Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Fjale me shume kuptime sinonime dhe antonime. People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Fjale me shume kuptime sinonime dhe antonime. People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fjale me shume kuptime sinonime dhe antonime.

2 posters

Shko poshtë

Fjale me shume kuptime sinonime dhe antonime. Empty Fjale me shume kuptime sinonime dhe antonime.

Mesazh nga Emona Thu 21 Jun 2012 - 11:55

Sinonime quhen ato fjale qe kane kuptime te njejta a te peraferta Shembull:

Une e cmoj masen = Une e vleresoj masen
"Cmoj" dhe "vleresoj" jane sinonime.

Kurse ajo ku ti pa dashje ke gabuar, ka te beje me HOMONIMET , TE CILAT JANE FJALE QE KANE TE NJEJTEN PERBERJE SHKRONJORE POR KUPTIME TE NDRYSHME(jo te kunderta, sic jane antonimet ose te njejta sic jane sinonimet)

Folja "vesh" dhe emri "vesh" jane homonime midis tyre. Nje sinonim i foljes "vesh" eshte "mbath". NJje antonim i foljes "vesh" eshte "zhvesh".

TE TJERA HOMONIME:

Kisha(emer) - kisha(folje, koha e pakryer)
Qe(emer, numri shumes) - qe(folje, koha e kryer e thjeshte)

Shembull:vajze-cupe-goce-cike & ka dhe tre fjale te tjera
shapka-pantofla-lepitka
djale-cun-djalosh
Keto sa per nje ide se shembuj per sinonime ka shume.Edhe per antonimetKtu mudn ti postoni fjalet qe nuk dini kuptimin etyre ata/ato qe e din ju japin pergjigjen e duhurCa sqarime per gjuhedashesit tane te zellshem (mbani shenim):

Sinonimet: dy fjale te ndryshme qe kane kuptim te ngjashem.
Antonimet: dy fjale qe shprehin kuktpime te kunderta.
Homonimet: nje forme ka kuptime krejt te ndryshme.
Polisemia: ku nje fjale ka shume kuptime.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjale me shume kuptime sinonime dhe antonime. Empty Re: Fjale me shume kuptime sinonime dhe antonime.

Mesazh nga Anakonda Sun 24 Jun 2012 - 5:34

Ja dhe dic qe me vjen tashi ne mendje sic kam ardhur nga klubi gjys e dehur e uroj te mos ofendohet ndonje sederlli

1.Trap = organ sexual mashkullor
2.Trap = cark minjsh, zogjsh, ose komshinjsh kureshtare qe zgjasin koken nga dritarja tek shikojne qe zhvishesh me grila hapur.
3.Trap = Mjet lundrimi
4.Trap = Mashkull (fjal ofenduese).

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi