Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Fusha magnetike e diellit po përgatitet për rindryshimin e 11-të (video) People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Fusha magnetike e diellit po përgatitet për rindryshimin e 11-të (video) People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fusha magnetike e diellit po përgatitet për rindryshimin e 11-të (video)

2 posters

Shko poshtë

Fusha magnetike e diellit po përgatitet për rindryshimin e 11-të (video) Empty Fusha magnetike e diellit po përgatitet për rindryshimin e 11-të (video)

Mesazh nga Emona Wed 9 May 2012 - 9:21

Fusha magnetike e diellit po përgatitet për rindryshimin e 11-të (video) Sun-300x300

Në çdo 11-vjet, fusha magnetike e diellit ndryshon plotësisht –poli veriut kthehet në jug dhe anasjelltas.
Ky ndryshim koordinon me një aktivitet më të madh diellor të cilin shkencëtarët po e ndjekin me vëmendje të madhe, ata e kanë pagëzuar këtë aktivitet si “Maksimumi i Diellit”

Ndërkohë që cikli zhvillohet normalisht për çdo 11-vjet, në dy prej studimeve të shkencëtarëve, rezulton se sa asimetrike është kjo procedurë. Sot, polariteti në polin e veriut të diellit, duket të jetë zvogëluar gati në zero -pra, duket se prek në kohë këmbimin e fushës magnetike nga veri në jug- por, polariteti i fushës magnetike në polin jugor, sapo ka filluar të zvogëlohet.

“Momentalisht, ka një mos ekuilibër, çrregullim, midis poli të veriut dhe atij të jugut”, thotë Jonathan Cirtain, në Marshall Flight Center të NASA-s, i cili është dhe përgjegjës i NASA-s, për një mision diellor japonez e quajtur Hinode. “Veriu, ndodhet tashmë në një fazë trazicioni/kalimi, shumë më herët se nga Poli i Jugut dhe akoma nuk e dimë pse!”, shton ai.

Asimetria që regjistrohet në studimet, përgënjeshtron modelet e diellit, të cilët supozojnë se polet magnetike, veri-jug ndryshojnë njëkohësisht. Gjithashtu, që të dy bien dakord se ndryshmi është i pashmangshëm në polin e veriut, shumë më herët sesa parashikimi i përgjithshëm, se “Maksimumi i Diellit” për këtë cikël do të ndodh në 2013-ën. Dhe fund, rezultatet e menjëhershme të sondës Hinode, tregojnë gjithashtu nevojën për t’u ristudiuar nga e para disa modele diellore.

Matja e aktivitetit magnetik pranë poleve, nuk është aspak e lehtë, pasi shumica e teleskopëve diellor që disponojmë, e vëzhgojnë diellin në meridianin horizontal të tij, duke na ofruar vetëm një pamje të “zhdrejtë” të poleve, kur kërkohen të merren matje magnetike të sakta.
Por, Hinode, mund të vëzhgojë këtë aktivitet në nivel vjetor me një analizimin të lartë të optikës së teleskopit dhe mund të hartografoj fushat magnetike, kur ato i vëzhgojmë nga afër në meridianin e diellit./albobserver.com/
Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fusha magnetike e diellit po përgatitet për rindryshimin e 11-të (video) Empty Re: Fusha magnetike e diellit po përgatitet për rindryshimin e 11-të (video)

Mesazh nga Anakonda Sun 17 Jun 2012 - 6:38

o zot cfare ndodh po ndryshoj dielli;do ndryshoj i gjkith sistemi planetar

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi