Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Disa akullnaja aziatike po rriten People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Disa akullnaja aziatike po rriten People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Disa akullnaja aziatike po rriten

2 posters

Shko poshtë

Disa akullnaja aziatike po rriten Empty Disa akullnaja aziatike po rriten

Mesazh nga Emona Tue 1 May 2012 - 1:39

Disa akullnaja aziatike po rriten TECHHH

Disa nga akullnajat në zinxhirin malor Karakoram në Azi po trashen pavarësisht ngrohjes globale të planetit, thonë hulumtuesit.

Ekipi i hulumtuesve francezë me ndihmën e fotografive satelitore ka përfunduar që akullnajat në zinxhirin malor Karakoram, në perëndim të Himalajeve, janë duke shtuar masën e tyre, transmeton BBC.

Arsyeja nuk është e njohur ende, sepse akullnajat në pjesë tjera të Himalajeve dhe pjesën tjetër të botës po e humbin masën.

Edhe pse shpesh konsiderohet pjesë e Himalajeve, Karakorum është zinxhir i ndarë malor në të cilin gjendet edhe K2, maja e dytë më e madhe në botë.

Shkencëtarët kanë krahasuar dy modele të lartësisë së tokës të fituara me incizimet satelitore nga vitet 1998 dhe 2008. Është konkluduar që akullnajat janë rritur.

“Ende nuk i dimë arsyet e rritjes së masës së akullnajave. Besojmë që bëhet fjalë për kushtet specifike klimaterike rreth Karakorumit, sepse testimet meteorologjike kanë treguar rritjen e të reshurave dimërore”, ka deklaruar Julie Gardelle, udhëheqëse e hulumtimit.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Disa akullnaja aziatike po rriten Empty Re: Disa akullnaja aziatike po rriten

Mesazh nga Anakonda Sun 17 Jun 2012 - 6:42

ndryshimi i klimes;mesa duket po ndodh ngrohja globale

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi