Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kur duhet të fillojnë të lexojnë fëmijët People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kur duhet të fillojnë të lexojnë fëmijët People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kur duhet të fillojnë të lexojnë fëmijët

2 posters

Shko poshtë

Kur duhet të fillojnë të lexojnë fëmijët Empty Kur duhet të fillojnë të lexojnë fëmijët

Mesazh nga Anakonda Fri 22 Jun 2012 - 5:31

Leximi të ndihmon të rritesh dhe kurrë nuk është herët për t‘i dashur
librat. Që në muajin e gjashtë të lindjes, një fëmijë fillon të ketë
interes për librat, mjafton të jenë të mbushur me figura. Në moshën
1-vjeçare këshillohen përrallat e ilustruara me figura. Të dashur
prindër, librat duhen lexuar së bashku me fëmijët!

Nuk duhet t‘i
lini të vegjlit para televizorit duke parë filma vizatimorë. Ato që e
shtyjnë fëmijën t‘i dojë figurat, rimën, librin, janë prindërit. Kjo
është edhe një mundësi që prindërit t‘u qëndrojnë pranë fëmijëve, të
kujdesen për ta. Në këtë mënyrë, fëmijët do të mësojnë t‘i duan librat,
sepse i duan shumë prindërit e tyre”, shpjegon një pediatër.

Kur
duhet që një fëmijë të fillojë t‘i lexojë librat me përralla? Rreth
moshës 5-vjeçare. Përrallat duhet të jenë në formë më të thjeshtuar.
Kush duhet t‘i lexojë përrallat, nëna apo babai? Do të ishte mirë që t‘i
lexonin bashkë, sepse në këtë mënyrë krijohet një moment magjik, i cili
më pas shndërrohet në një ritual dhe nuk ka rëndësi nëse zgjat vetëm
një minutë.

“Të thuash që të lexuarit nuk ndihmon zhvillimin
intelektual, është një banalitet”, thotë një docente psikologjie në
Universitetin e Parmës.

“Studimet e viteve ‘60 kanë treguar se
lexuesit e hershëm zhvillojnë një leksik më të mirë dhe kanë një progres
njohës më të shpejtë”, shtoi ajo.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kur duhet të fillojnë të lexojnë fëmijët Empty Re: Kur duhet të fillojnë të lexojnë fëmijët

Mesazh nga Ariel Wed 4 Jul 2012 - 11:53

Cuni dhe goca vogel qe ne moshen 4 vjecare lexonin dhe mesonin vjershat permendesh...madje e vogla 5 vjece me shkruante letra dhe mi hidhte poshte deres ke dhoma gjumit...dhe me e bukura me bente kartolina ne kompiuter me MW qe i kam ruajtur te gjitha...
Pergjithesisht femijet inteligjente lexojne heret...dhe u ben mjaft mire.


Kur duhet të fillojnë të lexojnë fëmijët 0--1c68
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 101
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi