lehtesim!

Lekuren e zgjebosun shkulnin fare,
Si te qerosh me thike ndo’jhere te ngjan
Krap o peshk tjeter me ma t’forta pare.

dhe I perdoroke ndonjehere per dane, -

me thuej mos ka latin ne mes ketyne,
qe jane ketu, t’mjaftofshin gishti e thoni
me t’shkye per jete te jetes si te shkyene!>>

vazhdon...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:43

po ti kush je qe pyet, c’lyp ketij honi?>>

e jam tue I tregue te zezen bote.>>

U shkoqen prej shoshoqit me gazep;
Tue u dridhe kah une dhe tjere nisen me u prire,
Permbi te cilet ajo fjale u shkrep.

E m’u drejtue at’here mesuesi I mire,
<>
E une u fola ashtu si pat deshire:

por vjet e vjet me radhe atje qendrofte!

Kush jeni ju, nga cila dege fisnore?
Flisni pa frike, megjithse kjo nafake
E zeze ju paska gjete e ba ksodore!>>

Por per cka vdiqa, ketu s’me kane flake.

Asht e vertete se atij I thashe, me u talle.
Se mesue kisha mire me fluturue,
E ai, qe ish kureshtar e pak budalle,

M’kerkoi ate mjeshteri me ia tregue;
E pse Dedal s’e bana t’shkoje perpjete,
M’paditi t’et e I jati n’turre me vu.

Porse ne lugje t’fundit, e jane dhjete,
Nga se alkimise n’ate bote iu pata fute,
M’denoi ai qe s’gabon – Minosi vete.>>

vazhdon...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:43

E une pyeta poetin: Si ata as vete francezet s’I kane trute!>>

I gerbuluemi tjeter, kur m’degjoi,
U gjegj:
E as Nikolles, qe ma I pari pak
I hodhi karafil pjates se zgjedhun
E ‘j kopesht plot e mbolli per marak;

E as cetes, ku d’Ashiani c’kish pat hjedhun,
Sa bani rrush e kumblla vneshte e pylle,
E ku Abaljati duel aq mendjembledhun!

E qe ta dijsh kush gojen s’di me e mbylle
Me ty kunder sjenezve, m’kqyr nder sy
Me t’u kujtue fytyra ime dylle.

Kapokjo jam, qe desha me u shkembye
Metaleve vetite me alkimi;
N’se t’njofta, m’njeh ti mire, - une tue shkerbye

Natyren, mora nam n’majmuneri!>>
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:43

Kenga e XXX


Kur n’Semelene Junona shfreu tane vner,
Gjakun teban aq ne inat e muer,
Sic e tregoi ajo ma se nje here,

I shkreti Atamant kaq fort u cthuer,
Sa qe kur gruen e vet ai ve veshtroi
Me dy t’njomat ferishte nder dy duer,

Vikati: >, e tue u berlyke
I hapi te pamshireshmit capoj,

Njanin, Learkun, kapi mu ne gryke,
Si e rrotulloi n’ajri, n’shkamb e verviti, -
Dhe shkoi ajo e u mbyt me tjetrin ngryke.

E kur, prej fatit thane, teposhte rreshqiti
Gjithe ajo Troje e larte e madheshtore,
Mbaroi mbretnija e fronit mbreti zbriti,

Hekuba e mjere, e trishtun, kthye n’sherbtore,
Kur pa se Poliksena kish mbarue,
Per Polidor’n e saj, shtri mbi bregore

Te detit, kur fatzeza u kujtue, -
Cmende, zu me lehe si qen e gjora nane,
Kaq fort nga dhimbja e madhe pat shkallue.

Furite e Tebes a te Trojes s’jane
tregue kaq fort te egra e zullumqare,
kurr kaq kerdi nder shtaze a njerez s’bane.

Si pashe dy hije t’zbeta, cveshun fare,
Qe ngitshin tue kafshue neper shpatine
Si derri kur del tharkut fulikare.

Njana u hodh Kapokjos, nen kaptine
Ia nguli idhte me dhambe, e tue e ngrehe zharg
E bani ta kruej barkun per zalline.

vazhdon...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:44

E Aretini, tue u dridhe tha: Shkon tue ua ngjite me dhambe shpirtnavet varg!>>

me thuej kush asht, sa asht kendej pa u nise.>>

M’u gjegj: Me vete te jatin bani dashuni.

Qe te mkatoje per t’ia arrite qellimit
Ndrroi krejt fytyre tue marre tipare tjera,
Si tjetri qe po nget zjarr prej terbimit.

Ky, per t’fitue mushken mbretneshe, mejhera
U shti si Buozi dhe, gjoja tue vdekun,
Diktoi nje dhjate te tille qe iu njoh vlera.>>

Kur dy te krisunit iken si t’ndjekun
E ma s’I pashe ku t’zezen shkuen me u fute,
Une solla syte te vrej tjere shpirtna t’mekun.

E njanin pashe, qe dukej si lahute;
I tille me te vertete do te gjasonte,
Ku bahet bige njeriu ta kishin kpute.

Hidropizija e rande krejt e shemtonte,
Se plandsin plot me uje ia kishte aje,
Fytyra e tij aspak me bark s’perkonte.

Ai detyrohej buzet hape t’I mbaje,
Si tiziku I etuem; t’djeguna zhar,
I kishin mbete shpervjele nga ajo murtaje.

u suell kah na, - degjoni kete qyqar:

vazhdon...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:45

mjeshter Adami jam, ketu qe vuej;
per s’gjalli c’desha pata dersa u ngina,
e tash po digjem, heu, per nje pike uje!

Shenat e vegjel, qe nga ato lugina
Te Kazentinit poshte ne Arno shkojne
Tue lage e tue freskue t’butat lendina,

Gjithmone I kam nder sy, e me mundojne,
Keto vegime fytin ma kane tha,
M’ligin ma fot se ethet qe m’dermojne.

Kjo drejtesija e Hyut qenka hata!
Nxjerr lande po nga ai vend ku mekatova,
Ma fort me shtyn me pshereti, me qa.

Romena ja, ku une falsifikova
Paret me ftyre t’Baptistit; shkak I zi
Qe ky, qe djegun botes iu largova.

Por t’shihja ketu shpirtnat e keqi
Te Guidit, Aleksandrit, vllaut te tyne,
S’do e ndrroja per gurre t’Brandes tane freski.

Ketu asht njani, n’qofte se s’me genjyene
Hijet qe vijne verdalle, por, n’se e vertete,
Sa pare ban kur kambe e duer m’u thyene!

Ah, aq I lehte sikur te ishe vete,
Me ece sa t’zite e thonit n’njeqind vjet,
Do t’ishe vu me I ra shtegut te shkrete

Ate me kerkue permes ketij kjahmet,
Ndonse asht ky rreth njembdhjete mije mil I gjate
Dhe ka gjyse mili gjanesine e vet.

Per sherr te tyne vuej me kta te ngrate,
Ata me pre fjorinta me kane nxite,
Qe ar te kishin mangut tre karate.>>

vazhdon...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:45

E une: Dhe dergjen ne te djathten tande shtrite?>>

e shtri do rrijne n’amshim n’kete grope te vaget.

Njana – mashtruesja, Zefin qe paditi,
Tjetri – Sinoni, qe mashtroi nje Troje,
Po I qelb ai avull ethesh qe I tymiti.>>

Njani nder ta, pse ndoshta u zu ne goje
Me aq pak nderim, u ndez dhe nga menija
Grusht barkut gur I ra, ne short ta cpoje.

E ky kumboi at’here si lodertija,
Adami por fytyren t’ia shplakoi
Vrik me ate dore, e s’qe ma e lehte e tija.

kete krah te lire e kam ta perdoroj.>>

E ai u gjegj: Ishe ma I shpejte pare tue pre n’nje qoshe.>>

Bark-ajuni at’here: Trojanet kur t’kerkuen me qene I drejte.>>

Por ti edhe vete djajve u del mesues!>>

gjithe bota e di, pra plas per cka ke ba!>>

vazhdon...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:45

qe mban ne bark, si gardh nder sy t’u bafte!>>

E pareshkrisi: Ne paca une etje e n’plandes uje te nxete,

Ty kryet te dhemb e trupin ma ke vale;
E, me e lepi Narcizit ate pasqyre,
Nuk asht nevoje me t’grishe ty me shum fjale.>>

Une po I veshtroja tue u grinde n’ate menyre.
>

Kur pashe se si me foli me idhnim,
U ktheva shpejt drejt tij aq turpenue,
Sa ende ato fjale me siellen ne kujtim.

Si ai qe anderr t’keqe tue shikue,
Anderr don t’jete cka n’anderr sheh me sy
Dhe c’asht mos t’jete fort kishte me deshrue,

Ashtu edhe une; mue fjala m’u lidh nye,
T’falun lypshe me sy, goja s’punote,
S’kuptoja se cka lypshe ishte krye.

prandej mos u trishto per gjana kote!

Por n’mend ta kesh gjithmone se me ke prane
Ne qofte se ndo’jhere tjeter ti ke rast
Me u gjete mes njerezish qe jane tue u zane;

Asht turp te rrish e te degjosh me kast.>>
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:45

Kenga e XXXI


Vete gjuha, qe m’kafshojti pak ma pare
Aq sa nga turpi faqet me qene ndeze,
Ambel me dha ma vone sheruesin bar.

Keshtu kam ndi se bante heshta e zeze
E Akilit dhe e te jatit, - t’therte vete
Dhe ishte per sherim e vetmja shprese.

Shpinen ia sollem na lugjes se shkrete
Dhe bregun, qe e qarkon ane e per ane
Tue e pershkue, mbylle goja na kish mbete.

S’ishte as dite as nate atje, me thane,
Syni prandej dallonte vec sa grima;
Kur, ja, nje brini ia degjova zane,

Shuhej perpara tij dhe bumbullima;
Drejt meje ai za flutroi mes erresise
E une veshtroja andej nga duel ushtima.

Kur Karli I Madh te shenjtat radhe t’ushtrise
Humbi n’terheqje dheun me gjak tue la,
S’I ra Orlandi aq tmeresisht burise.

Kryet kishe sjelle paksa n’ate ane me pa, -
Do kulla te medha pashe tue vegue,
Dhe pyeta: <>

E ai m’u gjegj: Te ndodh qe s’mundesh sendet me I dallue.

Do e shohesh kur t’afrohesh vete me sy
Se shqiset na genjejne ne largesi,
Pra te shpejtosh paksa asht mire per ty.>>

vazhdon...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:46

Doren tue ma shterngue gjithe dashuni,

ta tham se nuk jane kulla, por vigaj;
do I vresh rreth ketij pusi si kane dale
prej belit e perpjete ata lutraj.>>

Si kur mjergulla zhduket dalngadale
E syni yne nga pak nis te dalloje
Cka avujt ma perpara paten ndale,

Keshtu, tue ca ate ajr te nxime si boje
E bregut na tue iu afrue perore,
Zhdukej lajthitja, m’hynte ma shum droje;

Sikur mbi ledhe, qe gjithkund kunore
I rrine Monteregjionit, varg I ke
Pyrgjet, ashtu rreth pusit, madheshtore,

Porsi kala pergjyse dale permbi dhe,
Ngrihen vigajt te tmershem per natyre,
Jovi ende I kercnon kur gjuen rrufe.

Une njanit tash ia shqueja ate fytyre,
E gjoks e bark e shpatllat viganore,
Ngjeshe trupit – krahet, t’kobeshmet gjymtyre.

Natyra, sigurisht, kur la mbas dore
E s’prodhoi ma kso kafshesh, mire punoi,
Se ia hoq Martit armet ma mizore;

N’qe se balena e fila prap vazhdoi
Te qese, kush vijen ndjek te arsyetimit
Do ta pranoje se ma urtisht veproi;

Sepse, kur thellesija e mendimit
Puqet me force brutale e ligesi,
Asnje shpetim s’I mbetet njerezimit.

vazhdon...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:46

Ftyren te gjate e kish, me trashesi
Te boces se Shen Pjetrit n’Rome t’amshueme,
N’ate perpjestim ishte dhe trupi unji;

Si nje perparce ai breg ia mbante t’mblueme
Gjysmen e trupit, gjysma jashte I rrite,
Per t’I arrite ne percen e ngatrrueme

Trefish ma I madh frizoni duhej t’vite;
Nja tridhjet pllambe te thuesh m’u duk I gjate
Nga poshte ne fyt, ku ne mantel kopsite.

> - e idhta egersine;
prej saj s’mund t’presesh ta ambla urate!

kur t’ndez inati o ndo’j pasion te grin!

Te fyti e gjen pa fare veshtiresije,
Lidhe me lekure, o shpirt I mjergulluem;
Kraheqafe rrypi fort te paska hije!>>

E mue: Njerzit nje gjuhe do kishin perdoruem.

Por lene aty, mos t’merrmi me pune kote;
Sikur s’kupton gjuhe tjeter ky vigan,
As gjuh’n e tij s’e di kush kesaj bote.>>

Filluem me ece buze pusit zi katran
Nga e mjata; tej, sa hidhet nje shigjete,
Gjetem nje ma mizor e ma azgan.

C’mjeshter keshtu e kishte lidhun, vete
S’e dij, por krah’n e majte mberthye e kishte
Perpara dhe te djathtin pas zatete

vazhdon...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:46

Nga nje zinxhir, qe, kape per fyt, iu ngjishte
Trupit teposhte, e trupit ai vargue
Ne pjesen krejt zbulue pese here iu vishte.

tha prisi, - dhe tash mire ia kane punue!

Fialti asht, qe luftes ia pat nise
Me tjere vigaj, hyjnite tue ba me drashte,
Tash krahet, qe I coi lart, m’a s’I leviz.>>

E une atij: Ta shoh ndokund me sy n’kete toke te vrashte.>>

E ai m’u gjegj: Na zbret ai ku gjithe kobet kane folene.

Por ai, qe don me pa, asht pak ma lark,
Si ky e kane ba, dhe ate keshtu e kane lidhe,
Vec asht ma I eger se keta n’kete qark.>>

Kurr ndonje pyrg I larte, jo, nuk asht dridhe
Nga nje termet hatashem kesisoj,
Si u trand n’ate cas Fialti, n’short me u zgjidhe.

M’u duk atbote se fare po mbaroj,
Ne vend une do te vdisja nga ai tmer,
Sikur mos t’I shikoja ata vargoj.

U shtyme edhe ma tutje na at’here
E arritem te Anteu; pese pash I larte,
Vec kokes, kishte dale permbi humnere.

vazhdon...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:46

ushtrite e Hanibalit tue I carte,

ke vra, ke pre luanet e pafare,
e qe, po t’mirrje pjese n’ate lufte krenare
krah vllezenve, mendohet si ma pare

se pjella e Dheut do dilte ngadhnjimtare, -
na zbrit ti poshte, e mos te vije ty ndot,
ku ngrica e kthen Kocitin n’akull fare!

Ticit e Tifit mos t’I sillmi kot;
Ky do te jape cka t’gjithe deshroni, nam,
Krrusu, prandej, tureckat s’ke pse I lot!

Ne bote mund te te sjelle te madhe fame;
I gjalle asht ky, do rroje per vit e vit,
Hyu n’mos ia prufte ma shpejt castin e mbrame.>>

Keshtu I tha; e ai ma nuk u prit,
Dueret I shtriu e prisit tim ia ngjiti,
Dueret qe tranden Herkulin petrit.

Si u kap prej tij, Virgjili me therriti:
<>, e mbas pak kohet
te dy, si t’ishim nje, prej dheut na ngriti.

Si duket Garizenda, po t’shikohet
Nga poshte, kur siper saj kalon nje re,
N’drejtim te kundert pyrgu thue hepohet,

Ashtu m’u duk Anteu, kur vuna re
Si po anohej, e n’ate cas I shkreti
Do kishja dashe me u gjete ne tjeter dhe.

Der n’fund te pusit lehte na coi me veti,
Ku Luciferri e Juda jane perpi,
Atje na la, dhe shum perkule nuk mbeti,

Po u ngrit porsi dyreku mbi ani.
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:47

Kenga e XXXII


Te kisha varg te ashper e te cjerre,
Sic I ka hije gropes se deshprimit,
Ku kane themel shkambijt e ketij ferr,

Une do te mblidhja ajken e mendimit,
Porse te tille mbasi s’e kam une zane,
Jo krejt pa frike jam tue ia hy tregimit,

Se s’asht nje pune qe I dilet lehte m’ate ane
T’pershkruhet si asht fundi I dynjase,
S’mjafton nje gjuhe qe thrret vec <>;

Vashat te me ndihmojne si ne ate rase
Kur mbylli Anfjoni Teben mbare ne shkrep,
Qe fjala ime ngjarjes t’I pergjase.

O frote e keqe, ra ne kete gazep,
Qe ta permend vec kam veshtiresi,
Ma mire te kishit qene ju dhi e sqep!

Kur na u gjetem n’fund te pusit t’zi,
Nen kambet e viganit poshte tue u kredhe,
Edhe te naltin mur po vreja ngri,

M’thirri dikush: Krena velleznish, oh, te mjere, ne zgjedhe!>>

U solla e pashe, perballe e njekohesisht
Nen kambe te mija, akull nje liqe, -
Jo porsi uje, si xhami krejt ai isht.

Shtrese ma e dendun asnjehere s’asht nde
Dimnit mbi rrjedhe t’Danojes n’Osterlik,
As ne Tanaj nen qiell acar tane re,

Sikur aty; vete mali Tambernik
Ra t’I kish siper ose Pjetrapani,
As n’zgrip te holle ky xham s’do kish ba <>.

vazhdon...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:47

Si kryet qet zhaba ujit jashte e zani
I kuakjes ndihet, kur cdo nate te thuesh
Korrjet fshatarja andrron qe diten bani,

N’fytyre irnue, ku turpi del per fushe,
Ishin hijet qe vuejshin n’akullnaje,
Dhambet tue krise si sqepin ndo’j kanushe.

Seicila poshte e mbante kryet e saj,
Nga goja cingerima, dhe trishtimi
Nga syte u cfrente, mbyte nder lot rrekaje.

Si kqyra rretheqark, at’here shikimi
Nder kambe me zbriti e pashe dy aq shternguem,
Sa floket bashke ngatrrue u ishin shqimi.

>. Qafat tue I kthye,
kah une fytyrat soll’n ata te shuem;

t’ujitun mbrende I kishin ata sy,
lotet nder buze u rrodhen e acarija
ne cas I ngriu, qepallat tue mberthye.

S’ka lloz qe te mbertheje me grremca t’tija
Dy druj ma fort; si sqep tue e perpjeke,
U ndeshen koke per koke ndeze nga menija.

E njani, qe dy veshet ia kish hjeke
Acari I madh, krye ulet zu me thane:
<
me I njohte keta te dy te mjere kush jane,
dije: ku zbret Bizenco ate lugine
e paten bashke me Albertin, me babane.

Nje barku dolen; mbare ti kete Kaine
Mund ta kerkosh, por s’gjen nje shpirt, jo, ma
Te denje se kta me u fute ne xhelatine;

vazhdon...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:47

As ate, qe parzmi e hija e tij u ca
Nga heshta e Artus me vrull tek s’ve;
As Fokacjon; e as kete qe n’qafe m’ka ra

Me ate krye aty e te shikoj s’me le,
Ky quhej Sasol Maskeroni, por
Ne qofsh toskan e din se cili qe.

E qe mos te me bah te flas me zor
Ta dish se qeshe Kamicjon Pacci due,
Karlinin pres te dal ma pak fajtor.>>

Pastaj une pashe fytyra mavijue
Nga t’ftohtit; edhe tash me vijne mornica,
E do me vijne, ate akull tue kujtue.

Ndersa udhtonim ne t’amshuemet ngrica
Drejt qendres, peshat qe I thith unji,
E kruspull une po dridhesha nga rrica,

Per dashje, rast o fat, une nuk e dij,
Por, ja, nder ato krena tue barite,
Shqelm fort I rashe nje shpirti ne turi.

Per Montapertin, pse po me merzit?>>

E une: Pastaj sa t’duesh te ndjeki me nxitim!>>

Prisi qendroi; e shpirtit une iu solla,
Qe shamje e mallkime villte goje:
<>

vazhdon...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:47

Te ishe I gjalle, kaq fort s’do mund qelloje!>>

ne qofte se don ti emnit me I dhane vlere.>>

E ai ma ktheu: S’asht vendi ky ku shiten lajkat lire!>>

Hijes ia ngjita shi te zverku I saj
E I thashe: >

Por ai m’u suell: Dhe po t’ma bajsh rradaken fare tolle!>>

N’sa flokve une ia kishe ngule me thoj
E I ckulja tufe-e-tufe e fije-fije
Dhe ai koke-ule luronte, nje za ushtoi:

Edhe pa lehe! C’dreq t’hyni kish ta dije?>>

ne tjetren bote per ftyren tande t’ndyte!>>

Kete shokun gojecthurun ma kujto!

Qan, se mbas arit t’Frances ai pat rende.
- E pashe ate nga Duera, - ka per t’thane, -
atje ku I mbajne per fresk mkataret mbrende. –

vazhdon...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:48

Ne qofte se ty te pyesin ke kish prane,
Thuej afer Bekerine ati’ I kam gjete,
Qe fiorentinet qafes n’sharre I rane.

Ma tej Xhian Soldanieri besoj t’jete
Dhe Geneloni e Tebaldeli rrine,
Dyeret ia celi ky Faences fjete.>>

Na tutje ishim shty n’ate akulline,
Kur pashe une dy te mardhun ne nje grope,
Koken mbi koke si ksula mbi kaptine;

Si hahet nga urija buka cope,
Ashtu ai siper tjetrit iu lshue drejte
Mes truve e qafes, e nuk kish te ngope.

Ma fort Tideu besoj nuk ia ka brejte
Dy tamthat Menalipit nga inati,
Se ky qe I grinte rrashte e tjera krejt.

tregome arsyen, cfare faji ky te pati?

N’se me te drejte, - I thashe, - ti je tue shfrye,
Tue dijte kush jeni e pse keshtu ju gjeta,
Ne boten lart une kam me ta shperblye,

Ne qofte se nuk me thahet gjuha e shkreta.>>
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:48

Kenga e XXXIII


E gojen fill e coi nga e zeza gjelle
Ai mekatar, me floket tue e fshi
Te kokes q’ia kish grrye nga mbrapa shpelle.

Pastaj filloi: Pa fole ende, vec tue kujtue kah rrij.

Por fare ne m’u bafte fjala e prej saj
Kobi t’I dale trathtarit q’jam tue bre,
Ke per t’me pa te flas edhe te qaj.

Une nuk te njoh e s’dij se si nder ne
Ke mujte me zbritun poshte, por fjorentin
Kah flet me duke me t’vertete se je.

Ta dijsh ti, pra, se qeshe konti Ugolin,
Kryepiskop Ruxheri – ky perpara,
Tash do tregoj kaq afer pse me rrin.

Se prej ketij, qe s’dijti c’asht e mbara,
Trathtisht une, qe I besoja, qeshe burgue
E mbyte pastaj, asht ndi dhe ma perpara;

Por ate qe nuk ke mujte kurr me e degjue,
Sa I zi edhe I hatashem m’erdh mbarimi,
Ta them t’shikosh se c’me ka ba ky mue.

Frangjija e ngushte ne ate kafaz burgimi,
Qe qysh me mue <> me u quejte ia nisi,
Ku dhe te tjere ka per t’I mbylle shpagimi,

Ma se nje hane n’per vrime kish lane te ndrisi,
Kur andrren ogurzeze une pashe ne gjume,
Qe tisin e se ardhmes ma gerrisi.

Kete n’anderr pashe si pris e zot te shquem
Ujkun tue ndjeke me klyshe malit ne prite,
Qe s’len pizanet Luken me e shikuem.

vazhdon...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:48

Me bushtra t’ligta, t’shpejta, mire vadite,
Gualandet e Sismondet mbledhe I kishte,
Bashke me Lanfranket para I kish radhite.

Mbas nje vrapi te shkurte, m’u duk se ishte
Lodhe baba me te bijte, kur ne nje cuke
Pashe llav’n e qejve brijte kah u dermishte.

Kur une u zgjova, terri ende pa u zhduke,
Ndjeva pergjume tue dnese femijte nen za,
Qe I kisha prane, e tue m’u lute per buke.

Tham shpirt nuk ke, dhimbe ne mos ndjesh tashma
Vec tue mendue cka zemra ime ndillte,
E ne mos qash, per cka je msue me qa?

Gjumi u kish dale, e ushqim njeri s’po siellte
N’ate kohe si zakonisht ditet e tjera,
Per anderr t’vet n’dyshim seicili u dridhte;

E poshte degjova si gozhdohej dera
E kulles-tmer; nder sy tue I keqyre
Femijte e mij, une mbeta shtang at’hera.

Nuk qaja, kaq m’ngurosi ajo mynxyre, -
Qanin ata; e Anselmuci atbote:
- C’ke, babe, - tha, - qe shikon me ate fytyre? -

Por une s’I gjegja e as nuk derdha lote
Gjate dites dhe asaj nate plot psheretime,
Derisa dielli duel me ndrite mbi bote.

Si depertoi disi ne ate burg dhimbe
Nje rreze dielli edhe qarte dallova
N’kater fytyrat vete fytyren time,

N’dhambe nga deshprimi te dy duert kafshova;
E tue mendue ata se per uri
Kunder vetvehtes n’ate menyre u lshova,

vazhdon...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dante Aligieri - Ferri... - Faqe 4 Empty Re: Dante Aligieri - Ferri...

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 4 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi