Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Shkaktar i mbipesh?s, ushqimi me kalori t? lart? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Shkaktar i mbipesh?s, ushqimi me kalori t? lart? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shkaktar i mbipesh?s, ushqimi me kalori t? lart?

Shko poshtë

 Shkaktar i mbipesh?s, ushqimi me kalori t? lart? Empty Shkaktar i mbipesh?s, ushqimi me kalori t? lart?

Mesazh nga Anakonda Fri 22 Jun 2012 - 0:06

Shkaktar i mbipesh?s, ushqimi me kalori t? lart?
Dihet
se shum? amerikan? sot vuajn? nga mbipesha e tep?rt dhe sipas
eksert?ve, nj? nga arsyet ?sht? se shum? restorante ofrojn? ushqime me
kalori t? lart?.Statistikat tregojn? se ushqimi i
restoranteve p?rmban m? shum? kalori se sa mendohet. N? nj? restorant t?
?ikagos, k?ta klient? as q? e din? se sa kalori p?rmban pica q? han?.
Nj?ri thot? 800 kalori tjetri 600. N? fakt nj? pic? e zakon?shme
p?rmban 2060 kalori ose nj?soj sa 19 akullore.

Madje edhe disa
ushqime q? mendohet t? jen? t? jen? deri diku t? sh?ndet?shme, si p?r
shembull pasti?e me brokolli, apo mish pule me djath?, vet?m nj? racion i
till? p?rmban 2000 kalori, po aq kalori sa ndodhen n? dy biftek? t?
shoq?ruar me dy patate t? pjekura dhe dy sallata.

N? disa
restorante t? ?ikagos ofrohen 30 lloj ushqimesh me kalori t? ul?t.
Nd?rsa n? ndonj? restorant t? thon? se p?rmbajtja e kalorive n? ushqimet
q? sh?rbehen nuk ?sht? di?ka e fsheht?. Lista me t? dh?nat mbi sasin? e
kalorive vendosen tani n? hyrje t? restorantit.
Por Qendra p?r
Shkenc? n? Interes t? Publikut k?rkon q? klient?t t? njihen me rrezikun
apo pasojat e ushqimeve me kalori t? lart?.Xhein Hurli e k?saj q?ndre
thot? se etiketat me t? dh?na rreth sasis? s? kalorive n? ushqimin e
restoranteve duhet t? jet? t? duk?shme e t? sakta nj?soj si ato n?
etiketat q? p?rdorin dyqanet ushqimeve, si dhe t? pasqyrohen n? menut? e
ushqimeve krahas ?mimit t? tyre. Ky grup po k?rkon me k?mb?ngulje q?
qeverit? e shteteve dhe ajo federale t? vendosin rregulla q? pasqyrimi i
sasis? s? kalorive n? ushqime t? b?het i detyruesh?m p?r ?do restorant.


Marr? nga voice of america.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi