Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Galaktika jonë do të përplaset me galaktikën e Andromedës pas 4 miliardë vjetësh (video) People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Galaktika jonë do të përplaset me galaktikën e Andromedës pas 4 miliardë vjetësh (video) People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Galaktika jonë do të përplaset me galaktikën e Andromedës pas 4 miliardë vjetësh (video)

2 posters

Shko poshtë

Galaktika jonë do të përplaset me galaktikën e Andromedës pas 4 miliardë vjetësh (video) Empty Galaktika jonë do të përplaset me galaktikën e Andromedës pas 4 miliardë vjetësh (video)

Mesazh nga Emona Sun 3 Jun 2012 - 23:54

Galaktika jonë do të përplaset me galaktikën e Andromedës pas 4 miliardë vjetësh (video) Galaktika-300x163


Galaktika jonë dhe galaktika e Andromedës, ndodhen në njëjtin kurs dhe do të përplasen me njëra tjetrën. Kjo do të ndodhi pas 4 miliardë vjetësh, njoftuan astronomët Amerikanë, pas një studimi të mirëfilltë dhe në detaj me satelitin Habble.

Ajo çka të dy galaktikat ndodheshin me të njëjtin drejtim, gjë që i solli më pranë, ishte e njohur prej shumë dekadash, por përsa i përket mënyrës së përplasjes (ballë për ballë apo përbri) kjo nuk ishte e qartë.

Tashmë astronomët bëjnë me dije se, Andromeda (M31), e cila ndodhet 2,3 milionë vite dritë larg, lëviz shumë më shpejtë se galaktika jonë dhe shumë shpejtë ajo të mbulojë boshllëkun midis tyre.

Kështu, të dy galaktikat do të përplasen me njëra tjetrën pas 4 miliardë vjetësh, por do të duhen dhe 2 miliardë vjet të tjera që ato të bashkohen plotësisht.

Pamja e të dy galaktikave do të ndryshojë në mënyrë drastike dhe më pas do të krijohet se galaktikë jo e plotë me formë të çrregullt. Kështu, të dy galaktikat do të humbasin pamjen spiralore aq të bukur që ato kanë dhe i veçon.

Një tjetër galaktikë -shoqërues i Andromedës, galaktika e Trekëndëshit (M33), po ashtu dhe ai po drejtohet për në pikën e përplasjes dhe ka gjasa që dhe ai të përplaset me galaktikën e re, që do të lind pas super-përplasjes.

Edhe pse përplasja e galaktikave duket si një skenar dramatik dhe një ngjarje spektakolare, për yjet që e përbëjnë atë, ndoshta nuk vlen dhe aq shumë.

Boshllëku midis yjeve, është kaq i madh, saqë akoma dhe në një përplasje kaq gjigande të dy galaktikave, përqindja e përplasjes midis tyre është shumë e vogël.

Pra, kjo do të thotë se Toka, në të cilën ne banojmë, nuk rrezikon dhe ajo do të vazhdojë të qëndrojë në sistemin tonë Diellorë. Sistem i cili do të transferohet rreth boshtit të qendrës të galaktikës së re./albobserver.com/

Ndiqni videon fantastike të krijuar posaçërisht për këtë super përplasje:


Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Galaktika jonë do të përplaset me galaktikën e Andromedës pas 4 miliardë vjetësh (video) Empty Re: Galaktika jonë do të përplaset me galaktikën e Andromedës pas 4 miliardë vjetësh (video)

Mesazh nga Anakonda Sun 17 Jun 2012 - 6:32

ehu a pas 4 milione vjetesh;atehere kur te kem vdekur un te ndodhin shum gjera;por shpresoj te mos ndodhin tani
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi