Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Truri plaket nga nje gjume jo i mire People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Truri plaket nga nje gjume jo i mire People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Truri plaket nga nje gjume jo i mire

2 posters

Shko poshtë

Truri plaket nga nje gjume jo i mire Empty Truri plaket nga nje gjume jo i mire

Mesazh nga WebMaster Fri 13 Apr 2012 - 5:08

Fjetja e pakte apo e tepert mund ta crregulloje rrjedhen e mendimeve dhe ta plake trurin per shtate vjet me shume.
Gjumi me i shkurter se gjashte ore ose me i gjate se tete ore gjate nates ndikon ne proceset njohese dhe i crregullon aftesite vleresuese dhe vokabulare. Shkencetaret paralajmerojne se fjetja e crregullt mund te jete nxites i semundjeve mendore, ndersa mund te konsiderohet fajtor edhe per vdekjen e hershme.

Shkencetaret ne Universitetin e Londres kane treguar se crregullimet e gjumit gjate moshes se mesme, me vone mund t’i demtojne aftesite njohese. Kete perfundim e kane arritur nepermjet testeve qe kane percaktuar kujtesen, vleresimin, vokabularin, aftesite e zerit dhe aftesite e pergjithshme njohese.
Nga shtate deri ne tete per qind e atyre qe kishin fjetur me shume se tete ore gjate nates, kishin pasur rezultate te keqija ne te gjitha testet e permendura.

Nje e katerta e femrave dhe 18 per qind e meshkujve pjesemarres ne studim, te cilet kishin fjetur me pak se gjashte ore, kishin veshtiresi me vleresimin dhe aftesite vokabulare.
Shkencetaret thone se shtate ore gjume jane te domosdoshme per funksionimin normal dhe per jete te shendetshme. Fjetja me e shkurte ose me e gjate ndikon ne shume aspekte jetesore, sidomos ne koncentrim, menyre te shprehjes, vleresim dhe ne kohe te reagimit.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Truri plaket nga nje gjume jo i mire Empty Re: Truri plaket nga nje gjume jo i mire

Mesazh nga Anakonda Fri 13 Apr 2012 - 8:24

epo nuk na vjen shum gjum ndonjehere

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi