Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Tipat enderrimtare jane me inteligjente People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Tipat enderrimtare jane me inteligjente People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tipat enderrimtare jane me inteligjente

2 posters

Shko poshtë

Tipat enderrimtare jane me inteligjente Empty Tipat enderrimtare jane me inteligjente

Mesazh nga WebMaster Thu 3 May 2012 - 9:55

Një studim i fundit tregon se ata njerëz që në pamje të parë duken vazhdimisht të hutuar dhe të përhumbur apo të pavëmendshëm, në fakt kanë një memorie aktive më të pasur, që u jep atyre mundësinë të bëjnë dy ose më shumë gjëra në të njëjtën kohë.
Pjesëmarrësit në këtë studim duhet të shtypnin një buton në përgjigje të një shkronje të caktuar që shfaqej në një ekran. Në këtë mënyrë studiuesit do të nxirrnin përfundime në lidhje me shkallën e veprimtarisë dhe shpejtësinë e reagimit të trurit të tyre në momente të caktuara.
Në përfundim studiuesit matën kapacitetin e memories aktive duke u dhënë atyre nga një vlerësim në varësi të aftësisë së secilit për të rikujtuar një seri shkronjash të alternuara këto edhe me ushtrime të thjeshta matematikore. Daniel Levinson, një psikolog në Universitetin e Madison, shpjegon se njerëzit me kujtesë aktive më të fortë u shfaqën më të përhumbur gjatë realizimit të këtij eksperimenti, por kjo nuk ndikoi aspak negativisht në performancën e tyre.
Rezultatet e këtij studimi janë të parat që sugjerojnë lidhjen që ekziston midis të qenët i hutuar ose i përhumbur dhe inteligjencës. Ai nënvizon faktin se sa e rëndësishme është kujtesa aktive për ta lejuar trurin që të fokusohet në çështjet më të rëndësishme.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Tipat enderrimtare jane me inteligjente Empty Re: Tipat enderrimtare jane me inteligjente

Mesazh nga Anakonda Sat 5 May 2012 - 17:10

dmth un qe jam enderrimtare,qenkam inteligjente(po mu sme duket vetja inteligjente)
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi