Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
10 teknologjite qe kane ndryshuar jetet tona People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
10 teknologjite qe kane ndryshuar jetet tona People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

10 teknologjite qe kane ndryshuar jetet tona

Shko poshtë

10 teknologjite qe kane ndryshuar jetet tona Empty 10 teknologjite qe kane ndryshuar jetet tona

Mesazh nga Anakonda Fri 22 Jun 2012 - 4:58

E tashmja jone hi-tech eshte frut i shpikjeve te pabesueshme
teknologjike te zhvilluara gjate shekullit te kaluar: Kompjuteri,
celulari e interneti por edhe fushat e antibiotikeve te cilat ndihmuan
ne shpikjen e bombes dhe armeve atomike.

Ja 10 teknologjite qe ka revolucionuar fatin tone:

“Shek. XX: aeroplani, bomba atomike por edhe vaksinat, kompjuteri dhe celulari.”

1.
Aeroplani- Fluturuesi i pare ka gervishtur qiellin gjate Luftes se Pare
Boterore dhe deri ne vitin 1930 ka qene nen sherbimin e disa firmave
dhe perdoreshin per shperndarjen e postes e transportin e pasagjereve.
Avionet dhe reaktoret e pare u shfaqen zyrtarisht ne vitin 1952. Nje
revolucion i vertete, te shetises boten ne nje dite te vetme. Anijet e
medha te pasagjereve reduktohen, u bie vlera turistike dhe shkojne drejt
falimentimit.2. Vaksinat dhe antibiotiket- Gjate shekullit te kaluar u zbuluan shume
menyra per te luftuar semundjet infektive vdekjeprurese por u deshen
dekada te tera perpara se te prodhoheshin vaksinat dhe antibiotiket ne
nje sasi te tille saqe te mund te luftohej edhe virusi i fundit. Vetem
nga semundja e lise, per shembull, vdiqen rreth nje e treta e te
infektuarve derisa virusi u zhduk ne fund te viteve ’70.

3. Bomba
atomike- Kjo eshte shpikja me shkaterruese e te gjithave koherave. U
perdor per here te pare ne Luften e Dyte Boterore. Spektri dhe ndikimi i
saj nxiti Luften e Ftohte dhe akoma edhe sot vazhdon te flitet per te.
Konflikte qe behen me ane te kercenimeve dhe propagandes nukleare ne
vend te luftimit te trupave ne fushebeteje. Bomba e pare atomike dha
driten e pare ne kerkimet e sektorit nuklear qe prodhoi centralet
berthamore. Kjo lloj energjie, vitet e fundit nuk ka perkrahjen e
opinionit publik dhe tashme as te qeverive te ndryshme. Pas Cernobil-it
dhe ngjarjes me te fundit te katastrofes se Fukushimes ne Japoni, po
ndryshon edhe e ardhmja energjitike ne bote. Ka shpresa qe te kalohet
drejt nje 4. Armet sulmuese- Nese bomba atomike na solli nje ere te re lufte edhe
arma mitraloz AK -47, e njohur si Kallashnikov, gezon meriten se ka
ndryshuar rregullat e fushes se betejes. I projektuar ne 1947 nga
“Ushtria e Kuqe” e ish-Bashkimit Sovjetik, Kallashnikovi eshte
paraardhesi i nje serie armesh me koncept te ri, te fuqishme, te reja,
rezistente ndaj kohes por ne te njejten kohe relativisht ekonomike per
t’u prodhuar. Banka Boterore vlereson se ne 2007 kishte rreth 75 milione
arme te tilla ne qarkullim. Po sot? Ne Afrike, per te pervetesuar nje
arme si kjo, duhet te paguash rreth 267 $.

5. Cip & qarqe-
Qarqet e integruara filluan te shpiken qe ne vitin 1860 por vetem ne
vitin 1940 filluan te njihen gradualisht dhe te shfrytezohen ne nivel
tregtar. Permasat e cip-ave dhe gjysempercuesve u reduktuan ne menyre
drastike gjate viteve dhe fuqia e tyre u rrit ne menyre domethenese duke
u shnderruar ne zemren e kompjutereve, smartphone, lexues mp3 dhe te
cdo lloj pajisjesje hi-che qe eshte sot ne qarkullim.teknologjie me ambientaliste si dhe t’i kushtohet nje 6. Kompjuterat dhe derivatet e tij- Eshte ndoshta shpikja teknologjike
me me shume ndikim ne jetet tona, te pakten deri ne kete moment. Nga
kornizat e hershme kompjuterike te viteve ’70-80 eshte kaluar ne
kompjuterat personale, me pas ne notebook-et dhe ne fund te tablet-et e
viteve te fundit. Prodhuesit vazhdojne te rrisin fuqine e tyre dhe
performancat grafike duke permiresuar gradualisht portabilitetin e tyre.
Eshte nje sukses i papare. Nese ne vitin 2001 ishin shitur vetem 125
milione kompjutera, ne vitin 2010 u arrit ne kuoten 350 milione.

7.
World Wide Web- Boom-i i kompjuterave dhe derivateve te tij eshte edhe
merite e internetit. WWW lindi nga nevoja per te krijuar nje sistem
praktik per te lidhur midis tyre kompjuterat shkencore dhe inxhinierike e
me qellimin per te shkembyer me shpejt informacionet dhe perfundoi duke
perfshire te gjithe boten ne hallkat e tij. Nese nje here e nje kohe
interneti sherbente kryesisht per shkembim te shpejte te te dhenave,
skedareve dhe dokumentave, tashme ai eshte shnderruar ne nje “paralele
te vertete” per shume nga ne dhe qe na lejon te komunikojme, blejme,
njohim, mesojme dhe kryejme tregti: Kudo.vemendje
me e madhe kursimit te energjise.8. Smartphone dhe tablet- Nese kompjuteri, ne te gjitha variantet e tij,
eshte e tashmja jone, telefonat jane e tashmja dhe e ardhmja. Duket
sikur ka kaluar nje shekull qe nga modelet e para te viteve ’80, te
medhenj si nje “valixhe” te kushtueshem dhe me tarifa shume te larta.
Teknologjia mobile eshte ne nje revolucion te vazhdueshem dhe rrjetet
celulare vazhdojne te zgjerohen duke ofruar opsione me te shumta ne
termat e shpejtesise dhe sherbimeve. Rrjeti 3G po lancon edhe fushen 4G
dhe smartphone-t jane shnderruar ne disa kompjutera te vegjel praktike
dhe te lidhur me web.

9. Media dixhitale- Lamtumire shiritit te
filmave dhe bobinave. Dixhitalizimi "ka vrare" metoden analoge. Te
fotografosh nje cast, tani eshte ne doren e te gjitheve edhe me nje
telefon te thjeshte, po keshtu edhe te degjosh muzike ne mp3. Mund t’i
ndajme kujtimet tona dhe muziken tone te preferuar me te tjeret, vetem
me nje klik. Dhe kufiri i ardhshem eshte “cloud”, sherbimet ne re qe do
te na bejne te jetojme nje jete shumedimensionale ne 360 grade,
gjithmone dhe kudo.

10. Librat elektronike- Ne kete pike,
lamtumire edhe librave “te vjeter” tradicionale. Qe nga testet e para
dixhitale me lidhje te thjeshta hipertekstuale eshte kaluar ne e_book
(librat elektronike) qe ne disa vende i kane tejkaluar shifrat e shitjes
ne krahasim me librat me flete. Edhe librat elektronike, fale
funksionit te HTML5, do te jene akoma edhe me interesante dhe terheqes.
Pritet dalja e iPad-it te Apple dhe e pasardhesve te saj (ndiq Amazon me
seksionet e saj Kindle dhe Kindle Fire).

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi