Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ndërron jetë “xhelati” i hebrenjve People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ndërron jetë “xhelati” i hebrenjve People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ndërron jetë “xhelati” i hebrenjve

2 posters

Shko poshtë

Ndërron jetë “xhelati” i hebrenjve Empty Ndërron jetë “xhelati” i hebrenjve

Mesazh nga Emona Sun 27 May 2012 - 10:06

Ndërron jetë “xhelati” i hebrenjve KlasfaberI dyti më i kërkuar në botë në listën e nazistëve të Luftës së Dytë Botërore, Klaas Carel Faber, ndërroi jetë mëngjesin e së dielës në moshën 90-vjeçare, në banesën e tij në Gjermani.

Një ish anëtar i njësive elitë të nazistëve, “SS”, Faber ishte prej dekadash i përndjekur nga kërkesat e vazhdueshme të institutit hebre, “Simon Ëiesenthal”, për ta gjykuar për krimet e tij.

Faber u dënua në vitin 1947 për vrasjen e 22 hebrenjve në kampin e Vesterbrokut, por pas kërkesa për faljen e jetës u pranua, dënimi i tij u shndërrua në burgim të përjetshëm.

Ai u arratis nga burgu në të cilin vuante dënimin në Holandë, duke u zhvendosur në Bavari, ku u pajis edhe me pasaportën gjermane në vitin 1952.

Disa tentative për ta rikthyer atë në burg ose për ta rigjykuar në Gjykatën Ndërkombëtare të Krimeve kundër Njerëzimit dështuan, pasi gjykata të ndryshme në Gjermani hodhën poshtë kërkesat për ekstradim, me argumentin se Faber ishte një qytetar gjerman.

Faber drejtoi gjatë luftës një njësi përgjegjëse për vrasjen e 50 qytetarëve holandezë dhe dhjetëra hebrenjve.

Një anëtar i njësisë së tij, Heinrich Boere, u dënua me burgim të përjetshëm në një burg gjerman në vitin 2010 për të njëjtat akuza, por në rastin e Faber, provat nuk u konsideruan asnjëherë si bindëse.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ndërron jetë “xhelati” i hebrenjve Empty Re: Ndërron jetë “xhelati” i hebrenjve

Mesazh nga Anakonda Wed 30 May 2012 - 18:35

zoti qenka hakmarre me te;shyqyr nje hale me pak ne ket bot

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi