Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Varreza St. Louis Number One People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Varreza St. Louis Number One People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Varreza St. Louis Number One

2 posters

Shko poshtë

 Varreza St. Louis Number One Empty Varreza St. Louis Number One

Mesazh nga Emona Wed 16 May 2012 - 4:09

 Varreza St. Louis Number One St-louis-cemetary

Historia
Kjo histori fillon qe me faktin qe niveli i ujerave nentokesore ne New Orleans eshte shume i larte. Duke qene se ky nivel eshte shume i larte per te mbajtur njerez nen toke, New Orleans ka nje zgjidhje tjeter ndaj varrosjeve klasike nen toke.

Ne New Orleans mund te shihni te krijuara mauzoleumet me te bukura ne te gjithe boten. Varreza me e vjeter prej te gjithave ne New Orleans eshte Varreza St. Louis Number one.

Gjithashtu kjo varreze eshte konsideruar neper shume artikuj apo nga shume eksperte te fushes, si varreza me e frikshme dhe me me shume aktivitet paranormal ne te githe boten.

Legjendat dhe aktiviteti paranormal

Ka njerez qe betohen se kane degjuar te qara dhe mermeritje qe vinin qe nga brenda varreve, per te mos permendur me pas mjegulla misterioze te shfaqura nga asgjeja, anomali te dritave, aparicione, zera dhe fytyra pa asnje trup.

Megjithate, edhe pse fantazmat ne kete vend jane te shumta, eshte nje prejt tyre ne vencanti qe lidhet me kete varreze; Mbreteresha e Voodoo-ve Marie Laveau.

Megjithese jeta e saj eshte bere pjese e folklorit dhe historive te ndryshme, ka ekzistuar vertete nje grua me emrin Marie Levau dhe ajo eshte vertet e varrosur ne kete varreze ne nje varr qe ka te shkruar emrin e saj dhe titullin e saj; Priftereshe Voodoo-je.

Gjithashtu eshte pranuar si e vertete qe ajo ka jetuar 100 vjet duke mbajtur trupin e nje gruaje te re te bukur dhe sensuale.

Qe nga koha e vdekjes se saj ne vitin 1881, ajo eshte shfaqur neper varreza, dhe ne fakt shpeshtesia e ketyre shfaqjeve nuk eshte ulur as ne kohet moderne.

Njerezit akoma pelegrinojne ne varrin e saj per te kerkuar keshilla, ndihme dhe per te lene dhurata.

Ajo ende duket duke ecur ndermjet varrezave te tjera e veshur me turbanin e saj me te bardhe dhe te kuqe duke dhene mallikim e saj per ndonje shkeles ne varreze.

Nje fantazme tjeter i njohur i kesaj varreze eshte "Henry". Ai bleu nje toke ne kete varreze por ajo u shit nderkohe qe ai ishte ne det dhe kur ai vdiq ai u varros ne fushe pocari. Ai eshte i njohur pasi sipas raportimeve ai iu afrohet njerezve dhe i pyet ata se ku ndodhet varri i tij. Ai shpesh shihet me rroba te vjeteruara.

Ne kete varreze gjithashtu mund te gjendet Alfonso, i cili u afrohet njerezve si nje i ri i vetmuar, i kap ata perdore dhe i pyet nese mund ta marrin edhe ate me vete ne shtepi. Gjithashtu ka raportime qe e kane pare ate duke mbajtur lule ne dore dhe duke kapuar midis varreve. Alfonso gjithashtu eshte fantazma me e shpeshte qe del edhe neper fotografi.

Pervec fantazmave te njerezve, ne kete vend mund te shihen edhe shume fantazma qensh dhe macesh. Mendohet se ato jane kafshet shtepiake te cilat kerkojne ende vemendje dhe kujdes nga ish padronet e tyre.


Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Varreza St. Louis Number One Empty Re: Varreza St. Louis Number One

Mesazh nga Anakonda Fri 1 Jun 2012 - 4:53

frika ime keto legjendat e mistershme

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi