Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Menyja “ideale” e pranverës People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Menyja “ideale” e pranverës People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Menyja “ideale” e pranverës

2 posters

Shko poshtë

Menyja “ideale” e pranverës Empty Menyja “ideale” e pranverës

Mesazh nga WebMaster Sat 21 Apr 2012 - 19:23

Regjimi ushqimor i duhur ndihmon për të rigjetur energjinë e humbur nga luhatjet e temperaturave.
Sallata e gjelbër, karota me shumicë, lëng domateje, portokalli dhe limoni, por edhe dredhëza, kunguj dhe spinaq. Kjo është menyja që duhet të servirni çdo ditë në tryezën tuaj, për të rigjetur energjinë që duket se keni humbur me luhatjet e temperaturave të këtyre ditëve. Këshilla vjen nga mjekët të cilët sugjerojnë se për të kapërcyer problemet me lodhjen dhe mungesën e përqendrimit, duhet të përdoret një meny e pasur me fruta-perime.
Së pari, për të arritur këtë duhet të kompensoni humbjen e lëngjeve dhe kripërave minerale, duke përdorur shumë fruta-perime të stinës, të cilat duhet të përdoren të gjalla, sepse kështu ruajnë të plotë sasinë e kripërave minerale dhe vitaminave, dy elementeve që garantojnë shëndet.
Karotat, të pasura me vitaminë A, ndihmojnë për të mbrojtur sytë dhe lëkurën, që pas dimrit ende nuk janë përshtatur me ndryshimet e menjëhershme të temperaturave. Vitaminat i mbrojnë nga rrezet e diellit, që këto muaj është vërtet i fortë. Ndërsa dredhëzat kanë veti antioksidante dhe, duke qenë se përmbajnë shumë vitamina C, ndihmojnë për të rritur mbrojtjen natyrale të organizmit ndaj alergjive, tipike për stinën e pranverës.
Ndërsa spinaqi dhe perimet e tjera jeshile, të cilat përmbajnë acid folik, janë mjaft të mira për të mbrojtur organizmin dhe lëkurën nga dielli.
Sallata e gjelbër, që është e pasur me vitamina, kalcium, fosfor, kalium dhe vitaminë E, ndihmon për të mbrojtur trupin nga smogu dhe ndihmon në parandalimin e shfaqjes së problemeve me zemrën dhe sistemin e qarkullimit të gjakut. Ndërsa domatja këshillohet për fibrat, vitaminat dhe kripërat minerale që përmban, kastravecët dhe kungujt janë të freskët dhe janë të mirë për t’u tretur.
Rregulla për një jetë të shëndetshme
Këshillat e mëposhtme ndihmojnë për të parandaluar sëmundjet, por pa prekur preferencat tuaja.
1. Mbani nën kontroll peshën trupore, të cilën duhet ta matni çdo muaj. Përpiquni të lëvizni sa më shumë çdo ditë: ecni, ngjisni shkallët, bëni punë shtëpiake.
2. Përdorni sa më shumë perime, fruta dhe drithëra.
3. Përdorni sa më pak yndyra. Për këtë mjafton të kufizoni përdorimin e vajit kur gatuani.
4. Mundohuni të kufizoni përdorimin e ëmbëlsirave dhe pijeve freskuese, që përmbajnë shumë sheqerna. Përdorni ëmbëlsirat që përmbajnë më shumë amidon, si p.sh., biskotat dhe tortat pa krem.
5. Pini 1.5-2 litra ujë në ditë
6. Përdorni sa më pak kripë dhe preferoni kripën e jodizuar.
7. Përdorni me masë pijet alkoolike e përpiquni të pini gjatë vakteve. Nuk duhet të përdorin alkool: fëmijët, adoleshentët, nënat shtatzëna dhe ato që ushqejnë me gji.
/Telegrafi/
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Menyja “ideale” e pranverës Empty Re: Menyja “ideale” e pranverës

Mesazh nga Anakonda Sat 21 Apr 2012 - 23:08

erdh pranvera celin lule fluturojn njerezit nga trut e kokes.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi