Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Kisha St. Botolph dhe tregimi i organistit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Kisha St. Botolph dhe tregimi i organistit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kisha St. Botolph dhe tregimi i organistit

2 posters

Shko poshtë

 Kisha St. Botolph dhe tregimi i organistit Empty Kisha St. Botolph dhe tregimi i organistit

Mesazh nga Emona Tue 22 May 2012 - 4:29

 Kisha St. Botolph dhe tregimi i organistit Stump

Kisha St Botolph eshte nje kishe famulli ne Kishen e Anglise ne Boston, Lincolnshire. Kjo kishe eshte e famshme per kulen e saj jashtezakonisht shume te larte, te njohur si Podiumi i Bostonit.

David Wright, ka qene persni qe ka luajtur ne organo ne Podium per 50 vjet, qew nga viti 1957 dhe deri ne vitin 2007, dhe per 33 vitet e para ai nuk pasi asgje te jashtezakonshme gjate punes se tij, edhe pse shpesh ai punonte vetem ne kishe gjate nates.

Megjithate ne vitin 1990 ai deklaron qe ka provuar dicka qe ka lene brenda tij nje ndienje tmerri.

David, 78 vjec, nga Fishtoft Road, tha: "Here pas here une rregjistroja muzike qe te futej ne kasete dhe te shitej ne dyqanin e Podiumit."

"Nderkohe qe isha duke prodhuar nje rregjistrim ne vitin 190 per te festuar faktin qe organoja ishte restaururar, ndodhi dicka shume e frikshme."

"Une mundohesha te reregjistroja ne kishe naten vone ne menyre qe te mos kishte nderhyrj anga zhuramt e trafikut jashte kishes. Ishte rreth mesnates dhe pajisjet ishin te vendsura ne vendin ku qendronte kori kur une bera nje rregjistrim. Isha i ulur ne erresire dhe duke pare vendin ku qendronte kori kur po degjoja me pas rregjistrimin ne kufje."

"Papritur degjova keto hapat qe ishin duke u afruar dhe ardhur gjithmone e me afer drejt meje."

"Mendova do te me vrisnin dhe menjehere hoqa kufjet."

Ishe ne kete pike qe David kuptoi qe hapat ishin ne vete kaseten e rregjistrimit.


"Isha i tmerruar," - tha ai.

"Dicka jo normale duhet te jete afruar me mikrofonin nderkohe qe une isha duke luajtur ne organo, por une isha i sigurt qe nuk ishte anje person tjeter me mua ne kishe."

Ne ditet ne vijim, David degjoi rregjistrimet dhe degjoi serish hapa; por kur ai u mundua t'ia tregonte kete rregjistrim dikujt tjeter, hapat u zhduken ne menyre te papritur.

"Une nuk mundem te jap prova per kete qe them tani," - tha ai.

"Gjithshka qe une di eshte ne ne ate kohe isha i tmerruar."

Ai shtoi: "Une nuk e di nese ishte Zonja Gri, mund te ishin ne fakt edhe hapa gruaje."Histori te tjera:

Ererat qe fryjne rreth Podiumit thuhet se jane te shkaktuara nga Djalli. Ai eshte perballur nje here me St. Botolph, dhe St Botolph mbajti nje meshe ne menyre aq intense sa gjeja e vetme qe mund te bente Djalli ishte qe te shfrynte, dhe inati i tij nuk esht eulur akoma.

Ne nje histori tjeter, "Zonja Gri", fantazma e nje gruaje e quajtur Sarah eshte pare te hidhet nga kulla e kishes duke mbajtur nje femije te vogel ne krah, e duke u zhdukur menjehere pa arritur ne toke.

Nje variant tjeter i historise thote qe Sarah tortura, - ajo ishte fajesuar qe kishte sjelle vdekjene e zeze ne qyter me ane te menyrave te saj kuroreshkelese, dhe te qarat dhe ulerimat e saj mund ende te degjohen kur ajo vrapon drejt kishes.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Kisha St. Botolph dhe tregimi i organistit Empty Re: Kisha St. Botolph dhe tregimi i organistit

Mesazh nga Anakonda Fri 1 Jun 2012 - 4:52

kishe e bukur;edhe e stermadhe....

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi